رسانه خبری پیامِ ایرانی

مشوق مالی اتحادیه اروپا برای بازگشت داوطلبانه پناهجویان از یونان


کمپ موریا در لسبوسحق نشر عکس
Reuters

Image caption

کمپ موریا در لسبوس

با ادامه بحران مهاجرانی که از ترکیه راهی یونان شده اند اتحادیه اروپا اعلام کرده به پناهجویانی که در اردوگاه‌های یونان مستقرند ۲۰۰۰ یورو برای بازگشت داوطلبانه به کشورشان ارائه خواهد کرد.

این اتحادیه می گوید ۵۰۰۰ پناهجو در این اردوگاه ها واجد شرایط بازگشت داوطلبانه خواهند بود و تنها یک ماه برای پذیرش این طرح مهلت خواهند داشت.

در همین حال آژانس مرزبانی اتحادیه اروپا ۱۰۰ نیروی مرزبان را برای مدیریت بحران در مرز یونان و ترکیه اعزام کرده است.

ایلوا جانسون مقام ارشد اتحادیه اروپا با اعلام خبر طرح پاداش نقدی در برابر بازگشت داوطلبانه مهاجران حاضر در اردوگاه های پناهجویان یونان گفته است این طرح تنها شامل کسانی می شود که پیش از اول ژانویه سال میلادی تازه وارد یونان شده اند.

دولت یونان با این پیشنهاد موافقت کرده است.

خانم جانسون در عین حال گفته است که هفت کشور عضو اتحادیه اروپا اعلام کرده اند حاضرند دست کم ۱۶۰۰ کودک را که بدون همراه بزرگتر و در شرایط بدی در اردوگاه ها زندگی می کنند بپذیرند. فرانسه، آلمان، پرتغال، لوگزامبورگ و فنلاند در این فهرست قرار دارند.

از زمانی که ترکیه مرزهای خود را برای خروج پناهجویان باز گذاشته هزاران نفر برای ورود به اروپا پشت مرزهای یونان جمع شده اند.

سازمان پزشکان بدون مرز که از نهادهای امدادگر فعال در جزایر یونان است می گوید نزدیک به ۱۴ هزار پناهجو در منطقه هستند و بیشترشان کودکند.

اردوگاه های موجود در جزایر یونان برای ۶ هزار نفر طراحی شده اند اما در حال حاضر نزدیک به ۴۲ هزار نفر پناهجو در آن ها زندگی می کنند.

استفن اوبرتی از این نهاد در گفتگو با بی بی سی شرایط این مرکز را وحشتناک و پرتراکم توصیف کرده که ساکنانش در وحشت دائم زندگی می کنند و دسترسی آنها به برق و حمام و توالت بسیار محدود و ابتداییست.

قبرس و اتریش هم نیروهای جداگانه ای را برای کمک به دولت یونان اعزام کرده اند.

بسیاری از پناهجویان سوری هایی هستند که از ترس جان خود کشورشان را ترک کرده اند اما برخی نیز از کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان آمده اند.

سازمان های امداد می گویند بازپس فرستادن پناهجویان به سوریه خطرناک است اما بازگشت به کشوری مانند پاکستان امن تر به نظر می رسد.

یونان در واکنش به موج پناهجویانی که پشت مرزهایش در انتظار درخواست پناهندگی هستند پروسه ثبت نام پناهندگان را بر خلاف مقررات سازمان ملل متحد متوقف کرده است و سازمان های امداد بین المللی این اقدام را محکوم کرده اند.

روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پارلمان این کشور یونان را متهم کرد که با پناهجویان مانند نازی ها رفتار می کند و گفت تا زمانی که اتحادیه اروپا تمام خواسته های این کشور را نپذیرد مرزهای خود را باز خواهد گذاشت.

ترکیه در سال ۲۰۱۶ برای پذیرش پناهجویان با اتحادیه اروپا توافق کرد اما می گوید تمام ۶ میلیارد دلار وعده شده در توافق را دریافت نکرده است.

مرزبانان یونان پنجشنبه شب هم برای متفرق کردن پناهجویان به شلیک گاز اشک آور و دستگاه های آبفشان متوسل شده اند. یونان می گوید در دو هفته گذشته جلوی ورود ۴۵ هزار پناهجو را به خاک این کشور گرفته است.

نیویورک تایمز روز سه شنبه با انتشار گزارشی خبر داد یونان پناهجویانی را که در چند هفته گذشته وارد خاک این کشور شده اند در بازداشتگاه های مخفی نگهداری می کند جایی که نه دسترسی به وکیل دارند و نه می توانند درخواست پناهندگی کنند.

یونان این اتهام را رد کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.