رسانه خبری پیامِ ایرانی

افزایش مالیات خانه‌های خالی یک گام به تصویب نهایی نزدیک شد۵ ساعت،۴۱ دقیقه

نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به کلیات طرح دو فوریتی «اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مبنی بر افزایش مالیات خانه‌های خالی» رای مثبت دادند.

به گزارش «ایران‌وایر»، کلیات این طرح در جلسه روز چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ بررسی شد و به تصویب رسید. پیش از تصویب، تعدادی از نمایندگان خواستار سلب فوریت این طرح و بررسی عادی آن شدند. اما این پیشنهاد به تصویب مجلس نرسید و اکثریت نمایندگان با بررسی این طرح با قید دو فوریت رای مثبت دادند.

«جعفر قادری» در موافقت با سلب فوریت از این طرح گفت: «ما نباید مسکن را که از کالای مصرفی به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است، مجددا به کالای مصرفی بازگردانیم. یقینا قانونی که مجلس تصویب می‌کند، باید از بروز مشکلات و ایرادات در زمان اجرا جلوگیری کند.»

وی با بیان این که دولت در شرایطی که به شدت به درآمدهای مالیاتی نیاز داشت، این قانون را به دلیل وجود برخی از مشکلات اجرایی نکرد، افزود: «مجلس باید هنگام تصویب طرحی، زمینه‌های اجرای آن را نیز فراهم کند. از این رو معتقدم طرح افزایش مالیات از خانه‌های خالی بسیار مهم بوده و باید برای بررسی بیشتر ابعاد آن در کمیسیون‌های اقتصادی، برنامه و بودجه، اجتماعی و شوراها، مجددا برگشت داده شود. چرا که ابهامات زیادی در اجرای آن وجود دارد.»

مسکن به پروژه نفوذ تبدیل شده است

«کریمی قدوسی» در مخالفت با سلب فوریت از این طرح گفت: «این طرح می‌تواند بر بازار اثردهی داشته باشد و یکی از مشکلات مهم آحاد مردم جامعه، به ویژه طبقات ضعیف و محروم را حل کند.»

نماینده مشهد و کلات در مجلس یازدهم با بیان این که مسکن در شرایط فعلی به «پروژه نفوذ» تبدیل شده است، گفت: «سرمایه‌دارها از تسهیلات نظام استفاده می‌کنند و با احتکار خانه، موجب فقیرتر شدن مردم می‌شوند.»

او با بیان این که این طرح بر روی درد اصلی انگشت می‌گذارد و دو موضوع مالیات بازدارنده و ثبت در سامانه املاک و اسکان را مطرح می‌کند، گفت: «چهار دوره شاهدم که هربار موضوعی انقلابی مطرح می‌شود، عده‌ای خدشه وارد می‌کنند. اگر طرح‌های یک فوریت و دوفوریت نتوانند علاج مصیبت مردم شوند، گره‌ای از مشکلات باز نمی‌شود.»

موافقان: این طرح قیمت مسکن را تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد

موافقان تصویب این طرح دو فوریتی ادعا کردند که تصویب آن، قیمت مسکن را تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. «ابراهیم رضایی»، نماینده دشتستان در موافقت با این طرح با بیان این که بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ تعداد مستاجران از ۱۵ درصد به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است، گفت: «در حال حاضر بیش از شش میلیون خانوار در واحدهای استیجاری زندگی می‌کنند در حالی که بیش از ۲.۵ میلیون خانه خالی و دو برابر استاندارد دنیا در کشور وجود دارد. از این رو، تصویب این طرح تا ۳۰ درصد قیمت مسکن را کاهش می‌دهد.»

نظر بقیه موافقان:

«احسان خاندوزی»، نماینده تهران: 

« دو و نیم میلیون خانه خالی در سال ۱۳۹۵ در کشور وجود داشته که عرضه ۲۰ درصد آن‌ها در بازار معادل کل ساخت مسکن در سال ۱۳۹۸ است. عرضه این تعداد خانه به بازار، قیمت‌ها را کاهش می‌دهد. از طرفی، این قانون از سال ۱۳۹۴ وجود داشته اما به دلیل نرخ پایین مالیات و سامانه شناسایی ضعیف، موثر واقع نشده است. از این رو قانون فعلی در حال اصلاح و ترمیم است.»

«ابراهیم عزیزی»، نماینده شیراز:

«براساس استانداردهای بین‌المللی، وجود چهار تا پنج درصد خانه خالی در هر کشوری پذیرفته شده است. اما در ایران ۱۰ درصد و در تهران ۱۸ درصد خانه‌های خالی وجود دارند. هدف این طرح، محتکران است و هیچ منافاتی با تولید و ساخت مسکن ندارد و یقینا راه‌کاری برای حل مشکل فعلی مسکن است. معتقدم دولت در طول این سال‌ها، انگیزه جدی برای حل مشکل مسکن را نداشته است. بنابراین باید با اجرای این طرح، بازار مسکن را از تجاری سازی خارج کرده و به سمت مصرفی‌تر شدن آن سوق دهیم. عرضه دو میلیون و نیم واحد خالی به بازار، نرخ خانه‌ها را کاهش می‌دهد. با توجه به این‌که مردم انتظار دارند از احتکار مسکن جلوگیری کنیم، اجرای این طرح می‌تواند تا حدودی مانع سوداگری در این بازار شود.»

مخالفان: بازار مسکن آشفته‌تر می‌شود

برخلاف موافقان طرح افزایش مالیات خانه‌های خالی که معتقد بودند تصویب آن، ریزش قیمت در بازار مسکن تا ۳۰ درصد را در پی دارد، مخالفان این طرح آشفته‌تر شدن بازار مسکن را نتیجه آن عنوان می‌کنند. «الیاس نادران»، نماینده اقتصاددان تهران در مخالفت با این طرح گفت: «اگر در اخذ مالیات از خانه های خالی دقت نظر نداشته باشیم، نقدینگی و سرمایه مردم به سمت سایر بازارها سوق داده می‌شود. ضمن این که صاحبان این خانه‌ها تلاش می‌کنند منابع مورد نیاز خود را از سایر خانه‌ها و با افزایش اجاره بها تامین کنند که این امر موجب نابسامانی بیشتر بازار می‌شود.»

به اعتقاد نادران، گرفتن مالیات از خانه‌های خالی، اجرایی و عملیاتی نیست و فقط تعادل در بازار را از بین می‌برد.

نظر سایر مخالفان این طرح:

«مهرداد گودرزوند چگینی»، نماینده رودبار:

«اخذ مالیات از خانه‌های خالی موجب نابسامانی بیشتر بازار می شود. طرح مذکور قابلیت اجرا نداشته و به چکش کاری بیشتر نیاز دارد. زیرا ممکن است موجب کاهش انگیزه تولیدکنندگان برای تولید مسکن شود.»

«کاظم دلخوش»، نماینده صومعه سرا:

«اخذ مالیات از خانه‌های خالی تنها منجر به افزایش درآمدهای مالیاتی دولت شده و کمکی به تامین مسکن برای مردم نمی‌کند. افزایش نرخ مالیات اخذ شده بر خانه‌های خالی منجر به گرانی مسکن و اجاره بها شده و انگیزه تولیدکنندگان برای تولید را کاهش می‌دهد.»

 با وجود اختلاف نظر شدید میان موافقان و مخالفان طرح دو فوریتی افزایش مالیات خانه‌های خالی، کلیات این طرح در مجلس تصویب شد. این طرح برای بررسی جزییات، به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است و هفته آینده بار دیگر برای تصویب نهایی به صحن مجلس خواهد آمد. آن گونه که از فضای مجلس بر می‌آید، جزییات این طرح نیز در صحن تصویب می‌شود و به نظر نمی‌رسد شورای نگهبان نیز با آن مخالفت کند. چراکه قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی وجود دارد و مجلس تنها میزان مالیات را افزایش داده است. 

مطالب مرتبط:

یک نماینده مجلس: بسیاری از صاحبان مسکن مهر اجاره‌نشین شده‌اند

«مستاجران تهرانی در معرض حذف از شهر هستند»

«مستاجران در حال ترک تهران هستند»

تابستان و حکایت‌های عجیب مستاجران و بنگاه‌داران

بازار علیه فرودستان؛ تحولات مسکن تهران در بهار ۱۳۹۸

کارنامه دولت روحانی در سامان‌دهی بازار مسکن؛ شاید وقتی دیگر

زهی خیال باطل؛ آیا افزایش وام می‌تواند مسکن را از رکود درآورد؟منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.