رسانه خبری پیامِ ایرانی

ظریف: برای مقابله با کرونا رفع تحریم‌های آمریکا لازم است | اقتصاد | DWوزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد، پایان تحریم‌های دولت ایالات متحده علیه ایران را خواستار شد. او گفته است که تحریم‌های آمریکا مانع عمده‌ای بر سر مبارزه با شیوع کرونا در ایران است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، از جمله ایسنا، رونوشت نامه وزیر خارجه ایران به آنتونیو گوترش، برای روسای همه سازمان‌های بین‌المللی و وزرای خارجه در سراسر جهان فرستاده شده است.

ظریف در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده است: «تحریم‌های ایالات متحده بر تجارت قانونی و پیش‌شرط‌های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع کووید-۱۹ در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.»

وزیر امور خارجه در نامه خود از “کاهش توان دولت برای تامین یارانه کالاهای اساسی شهروندان ایرانی، و کاهش توان بخش خصوصی برای تولید و اشتغال” شکوه کرده و “ممانعت از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران، عدم تامین لوازم و نرم‌افزارهای ناوبری مورد استفاده شرکت‌های هواپیمایی ایران با هدف زمین‌گیر کردن بخش هوایی ایران و اقدامات اخیر شرکت‌های آمریکایی برای مانع‌تراشی در استفاده از فناوری اطلاعات در جلوگیری از شیوع کووید-۱۹” را نمونه‌هایی از “اقدامات غیرقانونی دولت ایالات متحده” دانسته است.

وزیر خارجه ایران اقدامات تحریمی ایالات متحده را “تروریسم اقتصادی” خوانده و خواهان برچیده شدن آن شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تقاضا از “صندوق بین‌المللی پول “

آنچه وزیر امور خارجه “کاهش توان مالی دولت” خوانده و او را به نگارش نامه به دبیرکل سازمان ملل وا داشته، جای شگفتی ندارد. خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) روز پنجشنبه ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) خبر داد که ایران از “صندوق بین‌المللی پول” یاری خواسته است.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با انتشار یک پست اینستاگرامی از درخواست رسمی ایران از صندوق بین‌المللی پول برای حمایت مالی از این کشور در عرصه مقابله با بیماری کرونا خبر داده است.

صندوق بین‌المللی پول برای پشتیبانی از کشورهایی که با شیوع بیماری کرونا روبه‌رو هستند، بودجه‌ای معادل ۵۰ میلیارد دلار اختصاص داده است.

در همین راستا به گزارش خبرگزاری رویترز محمدجواد ظریف نیز از صندوق بین‌المللی پول تقاضای یاری کرده است. در گزارش یادشده آمده است که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با انتشار یک پست توییتری از این نهاد مالی بین‌المللی درخواست کمک کرده است.

گسترش بیماری کرونا بر اقتصاد ایران ضربه فلج‌کننده‌ای وارد کرده است. در شرایطی که مهمترین منبع درآمد ایران، صادرات نفت، به خاطر تحریم‌های ایالات متحده به کمترین حد رسیده و بهای نفت نیز به شدت سقوط کرده است، طبیعی است که توان مالی حکومت به شدت افت کرده باشد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

سعید لیلاز، یکی از کارشناسان مسائل اقتصادی، باور دارد که در هفته‌ها و ماه‌های آینده “سخت‌ترین دوران اقتصادی تاریخ معاصر ایران” فرا خواهد رسید.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.