برای تولید الکل در ایران اخذ مجوز لازم نیست

به اشتراک گذاشتنمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت روز پنج‌شنبه ۱۲ مارس ۲۰۲۰ اعلام کرد که تولید الکل در ایران تا اطلاع ثانوی نیازمند اخذ هیچگونه مجوزی از سازمان‌های صمت نیست.

به گزارش «خبرگزاری ایلنا» حسین مدرس‌ خیابانی قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با صدور ابلاغیه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در سراسر ایران، اعلام کرد: «تولید الکل در کشور تا اطلاع ثانوی نیازمند اخذ هیچگونه مجوزی از سازمان‌های صمت نیست.»

او تاکید کرده است: «بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا در وزارت صنعت، معدن و تجارت و با توجه به اعلام آمادگی برخی از واحدهای تولیدی برای تولید الکل مورد نیاز کشور، تولید الکل بدون مجوز در واحدهای تولیدی امکان پذیر است. بدیهی است الکل تولید شده در این واحدها، صرفا بر اساس حواله‌های سازمان غذا و دارو و تحت نظارت دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها، بین مراکز تولیدکننده ژل ضدعفونی کننده توزیع خواهد شد.»

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که با موافقت سازمان غذا و دارو، علاوه بر صفر شدن تعرفه واردات ماسک و الکل، واردات نیاز به IRC وزارت بهداشت ندارد و این کد برای واردات الکل، حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت صادر و هزینه‌ای برای واردکنندگان در بر نخواهد داشت.

او در پایان افزود «با هماهنگی صورت گرفته با گمرک جمهوری اسلامی ایران، ترخیص محموله های وارداتی ماسک، الکل و سایر اقلام مورد نیاز جهت مقابله با شیوع ویروس کورنا در کمترین زمان(حداکثر ظرف ۴۸ ساعت) ترخیص گردند.»

گزارش‌های منتشره درباره مسمومیت الکلی در شش استان ایران نشان می‌دهد تاکنون بیش از ۶۰ نفر که به گفته مسئولان اقدام به مصرف الکل برای مقابله با ویروس کرونا کرده بودند، جان خود را از دست داده‌اند.

گفتنی است سازمان جهانی بهداشت، ۲ اکتبر ۲۰۱۹ طی گزارشی اعلام کرد که ایران رتبه نهم در میان کشورهای دارای بیشترین مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های الکلی در سطح همه کشورهای جهان را به خود اختصاص داده‌ است.

طبق گزارش این سازمان، از میان ۱۸۹ کشور جهان، ایران در رتبه نهم مصرف‌کنندگان «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی قرار دارد.

به گزارش یورونیوز، هر ایرانی‌ بالای ۱۵ سال که بطور مرتب الکل می‌نوشد، در سال ۲۰۱۶ به طور میانگین ۲۸٫۴ لیتر الکل خالص مصرف کرده‌، این مقدار در سال ۲۰۱۰ به میزان ۲۴٫۸ لیتر بوده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *