رسانه خبری پیامِ ایرانی

وکیل سفارت آلمان در ترکیه آزاد می‌شود | جهان | DWخبرگزاری آلمان روز پنجشنبه، ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) نوشت که “ایلماز س.”، وکیلی که شهروند ترکیه است و با سفارت آلمان همکاری می‌کرد، شامگاه پنجشنبه آزاد خواهد شد. او سال گذشته به اتهام “جاسوسی” دستگیر شده بود و در زندان امنیتی سینجان در آنکارا به‌سر می‌برد.

جلسه بعدی دادگاه روز ۲۲ آوریل خواهد بود، به همین دلیل “ایلماز س.” ممنوع‌الخروج شده است.

پرونده این وکیل بحث برانگیز شد زیرا او از جانب اداره رسیدگی به امور پناهجویان و مهاجران آلمان (بمف) ماموریت یافته بود، اطلاعاتی را که پناهجویان شهروند ترکیه در آلمان به عنوان دلیل فرار از زادگاهشان ارائه کرده بود، راستی‌آزمایی کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

دولت آلمان بر این نظر است که دستگاه‌های اطلاعاتی ترکیه از طریق دستگیری این وکیل به اطلاعات حساس در مورد پناهجویان دست یافته‌اند.

پرونده‌های حساس

براساس اطلاعات بامف “ایلماز س.” در زمان دستگیری ماموریت داشت، اطلاعات ۵۹ پرونده پناهجویان ترکیه‌ای را بررسی کند. در این پرونده‌ها اطلاعاتی در باره دست‌کم ۱۱۳ نفر وجود داشت که شماری از آنها به احتمال از فعالان سیاسی کرد و از طرفداران جنبش گولن هستند.

بر اساس اسنادی که دادستان ارائه کرده، در کامپیوتر “ایلماز س.” اطلاعاتی در باره دو هزار و ۳۲۹ نفر موجود بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دادگاه علاوه بر این وکیل دادگستری به اتهام‌های چهار نفر دیگر در این پرونده رسیدگی می‌کند. آنها نیز به جاسوسی و “نقض حریم خصوصی” متهم شده‌اند.

پیش‌تر منابع نزدیک به وزارت خارجه آلمان گفته بودند که همکاری “ایلماز س.” با سفارت این کشور در آنکارا در چارچوب همکاری‌های متعارف بین‌المللی و رایج در اتحادیه اروپا صورت گرفته و بر همین اساس بازداشت او غیر قابل توجیه است.

مارتین اردمن، سفیر آلمان در آنکارا، به عنوان ناظر در دادگاه رسیدگی به پرونده “ایلماز س.” حضور داشت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.