رسانه خبری پیامِ ایرانی

ارتش عراق: پنج مأمور امنیتی و یک غیرنظامی در حمله هوایی آمریکا کشته شدند | جهان | DW


بنا به اطلاعیه ارتش عراق که بامداد جمعه (۱۳ مارس) منتشر شد، طی حمله هوایی نیروهای ایالات متحده پنج مأمور امنیتی عراق و یک نفر غیرنظامی کشته شدند.

حمله آمریکا شامگاه پنجشنبه (۱۲ مارس) به دنبال و در تلافی یک حمله موشکی به پایگاه نظامی تاجی در شمال بغداد است که روز چهارشنبه صورت گرفت و در آن چند آمریکایی و بریتانیایی کشته و زخمی شدند.

به گفته مسئولان آمریکایی هدف حمله هوایی انبارهای اسلحه و تجهیزات گروه شبه نظامی “کتائب حزب‌الله” بوده که مسئول حمله به نیروهای آمریکایی و بریتانیایی شناخته می‌شود.

در شرایطی که مقام‌های آمریکایی آماج حمله هوایی اخیر را پایگاه کتائب حزب‌الله خوانده‌اند، ارتش عراق می‌گوید که در حمله مزبور سه افسر ارتشی و دو مأمور پلیس به قتل رسیده‌اند. به علاوه گفته می‌شود که یک نفر غیرنظامی در فرودگاهی در نزدیکی کربلا کشته شده است.

ارتش عراق در اطلاعیه‌ای حمله نیروهای آمریکایی را محکوم کرده و آن را ناقض حاکمیت ملی کشور دانسته است. در اطلاعیه ارتش عراق گفته می‌شود این که عملیات هوایی آمریکا به تلافی حمله موشکی به پایگاه ناجی صورت گرفته، یک “بهانه” است که حمله را توجیه نمی‌کند.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر موقت عراق، به انجام تحقیقاتی در مورد حمله موشکی به پایگاه تاجی دستور داده، و آن را “عملی خصمانه و علیه امنیت کشور” دانسته است.

پیش از آن که “کتائب حزب‌الله” به حمله هوایی آمریکا واکنشی نشان دهد، حرکت حزب‌الله النجبا، گروه شبه‌نظام دیگری که از سوی ایران حمایت می‌شود، در بیانیه‌ای تهدید کرد که به زودی انتقام حمله آمریکا را خواهد گرفت.

جنگ نیابتی ایران و آمریکا در عراق

پنتاگون در بیانیه‌ای حمله هوایی را دفاعی توصیف کرده و گفته است که در برابر تهدیدات گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران خاموش نخواهد ماند.

این بیانیه تایید می‌کند که در حمله روز چهارشنبه به پایگاه تاجی دو نظامی آمریکایی و یک نظامی بریتانیایی کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه در واکنش به حمله موشکی گروه‌های شبه‌نظامی شیعه گفت که مسببان حمله به پایگاه تاجی “از چنگ مجازات نخواهند گریخت”.

مقامات نظامی آمریکا افراد مسلح “کتائب حزب‌الله” را مسئول اصلی حمله به نیروهای آمریکایی در خاک عراق می‌دانند.

به گفته ناظران “کتائب حزب‌الله” پیوندهای محکمی با سپاه پاسداران و بازوی خارجی آن سپاه قدس دارد.

یکی از رهبران این گروه به نام ابومهدی مهندس، روز سوم ژانویه به همراه قاسم سلیمانی، فرمانده وقت سپاه قدس، در نزدیکی بغداد با یک حمله راکتی به دست نیروهای آمریکایی کشته شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.