رسانه خبری پیامِ ایرانی

فرهاد دریا بعد از شوخی‌اش با کرونا؛’کرونا شوخی بردار نیست’


فرهاد دریاحق نشر عکس
darya facebook

فرهاد دریا، آوازخوان مشهور افغانستان با نشر ویدئویی در صفحه فیسبوکش مردم این کشور را به رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تشویق کرده است.

او امروز پنجشنبه ۲۲ حوت/اسفند چند روز پس از نشر ویدئویی که در آن با توصیه دست ندادن به خاطر جلوگیری از شیوع کرونا شوخی کرده بود، نوشت: “کرونا را جدی بگیریم! این هیولا، شوخی بردار نیست!”

او چند روز پیش در شبکه تیک تاک، ویدئویی نشر کرد و از سفر تازه‌اش به افغانستان به عنوان سخت ترین سفر عمرش یاد کرد.

او گفت: “مرا می‌گویند او برادر کرونا است، می‌میری، (افغانستان) نرو. با مردم دست نده، همرای کدام مردم دست ندهم؟ با مردمی که عاشق‌شان هستم؟ با مردمی که مرا دوست دارند؟ با مردمی که با یک عالم امید طرف من می‌آیند تا دست مرا در دست‌شان بگیرند؟ با این مردم دست ندهم؟ برو برادر برو.”

این ویدئوی او با انتقادهای شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی رو به رو شد.

این کاربران گفته‌اند که فرهاد دریا به عنوان یک هنرمند، به جای این که مردم را به رعایت مسایل بهداشتی تشویق کند، با این ویدئو بی‌باوری را ترویج می‌کند و این کار برای مردم بسیار خطرناک است.

بسیاری از منتقدین نوشتند که آنها از آقای دریا انتظار داشتند که به تبلیغ نکات پیشگیرانه بپردازد.

خوشحال نبی‌زاده، یکی از این کاربران نوشته: “امیدوارم سخنان‌شان را هر چه زودتر پس بگیرند، ورنه جامعه ما که از قبل از عدم رعایت معیارهای پیشگیرانه در برابر ویروس کرونا رنج می‌برد، با این پیام بیشتر گمراه خواهد شد.”

شماری دیگر گفته‌اند که اگر آقای دریا هنرمند کشور دیگری می‌بود، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گرفت.

حق نشر عکس
Social Media

این انتقادها در حالی صورت گرفت که مقام‌های بهداشتی افغانستان نیز از بی‌توجهی مردم به مسایل پیشگیرانه شدیدا شاکی اند.

روز گذشته عبدالحکیم تمنا، رئیس صحت/بهداشت ولایت هرات که تاکنون پنج مورد بیماری کرونا در آن ثبت شده، به بی‌بی‌سی گفته بود که وضعیت شیوع کرونا در افغانستان بسیار جدی است.

او شاکی بود که بسیاری از مردم این موضوع را جدی نگرفته و نکات بهداشتی را اصلا رعایت نمی‌کنند.

فرهاد دریا در واکنش به انتقادات مردم از خود، امروز ویدئوی دیگری منتشر کرد و در آن گفت که ویدئویش در تیک تاک، دید عاطفی داشته و به عنوان هنرمندی که مجبور است از مردم فاصله بگیرد، حرف زده است.

او گفته است: “دلم درد می‌کرد که نمی‌توانستم به مردم نزدیک شوم. آن حرف‌ها بیشتر مساله عاطفی بود. به هیچ صورت نمی‌خواهم این مشکل بزرگ و این شیطان بزرگ به نام کرونا را جدی نگیریم.”

او به اقدامات کشورهای بزرگ در پیشگیری از این بیماری اشاره کرده و از مردم خواسته تمام نکات بهداشتی را که به آنها توصیه می‌شود رعایت کنند.

او این بار از مردم خواسته حتی با عزیزترین کسان در زندگی‌شان دست ندهند، مدام دست‌های خود را بشورند، از مواد ضد عفونی کننده استفاده کرده و آب بنوشند.

آقای دریا از مردم خواسته تا با یکدیگر همکاری کرده و برای جلوگیری از شیوع کرونا بکوشند.

حق نشر عکس
HOSHANG HASHIMI

Image caption

پنج مورد بیماری کرونا در افغانستان در هرات و دو مورد آن در سنگان ثبت شده است

کرونا در افغانستان

تاکنون هفت مورد مثبت بیماری کرونا در افغانستان ثبت شده است؛ دو مورد در ولایت شمالی سمنگان و پنج مورد در ولایت غربی هرات.

آقای غنی چند روز پیش نیز در مراسم افتتاح پارلمان گفت که اگر شیوع ویروس کرونا در افغانستان سرعت یابد، حکومت بودجه ملی را برای مقابله با این پدیده تعدیل و دوباره برای تصویب به مجلس نمایندگان خواهد فرستاد.

تدابیر ویژه برای شناسایی بیماران احتمالی در مرزها و میدان‌های هوایی این کشور روی دست گرفته شده اما افغانستان تنها در کابل، پایتخت، امکان تشخیص ابتلا به این ویروس را دارد و افراد مشکوک باید تا زمان مشخص شدن نتیجه تشخیص، در ولایت‌ها در قرنطینه بمانند.

هر کیت تست ویروس کرونا در افغانستان ۱۶۰۰ دلار هزینه دارد که برای تست ۵۰ نفر استفاده می‌شود.

دولت افغانستان اعلام کرده که دانشگاه‌ها و مکاتب/مدارس در ولایت هرات نیز با تاخیر باز شود. وزارت بهداشت همچنین از مردم خواسته در مراسم نوروز اشتراک نکنند و از حضور در تجمعات خودداری کنند.

یک روز پس از ثبت شدن یک مورد مثبت کرونا در ولایت شمالی سمنگان، ریاست معارف/آموزش و پرورش این ولایت نیز اعلام کرده مراکز آموزشی در این ولایت تا اطلاع بعدی تعطیل است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.