رسانه خبری پیامِ ایرانی

دستکم ۳۰مجروح درپی راندن خودرو به داخل رژه کارناوال در آلمان | آلمان | DWدر شهرک فولکمارسن واقع در شمال ایالت هسن یک راننده خودروی خود را با سرعت به جمعیتی از مردم زد که دوشنبه ۲۴ فوریه، یعنی مهم‌ترین روز کارناوال آلمان معروف به “دوشنبه گل سرخ”، مشغول برگزاری این جشن خیابانی بودند. به گفته گرهارد برزویل، رئیس پلیس فرانکفورت، این حادثه باعث زخمی شدن ۳۰ نفر شد. جراحت هفت تن از مجروحان شدید است.

دادستانی فرانکفورت پرونده‌ای را برای بررسی مورد اقدام به قتل گشوده و تحقیق در این باره را آغاز کرده است. سخنگوی دادستانی فرانکفورت گفت در مورد انگیزه راننده خودرو هنوز چیزی نمی‌توان گفت و دادستانی در حال تحقیق است.

پیش از این اظهارات متناقضی درباره پیش‌زمینه این حادثه منتشر شده بود. هنینگ هین، سخنگوی پلیس شمال هسن، گفته بود: «فکر نمی‌کنیم این حادثه سوء قصد بوده باشد، بلکه به نظر ما عملی غیرعمد صورت گرفته است.» راینر لینگنر، از پلیس کاسل در شمال هسن، به روزنامه آلمانی “ولت” گفته بود: «هنوز نمی‌توان چیزی درباره قصد راننده گفت. معلوم نیست چرا این اتفاق رخ داده؛ آیا وضعیت اضطراری پزشکی بوده، اشکال فنی وجود داشته یا راننده به عمد این کار را کرده است.»

نشانه‌ای دال بر اینکه راننده انگیزه‌سیاسی داشته در دست نیست. وزارت امور داخلی هسن احتمال آنکه حادثه حمله و سوء قصدی برنامه‌ریزی شده باشد را غیرممکن ندانسته است.

ماموران تحقیق گزارش‌های شاهدان عینی و رسانه‌ها مبنی بر اینکه راننده مست بوده و مشروب الکلی فراوان مصرف کرده بوده را تأیید نکرده‌اند. یکی از همسایگان راننده به فرستنده تلویزیونی “ار.‌ت.‌ال” گفته که امروز صبح که او را دیده به نظرش آمده که مواد مخدر مصرف کرده است. راننده خودرو به این همسایه گفته است: «به زودی اسم من در روزنامه‌ها می‌آید.»

طبق اعلام دادستانی کل آلمان، راننده شهروند آلمانی، ۲۹ ساله و اهل فولکمارسن است. خود او هم در حادثه امروز مجروح شده و قرار است به محض اینکه وضعیت سلامتی‌اش اجازه دهد مورد بازجویی قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری آلمان، پلیس فردی دیگر را هم بازداشت کرده، اما روشن نیست که این فرد چه نقشی در حادثه مزبور داشته است.

ماموران امنیتی آلمان به خبرگزاری آلمان گفته‌اند که راننده خودرو به عنوان فردی افراطی شناخته شده نیست. اما پلیس آلمان او را در رابطه با جرایمی چون زد و خورد با دیگران می‌شناسد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، شمار زیادی از ماموران پلیس پس از این حادثه در محل حاضر بودند. سپس به عنوان اقدامی احتیاطی، برگزاری کارناوال در ایالت هسن متوقف شد. همچنین بر شمار ماموران پلیس برای حفاظت از شرکت‌کنندگان در کارناوال شهرهای مختلف افزوده شد.

شهردار فولکمارسن و نخست وزیر هسن از این رویداد ابراز تاسف کردند و گفتند شوکه شده‌اند. روزنامه “هسیشه/نیدرزکسیشه آلگماینه” به نقل از شاهدان عینی نوشته است که راننده مانعی که در محل بوده را دور زده و به وسط جمعیت رانده است. برداشت شاهدان عینی این بوده که راننده به خصوص می‌خواسته کودکان را زیر بگیرد. پلیس در این زمینه اظهار نظری نکرده است.

یک شاهد عینی به روزنامه آلمانی “بیلد” گفته که پس از حادثه گروهی از مردم خشمگین با مشت گره کرده به سمت راننده دویده‌اند، اما پلیس از راننده حفاظت کرده است.

به گفته رئیس انجمن کارناوال فولکمارسن در رژه کارناوال این شهر کوچک ۷۰۰ نفر در ۲۷ گروه شرکت داشتند.

پس از متوقف شدن برگزاری کارناوال در هسن، روشن نیست که آیا این جشن خیابانی در روز سه‌شنبه در این ایالت ادامه خواهد یافت یا خیر.

فولکمارسن شهری کوچک در شمال هسن و در ۳۰ کیلومتری کاسل است و شش هزار و ۸۰۰ نفر جمعیت دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.