رسانه خبری پیامِ ایرانی

آنکارا در حال نقل‌ و انتقال سلاح از چندین فرودگاه به لیبی استمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

احمد المسماری سخنگوی ارتش لیبی، پنج‌شنبه ۱۲ مارس۲۰۲۰، عنوان ساخت که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه می‌خواهد مجدداً کشورهایی را که تحت حاکمیت امپراتوری عثمانی بودند، به زیر سیطره ترکیه در آورد، کشورهائی مانند لیبی که روزانه، دو میلیون بشکه نفت و مقادیر زیادی گاز تولید می‌کنند.

او در گفته‌های خود به مطبوعات افزود که آنکارا با استفاده از پول قطر، مزدوران را به لیبی می‌آورد و از طریق فرودگاه و دریا، مبادرت به حمل سلاح برای حمایت از شبه‌نظامیان می‌کند که نقض آشکار مذاکرات ژنو و کنفرانس برلین قلمداد می‌شود که کشورهای شرکت کننده را ملزم به عدم مداخله در جنگ لیبی و ندادن تسلیحات به هیچ یک از طرفین منازعه، ساخته است.

المسماری همچنین با تأکید بر این‌که ترکیه، تهدید بزرگی را برای ترافیک ناوبری در دریای سرخ و آفریقا ایجاد می‌کند، فاش کرد که ترکیه؛ شبه‌نظامیان وابسته به خود را از طریق خاک خود به سوریه منتقل کرده است تا با بودجه قطر و لیبی، در جنگ داخلی لیبی شرکت کنند.

اوتوضیح داد که این شبه‌نظامیان در غازی‌عنتاب و آنکارا آموزش دیده، سپس به استانبول و از آنجا به طرابلس و مصراته، اعزام می‌شوند.

تجمع نیرو در شرق

علاوه بر این، سخنگوی ارتش لیبی با بیان این که نیروهای ترکیه در حال بسیج نیرو در شرق هستند، خاطر‌نشان ساخت که این نیروها، سرگرم نصب فناوری‌های نظامی از جمله رادارهای پدافندهوایی و پایگاه‌های دفاع موشکی، توپخانه میدانی هدایت‌شونده و انواع زره‌پوش‌های گوناگون هستند.

او در بیانیه‌ای در صفحه رسمی خود در فیس‌بوک توضیح داد: «پس از رصد و شناسایی مستمر از سوی اداره شناسایی و بازرسی اطلاعات ارتش لیبی، تأیید شد که انبوهی از باندهای تروریستی در شرق مصراته گرد آمده و ارتش ترکیه در حال نصب فناوری‌های نظامی مانند رادارها و ایستگاه‌های موشکی برای دفاع هوایی و هدایت توپخانه میدانی و زرهی است. این داده‌های دقیق به اتاق عملیات نظامی دست‌اندرکار، انتقال یافته، که این اتاق عملیات نیز به نوبه خود، بانک اهداف را تنظیم و سپس فرمان نابودی آن‌ها را صادر کرد.

به گفته وی اهداف مزبور عبارتند از پایگاه راداری کالکان در پایگاع هوائی مصراته، توپخانه موشکی کالیبر ۱۰۷ میلیمتری در دورازه الستین در نزدیکی بوفقرین، سامانه پدافند موشکی ترکیه مدل ارلیکون مستقر در دانشکده هوائی مصراته و ایستگاه رادار مدل اسکای قارد.

به گفته المسماری، عملیات مزبور تا نابودی سایر اهداف ادامه خواهد یافت که تهدیدی را برای نیروهای ارتش لیبی در شرق مصراته ایجاد می کنند.

همچنین تعداد سایت‌های هدفمند عبارتند از: یک ایستگاه راداری ترکیه ، پایگاه هوایی کلکان ، توپخانه موشکی ۱۰۷ میلی متر در دروازه شصت ، در نزدیکی بوگرین ، یک سامانه موشکی پدافند هوایی ترکیه در نوع کالج هوایی و یک ایستگاه از نوع رادار.

علاوه بر این ، وی تأکید کرد که عملیات برای از بین بردن اهداف باقیمانده ، که تهدید نظامی برای نیروهای ارتش لیبی در شرق مدینه است، ادامه دارد.

او همچنین در نظر داشت که این حرکات، تقویت‌ها و نصب این قابلیت‌های عظیم نظامی، تخلف از آتش‌بس اعلام شده از ۱۲/۱/۲۰۲۰ به حساب می‌آید.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.