رسانه خبری پیامِ ایرانی

تعطیلی‌های گسترده در کشورهای مختلف برای مهار ویروس کرونا


تماشاگرانی که برای مسابقات گراند پری استرالیا در ملبورن آماده شده بودند دلسرد شده اندحق نشر عکس
EPA

Image caption

تماشاگرانی که برای مسابقات گراند پری استرالیا در ملبورن آماده شده بودند دلسرد شده اند

درحالی که کشورهای مختلف اطراف جهان برای مهار ویروس جدید کرونا می کوشند، در بسیاری نقاط مدارس بسته شده، رویدادهای ورزشی لغو شده و موسسات فرهنگی فعالیت خود را معلق کرده اند.

در آمریکا کلیه رویدادهای عمده ورزشی متوقف شده و اجرای نمایشنامه ها در برادوی نیویورک برای یک ماه تعطیل شده است.

در همین حال فرانسه یکی از تازه ترین کشورهای اروپایی است که کلیه مدارس، دانشگاه ها و مهدکودک ها را تعطیل می کند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور شیوع کووید-۱۹ در فرانسه را جدی ترین بحران بهداشتی در یک قرن اخیر توصیف کرده است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی بیش از ۱۲۵ هزار نفر در ۱۱۸ کشور جهان به این بیماری مبتلا شده اند. آمار مرگ هم از ۴۶۰۰ نفر فراتر رفته است.

شاخص سهام در بازارهای بورس جهان بار دیگر سقوط کرده. در وال استریت شاخص بازارها حدود ۱۰ درصد پایین افتاد که بدترین روز برای بازارهای بورس نیویورک از دوشنبه سیاه در سال ۱۹۸۷ بود، سقوطی که در فوتسی لندن هم منعکس شد.

تاثیر بر بخش فرهنگی

بعضی از مهم ترین موزه ها و گالری های جهان اکنون درهای خود را به روی عموم بسته اند.

از جمله موزه وان گوگ و رایکس در آمستردام هلند اعلام کردند که تا پایان ماه مارس تعطیل خواهند بود.

در آمریکا موزه هنری متروپولیتن نیویورک که بزرگترین موزه هنری جهان است، گفت که هر سه ساختمان خود در شهر را می بندد. کلیه موزه های اسمیتسونین در واشنگتن دی سی و شهر نیویورک هم از روز شنبه تعطیل خواهند بود.

اندرو کومو، فرماندار نیویورک، کلیه تجمع های بالای ۵۰۰ نفر را ممنوع کرده که باعث شده برادوی کلیه نمایشنامه ها را برای یک ماه تعطیل کند.

شهر بازی دیزنی‌لند در کالیفرنیا اعلام کرد که از روز شنبه در میان موجی از موارد ابتلا در این ایالت تعطیل خواهد بود.

در عالم سینما، اکران تازه ترین قسمت فیلم “تند و سهمگین” (Fast and Furious) ۱۱ ماه عقب افتاده که یکی از فیلم هایی است که اکران آنها معلق می ماند. جنشواره سینمایی ترایبکا در آمریکا هم به تاخیر افتاده است.

روز پنجشنبه همچنین قطر اعلام کرد که کلیه سینماها، تئاترها، سالن های ورزش و بازی و موزه ها را می بندد.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

تئاترهای نیویورک فعالیت خود را معلق کرده اند

لغو رویدادهای ورزشی

دنبال کردن تمامی این تصمیم ها دشوار است اما بعضی از رویدادها قابل‌توجه‌ترند.

در آمریکا بازی های ان‌اف‌ال (لیگ فوتبال آمریکایی)، ان‌بی‌ای (لیگ بسکتبال) و ام‌ال‌اس (لیگ فوتبال) برای ادامه فصل جاری لغو شده است. تورهای ای‌تی‌پی (تنیس حرفه ای مردان) هم برای شش هفته معلق شده است.

همچنین مسابقات اتومبیلرانی گراند پری استرالیا که نقطه شروع فصل فرمول یک است و قرار بود پایان هفته برگزار شود لغو شده است.

دولت نپال کلیه مجوزهای صعود از اورست را لغو کرده که بعد از تصمیم چین برای لغو کلیه سفرهای اکتشافی در ضلع شمالی اورست است.

پیست های اسکی در استان تیرول در غرب اتریش هم از روز یکشنبه کار را معلق می کنند.

همچنین رشته تعلیق ها و تاخیرهایی گریبان فوتبال اروپایی از جمله بازی منچستر سیتی با رئال مادرید را گرفته است و همزمان کلیه بازی های باشگاهی فرانسه تا اطلاع ثانوی معلق شده.

تازه ترین موارد قرنطینه

روز پنجشنبه تردد در چهار شهر در منطقه کاتالونیا ممنوع شد که اولین اقدام از این نوع در اسپانیاست. این تصمیم که بر زندگی حدود ۷۰ هزار نفر تاثیر می گذارد درحالی اتخاذ شد که آمار مرگ در اسپانیا از ۴۷ مورد در روز چهارشنبه به ۸۴ مورد رسید.

در ایتالیا دولت دستور بستن کلیه رستوران ها، میکده ها و تقریبا همه فروشگاه ها به جز داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی را صادر کرده است. آمار تلفات در این کشور اکنون از هزار نفر فراتر رفته.

روز پنجشنبه همچنین رودریگو دوترته رئیس جمهور فیلیپین منع تردد از مبدا و به مقصد مانیل، پایتخت، را اعلام کرد.

همزمان برخی چهره های مهم جهان خود را قرنطینه کرده اند چون نگران ابتلا به ویروس هستند. از جمله آنها جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و همسرش سوفی هستند.

تعطیلی مدارس

ایرلند، اسپانیا، فرانسه، فیلیپین، پرتغال و بولیوی از جمله کشورهایی هستند که روز پنجشنبه تعطیلی مدارس را اعلام کردند. ایالت مریلند آمریکا هم مدارس را برای دو هفته تعطیل کرد که به نظر می رسد اولین مورد در آمریکا باشد.

دولت بریتانیا هم در حال بررسی اعمال چنین تدابیری است اما گفت که توصیه علمی این است که ضرر این اقدام در این مرحله می تواند بیش از سود آن باشد. با این حال کلیه سفرهای خارجی از مدارس ممنوع شده و از کلیه دانش آموزانی که سرفه یا تب بالا دارند خواسته شده خود را برای هفت روز قرنطینه کنند.

بورس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت این بدترین بحران بهداشت عمومی در کشور “برای یک نسل” است و اخطار داد که خیلی از خانواده ها ممکن است “عزیزان خود را زوتر از آنکه باید از دست بدهند.”

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنیدمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.