رسانه خبری پیامِ ایرانی

تلاش داریم تا اختلافات اشرف غنی و عبدالله از راه سیاسی حل شودمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح به تازگی در مصاحبه با شبکه طلوع نیوز گفت، واشنگتن تلاش دارد تا اختلافات میان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله از راه سیاسی حل شود.

خلیلزاد اضافه کرد، اختلافات فعلی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله نباید به روند صلح تأثیر منفی بگذارد و نباید این فرصت تاریخی از دست برود.

وی تاکید کرد، آمریکا نمی‌خواهد که بخش از خاک افغانستان توسط طالبان، بخش دیگر توسط دولت به رهبری محمد اشرف غنی و بخش دیگر این کشور توسط عبدالله عبدالله مدیریت شود و این یک خطر بزرگ و اشتباه تاریخی است.

در همین حال، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده امریکا (سنتکام) شامگاه چهارشنبه ۱۱ مارس در صفحه رسمی تویتترش نوشت: «نیروهای ملی، امنیتی و دفاعی افغانستان یک نیروی مسلکی، فداکار و غیرسیاسی بوده که تنها محافظین و مدافعین افغانستان می‌باشند».

از طرف دیگر، رحمت الله نبیل، رئیس عمومی امنیت ملی سابق افغانستان خطاب به محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت، برنامه های «دشمن» در حال تکمیل شدن است. سناریوى دههٔ‌هفتاد با تبعات بیشتر و با از بین ‌رفتن هویت و جغرافیایی به ‌نام افغانستان در حال تکرار شدن است. کم‌توجهی و نادیده‌ گرفتن ظرافت‌های وضعیت موجود، خطای تاریخی را در پی خواهد داشت و هر کدام ما محکوم تاریخ خواهیم گشت.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بعد از ظهر دوشنبه ۹ مارس ۲۰۲۰ مراسم تحلیف‌اش را در ارگ ریاست جمهوری این کشور رسماً انجام داد.

هرچند کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، محمد اشرف غنی را رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، اما هم‌زمان عبدالله عبدالله نیز مراسم تحلیف اش را در کابل آغاز کرد و خود را «رئیس جمهور دولت همه شمول» عنوان کرد.

قابل ذکر است که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۰ اعلام و براساس آن محمد اشرف غنی برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام شد. اما عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نتیجه این انتخابات را نپذیرفته و ادعا می‌کند، براساس آرای پاک و بایومتریک شده، برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.