مهدی حاجتی، فعال مدنی و عضو سابق شورای شهر شیراز که پیش از این به دلیل پیگیری حقوق بهاییان، محکوم، زندانی و از عضویت در شورای شهر کنار گذاشته شد، بعدازظهر پنج‌شنبه ۲۲ اسفند ۹۸ به دستور شعبه ۱۰ دادیاری دادگاه انقلاب شیراز بار دیگر بازداشت شد.
زهره رستگاری، همسر مهدی حاجتی به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که همسرش ساعت ۱۴ روز پنج‌شنبه، مقابل منزل بازداشت شده است.
به گفته رستگاری، در حکم بازداشت حاجتی‌، اتهام او «نشر اکاذیب» اعلام شده: «این اتهام جدای از اتهامات قبلی بود که به همسرم وارد شده است و پرونده قبلی نیز اکنون در حال بررسی مجدد است.»
مهدی حاجتی در روزهای گذشته توئیت‌هایی انتقادی در رابطه با قرنطینه نکردن شهر قم در ابتدای شیوع ویروس کرونا و همچنین در حمایت از زندانیان سیاسی نوشته و منتشر کرده بود.
او در یکی از این توئیت‌ها نوشته بود: «دشمن ملت ایران امروز آن کسانی هستند که برای رو کم کنیِ دشمن فرضی حاضر شدند بر سر جان هموطنان ما قمار کنند. دشمن ملت ایران دقیقا امثال کسانی هستند که نگذاشتند قم قرنطینه شود.»
مهدی حاجتی اما سوم بهمن ماه ۹۸ بعد از تحمل حدود هشت ماه حبس از زندان آزاد شده بود. آزادی او به دنبال تأیید درخواست اعاده دادرسی بود.
این عضو سابق شورای شهر، ۱۲ خرداد ۹۸ بازداشت و روانه زندان عادل‌آباد شیراز شد تا دوران محکومیت خود به دو سال زندان و یک سال تبعید به یکی از شهرهای خارج از استان فارس (طبس) را بگذراند.
او پنجم مهر ۹۷ بازداشت و ۱۵ مهر ماه ۹۷ با قرار وثیقه دو میلیارد ریالی آزاد شد. دلیل بازداشت حاجتی پیگیری دستگیری شماری از بهاییان شهر شیراز بود و ایرنا، علت دستگیری او را حمایت از «فرقه ضاله» بهاییت گزارش کرد.