رسانه خبری پیامِ ایرانی

شیوع کرونا؛‌ ایران از صندوق بین‌المللی پول ۵ میلیارد دلار کمک درخواست کرد


ضدعفونی دستگاه های عابربانک در تهرانحق نشر عکس
AFP/Getty Images

Image caption

ضدعفونی دستگاه های عابربانک در تهران

در حالی که آمار رسمی موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران بیش از ده هزار و ۷۵ نفر و مرگ ۴۲۹ نفر است،‌ وزیر خارجه و رئیس بانک مرکزی ایران اعلام کردند که از یک هفته پیش از صندوق بین‌المللی پول ۵ میلیارد دلار کمک درخواست کرد‌ه‌اند. همچنین ایران در نامه‌ای به سازمان ملل خواهان لغو تحریم‌های آمریکا شده است

این اولین بار در حدود پنجاه سال اخیر است که ایران از صندوق بین‌المللی پول چنین درخواستی می‌کند. خبرگزاری فرانسه می‌گوید که آخرین بار که ایران از این صندوق وام گرفته است سال ۱۹۶۲(۱۳۴۱ خورشیدی) بوده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز پنجشنبه ۱۲ مارس، ۲۲ اسفند در توییتی نوشت که کریستالینا جیورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول گفته است که به کشورهایی که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته اند “از طریق ابزارهای مالی فوری حمایت می‌کند” و بانک مرکزی ایران “درخواست دسترسی فوری به این امکان را مطرح کرده است.”

وزیر خارجه ایران در این توییت گفت که صندوق بین‌المللی پول و هیات مدیره آن “باید به تعهدات این صندوق پایبند باشند و در طرف درست بایستند و مسئولانه اقدام کنند.”

حدود ده روز پیش صندوق بین‌المللی پول از اختصاص بودجه‌ای ۵۰ میلیارد دلاری برای کمک رسانی به کشورهایی که از ویروس کرونا آسیب دیده اند، خبر داد.

گری رایس، سخنگوی صندوق بین‌المللی پول در پاسخ به سوالی درباره درخواست کمک مالی ایران گفت: “ما در حال مشاوره فعال با کشورهای عضو هستیم. درخواست‌ها و استعلام هایی از تعدادی کشورها از جمله ایران دریافت کرده ایم. همه این درخواست‌ها را بر اساس سیاست‌هایمان بررسی می‌کنیم و در روزهای آینده انتظار داریم که بتوانیم جزئیات بیشتری ارائه دهیم.”

آقای ظریف همچنین در توییت دیگری با عنوان “فوری” فهرستی از اقلام مورد نیاز ایران را منتشر کرد.

او نوشت که نیروهای درمانی ایران با شجاعت در حال مبارزه در خط مقدم با کووید ۱۹ هستند اما “اقدامات آنها به دلیل کمبودهای گسترده ای که بر اثر محدودیت های اعمالی بر دسترسی مردم ما به تجهیزات پزشکی، دارویی رخ داده، کند شده است.”

او با انتشار فهرستی از “ضروری ترین نیازها” نوشت: ویروس ها تبعیض قائل نمی‌شوند، انسان‌ها هم نباید قائل شوند.”

ده میلیون دست “تجهیزات حفاظتی شخصی” شامل کلاه، ‌دستکش و ماسک و لباس مخصوص و صد میلیون جفت دستکش یکبار مصرف، ۱۶۰ میلیون ماسک از جمله اقلامی است که در فهرست وزیر خارجه ایران آمده است.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران هم همزمان در صفحه اینستاگرام شخصی خود از درخواست ایران برای دریافت ۵ میلیارد دلار کمک از صندوق بین المللی پول خبر داد.

آقای همتی نوشت که در پی اعلام صندوق بین المللی پول، ایران روز جمعه ۱۶ اسفند ماه، نامه ای به خانم کریستالینا جیورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول نوشته و به او گفته که “با توجه به میزان سهمیه جمهوری اسلامی ایران در صندوق، خواستار بهره مندی از تسهیلات تأمین مالی سریع در حدود ۵ میلیارد دلار است.”

آقای همتی ابراز امیدواری کرده است که صندوق بین‌المللی پول به “این مسئولیت خود در حوزه وظایفش بسرعت عمل کند” و افزود که “واکنش جامعه جهانی و صندوق بین المللی پول می تواند معیار خوبی، برای ارزیابی ادعاهای آنها در کمک به کنترل این ویروس و کاهش آلام مردم آسیب دیده، باشد.”.

صندوق بین المللی پول گفته بود که این ۵۰ میلیارد دلار را در دسترس کشورهای کم درآمد یا درآمد متوسط با نظام‌های ضعیف بهداشتی قرار می‌دهد.

از سوی دیگر عباس موسوی،‌ سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز از درخواست ایران از سازمان ملل برای رفع تمام تحریم های آمریکا علیه ایران خبر داد.

آقای موسوی در توییتی نوشت که آقای ظریف در نامه ای خطاب به آنتونیو گوترش، “دبیر کل سازمان ملل متحد که رونوشت آن برای روسای سازمان های بین‌المللی و وزرای امور خارجه همه کشورها ارسال شد بر ضرورت رفع تمامی تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا علیه ایران برای مقابله با کرونا تاکید کرد.”

حق نشر عکس
AFP/Getty Images

Image caption

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتی از رئیس صندوق بین‌لمللی پول خواست که به درخواست کمک ایران پاسخ مثبت بدهد؛‌ سخنگوی وزارت خارجه ایران هم از نامه آقای ظریف به دبیرکل سازمان ملل برای لغو تحریم‌های آمریکا خبر داد‌

ایران از سال ۱۹۴۵ عضو صندوق بین‌المللی پول است.

صندوق بین‌المللی پول همچنین اخطار داده است که شیوع بیماری کرونا باعث شده رشد سال جاری اقتصاد جهان کمتر از سال پیش باشد.

در هفته جاری دولت ها و بانک های مرکزی در اطراف جهان گام هایی برای کاهش تاثیر کووید-۱۹ برداشته‌اند.

از جمله وزیر اقتصاد و دارایی ایران در نامه‌ای به رییس کل بیمه مرکزی این کشور “خواستار تسریع در تسویه مطالبات مراجع درمانی سراسر کشور توسط شرکت‌های بیمه ای برای خدمات رسانی بهتر به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ شد.”

حق نشر عکس
AFP/Getty Images

Image caption

از روش های ابداعی شهروندان برای مقابله با شیوع کرونا در تهران، استفاده از خلال دندان برای فشار دادن دکمه‌های آسانسور

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد تا امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ۴۲۹ نفر به خاطر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از داده‌اند. بنا بر آمار این وزارتخانه شمار مبتلایان به این ویروس در ایران به ده هزار و ۷۵ نفر رسیده است.

پیشتر وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که آماده کمک به مردم ایران برای مبارزه با شیوع ویروس کروناست.

در این بیانیه آمده بود که آمریکا “بر تعهد خود به کمک برای جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی تاکید دارد و در کنار مردم ایران ایستاده است”. ایالات متحده اعلام کرده این پیشنهاد از طریق سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران به دست مقام ها رسانده شده است.

این پیشنهاد آمریکا با واکنش سرد ایران رو به رو شد. وزارت خارجه ایران، پیشنهاد آمریکا را “ادعایی مضحک و یک بازی سیاسی‌روانی” خواند و گفت که بخشی از نیازهای خود از جمله کیت‌های تشخیص ابتلا به ویروس کرونا را از “کشورهای دوست” تامین کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.