رسانه خبری پیامِ ایرانی

چند نماینده مجلس ایران: کل کشور باید قرنطینه شود | ایران | DWبه گفته شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده تبریز در مجلس ایران، او به همراه برخی از نمایندگان مجلس در نشستی با وزیر بهداشت پیشنهاد کرده‌اند که برای مقابله کارساز با ویروس کرونا تمام کشور باید قرنطینه شود.

نماینده تبریز و عضو فراکسیون امید مجلس گفته است: «بنده و برخی دیگر از نمایندگان پیشنهاد داشتیم که کشور قرنطینه کامل شود و مسافرت‌ها کم شود. این پیشنهاد خوبی بود حداقل برای استان‌هایی که هنوز درگیر نشده‌اند، مسافرت‌ها را کاملا محدود کنیم و نگذاریم که این بیماری پخش شود.»

بی‌مقدار در گفت‌وگو با خبرگزاری کار (ایلنا) گفته است که در جلسه یادشده که روز پنجشنبه ۲۲ اسفند با حضور رئیس مجلس و وزیر بهداشت تشکیل شده، “حدود هفتاد یا هشتاد نفر از نماینده‌ها و مسئولان مربوط به حوزه درمان و کنترل کرونا” حضور داشتند.

او در گزارشی به رسانه‌های جمعی گفته است: «جمع‌بندی صحبت‌های نمایندگان این بود که وضعیت خیلی بحرانی است و باید حتما جدیت داشته باشیم.» او از این که رئیس جمهور وضعیت کشور را “عادی” دانسته، ابراز شگفتی کرده است.

این نماینده اصلاح‌طلب تصریح می‌کند: «پیشنهاد مشخص من این بود که گفتم ما به هر ایرانی ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنیم و مملکت را کلا تا پنجم اسفندماه تعطیل کنیم غیر از داروخانه‌ها و جاهایی که لوازم اساسی و غذایی را تولید می‌کنند، سپس قرنطینه را انجام دهیم و این رقمی هم نمی‌شود بلکه رقم آن به طور تقریبی حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان می‌شود.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ممانعت از سفرهای نوروزی

در شرایطی که ایران به عید نوروز، بزرگترین جشن ملی، نزدیک می‌شود، برخی از شهرهای ایران نسبت به مسافرت شهروندان هشدار داده و گفته‌اند این بهترین موقعیت برای ویروس کرونا است تا عده هرچه بیشتری از مردم را گرفتار کند.

محمدرضا کلایی، شهردار مشهد، از مردم خواست که امسال به مشهد نروند، زیرا سفر آنها می‌تواند “یک فاجعه انسانی به بار” بیاورد.

ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران گفته است: «همه جای گیلان به جز منازل مردم آلوده است.»

او در ادامه تأکید کرده است: «از مردم مکرر درخواست می کنیم که به گیلان سفر نکنند.»

تأثیر تحریم‌های آمریکا در مقابله با کرونا

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس ایران، گفته است که برای مقابله با ویروس کرونا نیازی به وارد کردن “تجهیزات پزشکی” نیست.

او ضمن انتقاد از عملکرد شورای عالی سلامت، تأکید می‌کند که گسترش سریع بیماری در ایران به کمبود تجهیزات پزشکی مانند ماسک و ونتیلاتور ربطی ندارد، بلکه به خاطر آن است که ارگان‌های دولتی به موقع با بیماری مقابله نکرده‌اند. 

در روزهای اخیر و گسترش اپیدمی در ایران عده‌ای انتقاد کرده‌اند که ویروس کرونا در شرایطی به ایران سرایت کرده، که این کشور به علت تحریم‌های شدید آمریکا از تهیه تجهیزات پزشکی برای مقابله با ویروس در تنگنا قرار گرفته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پزشکیان در توجیه کمبود تجهیزات پزشکی می‌گوید: «مشکل درمان نیست، مشکل پیشگیری است و در این پیشگیری ما هماهنگی لازم به آن شکلی که باید داشته باشیم را نداریم.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.