رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمار مرگ در ایتالیا از هزار نفر گذشت؛ ‘مقررات منع تردد می‌تواند موثر باشد’


لوئیجی دی مایو با بی بی سی گفتگو کرد

Image caption

لوئیجی دی مایو گفت تنها خواسته از ایتالیایی ها این است که خانه ها را ترک نکنند

مقام های ایتالیایی می گویند که ویروس کرونا جان ۱۰۱۶ نفر را در این کشور گرفته است، اما وزیر خارجه لوئیجی دی مایو می گوید امیدوار است ایتالیا اولین کشور اروپا باشد که این شرایط اضطراری را پشت سر می گذارد.

آمار مرگ در ۲۴ ساعت اخیر در ایتالیا ۱۸۸ نفر بود.

با این حال آقای دی مایو به بی‌بی‌سی گفت که تدابیر اعمال شده در ناحیه اول شیوع موثر بوده است.

به گفته او دو هفته بعد از آنکه ده شهر اول در شمال ایتالیا “منطقه قرمز” اعلام شدند و مقررات منع تردد در آنها به اجرا درآمد، هیچ مورد تازه ای در آنها گزارش نشده است.

به گفته او همان اقدام سرمشق تدابیری است که حالا در سراسر کشور اتخاذ شده.

آمار مرگ در ایتالیا درحالی از هزار نفر بالاتر می رود که موارد ابتلا در این کشور نسبت به روز چهارشنبه ۲۶۵۱ مورد افزایش یافته و به ۱۵ هزار و ۱۱۳ رسیده است. مقام ها می گویند ۱۲۵۸ نفر سلامت خود را باز یافته اند. براساس این آمار ایتالیا بعد از چین آسیب دیده ترین کشور دنیاست.

آقای دی مایو گفت: “ایتالیا اولین کشور اروپا بود که به شدت تحت تاثیر قرار گرفت. اما امیدوارم معنایش این باشد که ایتالیا اولین کشوری خواهد بود که وضع اضطراری را پشت سر می گذارد.”

در ایتالیا تردد به امور حرفه ای و اورژانس های پزشکی محدود شده است. کلیه فروشگاه ها به جز داروخانه ها و عرضه کنندگان مواد غذایی بسته هستند؛ از شرکت ها خواسته شده امور غیرضروری را تعطیل کنند؛ طیف وسیعی از اماکن عمومی از سینماها گرفته تا مدارس، آرایشگاه ها و موزه ها تعطیل شده اند.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

زنی در مغازه خواربار فروشی در رم. خطوط زرد روی زمین برای آن است تا مشتریان فاصله خود را با هم حفظ کنند

آقای دی مایو گفت: “پدر بزرگ‌های ما برای رفتن به جنگ به نظام وظیفه فراخوانده می شدند، از ما خواسته شده در خانه بمانیم.”

“اگر یک پزشک و پرستار می توانند ۲۴ ساعت بی وقفه کار کنند، ما مسلما می‌توانیم از بیرون رفتن از خانه منصرف شویم. اکثریت عظیم شهروندان مقررات را مراعات می کنند. آنهایی که نمی کنند با عواقب آن روبرو خواهند شد: یا جریمه می شوند یا با اتهامات مجرمانه روبرو می شوند.”

مقام های ایتالیایی می گویند مشاهده تاثیر این محدودیت ها بر شیوع ویروس کرونا می تواند دو هفته وقت ببرد، شیوعی که در شهرهای کوچک و بزرگ در خارج از منطقه قرمز اولیه جریان دارد.

این شیوع فشاری استثنایی بر نظام بهداشتی ایتالیا – که یکی از بهترین ها در اروپاست – وارد آورده.

دولت یک کمیسر تازه به نام دومنیکو آرکوری را برای هدایت این تلاش ها تعیین کرده است. او برنامه تامین نیاز بیمارستان ها در زمینه تجهیزات ضروری را هماهنگ خواهد کرد.

با شروع روند تخفیف شیوع در چین، دولت پکن درحال اعزام تیم هایی از پزشکان متخصص و تدارکات به ایتالیاست.

آقای دی مایو گفت: “ما نیازمند واحدهای اکسیژن هستیم و تولید آن را در کارخانه های ویژه این کار یا کارخانه هایی که می توانند خود را برای تولید آن تطبیق دهند شروع کرده ایم. ما با کشورهای مختلف سراسر جهان در تماسیم، که بسیاری آنها حاضرند تجهیزات لازم را به ما بدهند.”

اما او می گوید که خریداری تدارکات پزشکی باید در سطح اروپایی سازمان داده شود، به طوری که یک سازمان واحد نیاز بیمارستان ها و درمانگاه ها را تامین کند.

کشورهای اطراف جهان پرواز به ایتالیا را معلق یا ورود ایتالیایی ها یا هر کسی که به این کشور سفر کرده را معلق کرده اند. اتریش و اسلوانی درحال اعمال محدودیت هایی بر مرز مشترک خود با ایتالیا هستند.

ایتالیا اکنون با بزرگترین بحران خود از زمان جنگ جهانی دوم روبروست. دولت قول داده ۲۵ میلیارد یورو برای حل این بحران هزینه کند و انتظار می رود اقتصاد این کشور وارد رکود عمیق شود.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.