رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقاد وزیر بهداشت از بی‌توجهی مردم به شیوع کرونا


Share

سعید نمکی از بی‌توجهی مردم به شیوع کرونا انتقاد کرد و گفت مراکز خرید و خیابان‌ها همچنان شلوغ‌اند و انگار نه انگار اتفاقی افتاده است. او از مردم خواست که در خانه‌های خود بمانند. وزیر بهداشت از جریمه سنگین برای افرادی که می‌دانند به کرونا آلوده‌اند اما همچنان تردد می‌کند، خبر داد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی

سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی

سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی پنج‌شنبه ۲۲ اسفند در مورد مقابله با ویروس کرونا در کشور از بی‌توجهی مردم به این مسئله انتقاد کرد و گفت: «در چنین شرایط سختی، مردم همراهی کافی نمی‌کنند، در مراکز خرید غلغله است و ترافیک و ایاب‌وذهاب مردم را همانند قبل در سطح شهر شاهدیم. انگار نه انگار چنین اتفاقی رخ داده است. مردم به‌صورت عادی در سطح شهر می‌گردند؛ در حالی که باید با امسال به‌عنوان یک سال استثنایی، طور دیگری برخورد کرد.»

نمکی با اشاره به رفت‌وآمدهای شهری و بین شهری در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر که به لحاظ فرهنگی متفاوت هستند، گفت: «آن‌ها همه چیز را رعایت می‌کنند و مسافرت‌ها و رفت‌وآمدشان در حد صفر و ماندن در خانه در حد ۱۰۰ در صد است، مگر در موارد ضروری و با هماهنگی دولتی. اما این‌جا همه سفر می‌روند، به هرکجا بخواهند رفت‌وآمد کرده و خرید می‌کنند.»

وزارت بهداشت ظهر پنج‌شنبه آخرین آمار رسمی از وضعیت شیوع کرونا در ایران را اعلام کرد. بر این اساس کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۰ هزار و ۷۵ نفر افزایش یافت و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۴۲۹ نفر رسید. روز گذشته (چهارشنبه) کل مبتلایان به این بیماری در کشور ۹۰۰۰ نفر و شمار جان‌باختگان ۳۵۴ نفر اعلام شده بود.

سعید نمکی با اشاره به نوروز تأکید کرد که اگر مردم امسال می‌خواهند سینی به نام «سلامت» به سفره هفت‌سین خود اضافه کنند باید در خانه‌های خود بمانند و مسائل مربوط به کرونا را رعایت کنند. او گفت: «برخی نفس همکاران ما را گرفتند و خودشان را هم به زحمت انداختند. چقدر باید این حرف را به مردم زد و خواهش کرد؟ امسال یک سال استثنایی است و شاید یک بار در قرن این اتفاق برای دنیا بیفتد و سازمان جهانی بهداشت پاندمی اعلام کند.»

تدروس آدانوم گبرایسوس مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز گذشته اعلام کرد که شیوع «کووید – ۱۹» به سطح «همه‌گیری جهانی» (پاندمی) رسیده است. به‌گفته مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در دو هفته گذشته شمار مبتلایان به این ویروس در خارج از چین ۱۳ برابر و شمار کشورهای مبتلا به آن سه برابر شده‌اند و انتظار می‌رود که در روزها و هفته‌های آینده شمار مبتلایان به این بیماری، مرگ‌‌ومیرها و تعداد کشورهای آلوده از این نیز بیشتر شود.

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی از جریمه سنگین برای مبتلایان به کرونا که تردد می‌کنند خبر داد و گفت: «باید در خروجی شهرها کیت بگذاریم و هر مورد مشکوکی را بلافاصله به محلی که تعیین کرده‌ایم و جریمه سنگینی را برای افرادی که می‌دانند آلوده‌اند و یا مشکوک به بیماری هستند تعیین کنیم تا جریمه این ندانم‌کاری و نافرمانی اجتماعی را بپردازند.»

نمکی با اشاره به طرح بسیج ملی کرونا، اعلام کرد که در این طرح ورود و خروج افراد مشکوک و آلوده جداسازی شده و با مسیر خاصی که تعریف می‌شود این افراد با یکدیگر هیچ اختلاطی نخواهند داشت. او همچنین وعده داد که با این طرح بار تراکم بیمارستان‌ها کم شود.

مینو محرز، عضو کمیته پیشگیری بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران شنبه هفته گذشته ۱۷ اسفند پیش‌بینی کرد که دو تا سه هفته آینده روند صعودی ویروس کرونا همچنان ادامه یابد. او گفته بود: «هنوز به مرحله اوج بیماری نرسیده‌ایم». محرز افزوده بود دست‌کم ۴۰ درصد جامعه دچار این ویروس می‌شود تا بعد بیماری فروکش کند.

در ایران هنوز تصمیم رسمی درباره قرنطینه برخی از شهرها و استان‌ها گرفته نشده است و مسئولان محلی تنها به درخواست‌هایی از مردم برای سفر نکردن به این مناطق اکتفا می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

ظریف برای مقابله با کرونا درخواست کمک مالی کرد

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.