رسانه خبری پیامِ ایرانی

معیشت معلمان در آستانه سال نو: سرنوشت حقوق معلمان حق‌التدریس، قرارداد کار معین و رتبه بندی معلمان۶ ساعت،۲ دقیقه

استان وایر- اگر چه اخبار شیوع ویروس کرونا سایه سنگین خودش را بر مسائل آموزش و پرورش انداخته اما معلمان دست از مطالبه‌گری حقوق قانونی خود بر نداشتند.

معلمان حق‌التدریس خواهان دریافت حقوق کامل اسفند ماه شدند. جمعی از معلمان حق‌التدریس در بحران  ویروس کرونا و تعطیلی مدارس از وضعیت مزدی و معیشتی خود ابراز نگرانی کردند. این معلمان  که به میزان ساعات تدریس و به بصورت ساعتی حقوق دریافت می‌کنند؛ حقوق‌شان بر مبنای دستمزد ساعتی شورای عالی کار تعیین می‌شود. در نتیجه پرداخت حقوق آنها بستگی مستقیم به ساعات حضور در مدرسه و تدریس دارد.

به گفته آنها اگر شیوع ویروس کرونا مدارس را تعطیل کرده، باید به ما نیز مانند معلمان رسمی که در خانه می‌نشینند ولی حقوق کامل می‌گیرند، حقوق کامل بدهند. آنها می‌گویند: «حالا که مدارس نزدیک به دو هفته است که تعطیل شده و قرار است تا عید نوروز کماکان تعطیل بماند، باید دستمزد ما را کامل پرداخت کنند. خواسته ما این است که در این بحران کرونا به فکر معیشت ما باشند و دستمزد اسفند ماه را کامل بپردازند.»

این معلمان که دستمزد آنها گاهاً از حداقل دستمزد وزارت کار نیز کمتر است، خواستار توجه به وضع معیشتی خود شده و می‌گویند: «در شرایط حاضر، هم بابت شیوع کرونا نگران هستیم و هم نگران بی‌پولی در  شب عید هستیم. نگرانیم که نکند عدم حضور در کلاس را بهانه کنند و به ما شب عید دستمزد ندهند.»

یکی از این معلمان که سال‌هاست به صورت حق‌التدریسی در مدارس استان قزوین کار می‌کند، می گوید: «ما معلمان حق‌التدریس همان کار معلمان رسمی را در همان محیط، یعنی در مدارس دولتی انجام می‌دهیم. چرا خلاف آنچه سازمان بین‌المللی کار تاکید دارد، قانون کار یکسان- مزد یکسان در مورد ما رعایت نمی‌شود؟ چرا ما بسیار کمتر از رسمی‌ها حقوق می‌گیریم و از همه مزایای مزدی محرومیم؟ اگر آموزش و پرورش به کار ما نیاز دارد، چرا ما را رسمی و ثابت نمی‌کند و به ما حقوق ثابت نمی‌پردازد؟ بسیاری از همکاران ما بیش از پنج یا ده سال است که حق‌التدریس کار می‌کنند و همیشه کمتر از حداقل دستمزد وزارت کار حقوق می‌گیرند، آنهم در شرایطی که همه آنها تحصیلات خوب و مدرک دانشگاهی دارند.»

این معلم می‌گوید: «هر سال افزایش حقوق شامل حال معلمان رسمی می‌شود اما شامل حال ما نمی‌شود. بسیاری از ما حتی ماهی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم درآمد نداریم. این موضوع اکنون به خاطر کرونا، اوضاع نگران‌کننده‌تر هم شده است.»

معلمان حق‌التدریس، علاوه بر نگرانی بابت دستمزد اسفندماه، بابت حق بیمه‌های خود هم نگرانند. حق بیمه این معلمان مانند دستمزد آنها به نسبت ساعات تدریس ماهانه واریز می‌شود. این معلمان که بیمه صندوق تامین اجتماعی هستند، انتظار دارند حالا که به خاطر کرونا مدارس تعطیل شده، حق بیمه‌ها کامل پرداخت شود.

رتبه بندی معلمان به درستی اجرا نشد

رتبه‌بندی معلمان پس از مدت‌ها رفت‌وآمد به دولت، سرانجام در سوم آذر ۹۸ در هیئت دولت به‌تصویب نهایی رسید. معلمان که سال‌ها در انتظار به ثمر نشستن رتبه‌بندی بودند، با ابلاغ مصوبه جدید دولت، انتقادات و مشکلات مختلفی را مطرح کردند. در روزهای گذشته افزایش ۵۰ درصدی امتیاز فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و بلاتکلیف ماندن رتبه بندی دوباره انتقاد فرهنگیان را دربر داشته است. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید: «متاسفانه قانون رتبه‌بندی معلمان به درستی اجرایی نشد و نتیجه آن نارضایتی بسیاری از فرهنگیان بوده است.»

سیدحمایت میرزاده در مورد همپوشانی بخشنامه افزایش حقوق و طرح رتبه‌بندی معلمان می‌گوید: «رتبه‌بندی معلمان و افزایش ۵۰ درصدی حقوق معلمان دو مبحث جداگانه هستند که در هفته گذشته این موضوع مورد اعتراض و نارضایتی فرهنگیان قرار گرفته است.» میرزاده در مورد رتبه‌بندی معلمان افزود: «رتبه‌بندی معلمان یک قانون است که در ماده ۶۳ برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و در سند توسعه بنیادین به آن تاکید شده است. در سیاست‌های کلی آموزش و پرورش به موضوع رتبه‌بندی معلمان اشاره شده است. باید پرونده رتبه‌بندی معلمان بسته و اجرایی شود و دولت بودجه مورد نیاز این طرح را تهیه کند.»

وی ادامه داد: «افزایش ۵۰ درصدی حقوق باید مشمول حال کل فرهنگیان از معلمان گرفته تا دستگاه‌های اجرایی آموزش و پرورش باشد؛ متاسفانه قانون رتبه‌بندی معلمان به درستی اجرایی نشد و نتیجه آن نارضایتی بسیاری از فرهنگیان بوده است.»

میرزاده با گلایه از اجرایی نشدن درست قانون رتبه‌بندی معلمان گفت: «قانون رتبه بندی معلمان باید در سال ۹۶ به مرحله اجرا می‌رسید. اما بنا به دلایلی این رتبه بندی صورت نگرفت و به سال۹۸ موکول شد در این بین بسیاری از بازنشستگان که در سال ۹۶ تا ۹۸ بازنشسته شدند، اعتراض به عدم دریافت افزایش حقوق رتبه‌بندی دارند.»

به گفته این نماینده مجلس رتبه‌بندی معلمان اقدامی موثر در راستای تقویت روحیه معلمان برای آموزش مدرن و پیشرفته است تا جایی که فضای رقابتی منجر به پیشرفت علم و دانش در مدارس باشد همانطور که همه اساتید در دانشگاه‌ها در یک مقطع و سمت نیستند به استاد، استاد یار و… تقسیم می‌شوند؛ باید این قانون برای معلمان هم اجرایی شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: «در حال حاضر بحث بر سر این است که بخشنامه ۵۰ درصدی افزایش حقوق، مشمول فرهنگیان می‌شود؟ اگر ملاک فقط افزایش ۵۰ درصدی حقوق فرهنگیان‌ بود پس چندین سال بحث و گفت‌و گو در مورد رتبه‌بندی معلمان برای چه منظوری بوده است؟ اجرایی نشدن قانون رتبه‌بندی معلمان موجب ایجاد بدبینی و ناامیدی فرهنگیان می‌شود.»

میرزاده تاکید کرد: «اشکالاتی درموضوع رتبه‌بندی معلمان و افزایش ۵۰ درصدی حقوق پیش آمده که باید دولت  این اشکالات را رفع و آن را اجرایی کند.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: «هفته گذشته به عنوان سخنگوئی کمیسیون فرهنگی نامه‌ای به دفتر ریاست جمهوری ارسال کردم این موضوع را مطرح کردم؛ برخی از معلمان اعتراض دارند به حذف آیتم شغل حرفه‌ای که این موضوع هم باز می‌گردد به مبحث رتبه‌بندی معلمان، با تمام این تفاسیر رتبه‌بندی معلمان از ابتدا به درستی اجرایی نشده است،  باید قوانین آن را اصلاح می‌کردند و اگر قرار یه اجرای بخشنامه افزایش ۵۰ درصدی حقوق است نباید مبحث رتبه بندی را وارد این بحث کنند.»

در سوی دیگر ماجرا معصومه آقاپورعلیشاهی که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم است، در مورد افزایش حقوق در سال آینده می‌گوید: «طبق تصمیمات کمیسیون تلفیق افزایش حقوق سال آینده ١۵ درصدی است در این میان فرهنگیان مشمول افزایش حقوق ۵٠ درصدی خواهند شد.» به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افراد شاغل که در سال ٩٨ یک میلیون و ۵٠٠ هزار تومان حقوق ماهیانه دریافت می‌کردند در سال آینده به میزان ٧۵٠ هزار تومان افزایش حقوق خواهند داشت. طبق بررسی‌ها پایه حقوق در سال آینده ٢میلیون ٨٠٠ هزار تومان است و افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی نخواهد بود.

او تصریح کرد: «یکی از ایرادات افزایش حقوق سال ٩٩ بی‌توجهی به نرخ تورم موجود در جامعه بوده است. ما در پرداخت حقوق‌ها هر ساله با یک عقب ماندگی مواجه هستیم. با توجه به آخرین اطلاعات مرکز آمار کشور تورم بهمن ماه ٣٧ درصد، تورم دی ماه ٣۶ درصد، تورم آذرماه ۴٠ درصد است، این تورم صعودی و افزایش چند درصدی اقلام مورد نیاز مردم باعث شده که آنها با مشکل مواجه شوند .»

نیروهای فرهنگی دولت که بیشترین کارکنان دولت را تشکیل می‌دهند و در هفته های گذشته افزایش ۵۰ درصدی امتیاز فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری مورد انتقاد بسیاری از معلمان قرار گرفته است.

پیشتر وزیر آموزش و پرورش درباره افزایش حقوق معلمان و برنامه‌های رفاهی این وزارتخانه برای فرهنگیان گفته بود: «معلمان مانند مابقی کارکنان دولت مشمول افزایش حقوق سالانه که احتمالا ۱۵ درصد است خواهند بود؛ علاوه بر آن با اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان به طور متوسط ۱۰ تا ۱۲ درصد به حقوق آن‌ها افزوده می‌شود و برای معلمان در طرح تمام وقت نیز که شش ساعت اضافه تدریس دارند نیز حدود ۱۷ درصد به فوق‌العاده شغلشان افزوده می‌شود.»

با وجود بحث‌های مختلف در موضوع رتبه بندی معلمان یا افزایش حقوق آنها وزارتخانه جزئیات پرداخت حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کارمعین را اعلام کرده است.

بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کار معین معادل ۸۰ درصد حقوق و مزایای کارمندان پیمانی تعیین می‌شود. تطبیق و تعیین حق شغل و شاغل این کارمندان بر اساس ۸۰ درصد امتیازات جداول حق شغل و شاغل بخشنامه مورخ ۲۱ اردیبهشت ۸۸ با آخرین اصلاحات صورت می‌گیرد.

بر اساس این دستورالعمل «سوابق تجربی افراد مورد نظر برای تعیین طبقه و رتبه شغلی» بر اساس طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل همانند کارکنان پیمانی محاسبه خواهد شد.

همچنین امتیازات «حق شغل» و حق شاغل کارکنان قرارداد کار معین با رعایت سنوات خدمت و عوامل جدول حق شاغل معادل رتبه و طبقه کارمندان در جدول حق شغل و امتیازات مکتسبه از عوامل حق شاغل تعیین و نسبت به برقراری حق شغل و شاغل اقدام خواهد شد.

فوق‌العاده مدیریت موضوع تبصره ۲ ماده ۶۵ و بندهای ماده ۶۸ قانون هم برای این افراد تا سقف ۸۰ درصد تعیین خواهد شد. فوق‌العاده موضوع بند ۴ و بند ۹ ماده ۶۸ قانون برای کارمندان قرارداد کار معین همانند کارمندان پیمانی تعیین می‌شود.

با اجرای این دستورالعمل چنانچه حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کارمعین نسبت به قرارداد قبلی آنها کاهش یابد تفاوت آن به صورت مبلغ ثابت و بدون تغییر در ردیف سایر فرم قرارداد درج می‌شود. مبنای اجرای این بخشنامه از اول اسفند ۹۸ بوده و قراردادهای سال جاری برای مدت یک ماه اول اسفند ۹۸ تا ۲۹ اسفند ۹۸ تنظیم خواهد شد.

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.