رسانه خبری پیامِ ایرانی

سرنوشت ویروس کرونا در گرمای شدید امسال | دانش و فناوری | DWبنا به گزارش بنیاد هواشناسی مرکزی بریتانیا  “Met Office” تابستانی گرم در پیش است که سراسر اروپا را به دمای بالای ۴۰ درجه خواهد رساند.

حرارت شدید تابستان آینده ممکن است طبیعت را با خشکسالی روبرو کند و تن بسیاری از مردم، به ویژه سالمندان را به لرزه بیندازد، اما در مقابله با ویروس کرونا (کووید ۱۹) مثبت خواهد بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

الکساندر ککوله، ویروس‌شناس انستیتوی مطالعات میکروبی دانشگاه هاله در آلمان، اعتقاد دارد: «تابستان گرم می‌تواند ناجی ما باشد، زیرا در گرمای شدید معمولا ویروس کرونا ضعیف می‌شود و کمتر آسیب می‌رساند».

به نظر این کارشناس نباید انتظار داشت که زودتر از حدود یک سال و نیم دیگر واکسن کارا و مؤثری برای کرونا تولید و عرضه شود.

تضعیف ویروس در تابستان

گئورگ هاز، کارشناس هواشناسی نیز عقیده دارد که تغییرات دما و حرارت از عواملی است که بر رشد و سرایت ویروس مؤثر است. به گفته او خطر واگیری ویروس‌ها همیشه در زمستان بیشتر است؛ باید به این واقعیت نیز توجه داشت که در زمستان مردم بیشتر در فضاهای بسته و در ارتباط نزدیک با هم هستند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ویروس در هوای خشک بهتر مقاومت می‌کند. افزون بر این دمای سرد سیستم ایمنی بدن را تضعیف و آن را برای حمله ویروس‌ها آماده می‌کند.

به گفته آقای هاز ویروس در گرمای بالا ضعیف می‌شود. اشعه خورشید به ساختمان ژنتیک ویروس آسیب می‌زند. این کارشناس تردید ندارد که اگر تابستان آینده گرم و مرطوب و به همراه آفتاب شدید باشد، رشد و سرایت ویروس کرونا را ضعیف می‌کند. او تأیید می‌کند که در تابستان آینده در اروپا هوایی گرم و نیمه‌استوایی مسلط خواهد بود که گهگاه با بادهای سرد قطبی همراه می‌شود.

در روزهای آینده در آلمان موجی از هوای گرم و مطبوع با حال و هوای بهاری وزیدن می‌گیرد، که می‌تواند روزهایی دلپسند برای مردم و ناگوار برای ویروس کرونا را رقم بزند.

اما نباید زیادی خوش‌بین بود: ویروس کرونا هنوز به اندازه کافی شناخته نشده و از سوی دانشمندان مورد کندوکاو قرار نگرفته است. آنها می‌گویند که هر روز نکته تازه‌ای درباره این ویروس یافته می‌شود، بنابرین نمی‌توان با قطعیت درباره چندوچون آن نظر داد.

کارشناسان با احتیاط کامل می‌گویند که معمولا گرما رشد و فعالیت ویروس را کند و تضعیف می‌کند؛ باید امیدوار بود که تأثیر گرما بر ویروس کرونا نیز چنین باشد و آن را در گستردن اپیدمی تضعیف کند. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.