کرونا در ایران: صنایع خودرو به تعطیلی کارخانه یا خرید تجهیزات بهداشتی تن نمی‌دهند


Share

کرونا در حال پیشروی و تهران یکی از مراکز بحران است اما مدیران کارخانه‌های خودروسازی و قطعه‌سازی‌ها نه امکانات بهداشتی و پیشگیرانه در اختیار کارگران قرار می‌دهند، و نه حاضر به تعطیل کردن موقت کارگران هستند. هرچند خبرهایی از ابتلای کارگران خودروسازی از جمله ایران خودرو به کوید ۱۹ و مرگ بر اثر این بیماری منتشر شده است.

کارگران ایران خودرو ــ عکس زینتی است

کارگران ایران خودرو در روزهای گذشته اعتراض کرده‌اند که بسته‌های بهداشتی در اختیار آن‌ها قرار نگرفته و تنها کارکنان حراست شرکت دستکش و ماسک در اختیار دارند. تعداد سرویس‌های بهداشتی کارخانه کم است و بهداشت لازم برخوردار نیستند. حمل و نقل کارگران با اتوبوس و کار در سالن‌های پرجمعیت خطر آلوده شدن آن‌ها به کرونا را افزایش داده است.

مجتبی حاجی‌ز‌اده، رئیس «اتحادیه کارگران صنعت خودروسازی» جمعه ۲۳ اسفند در این زمینه به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت صنعت خودروسازی با این که به ثروتمندترین صنعت کشور تبدیل شده اما امکانات لازم را برای پیشگیری از ابتلای کارگران اختصاص نداده‌اند. برخی از آن‌ها به صورت نیمه‌تعطیل کار می‌کنند و برخی دیگر از کارگران خود خواسته‌اند تا ۲۸ اسفند سرکار حاضر شوند.

رئیس «اتحادیه کارگران صنعت خودروسازی» افزود:

«زمانی که به انداز‌ه‌ کافی در شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی، تجهیزات بهداشتی نداریم و نمی‌توان سلامت کارگران را تضمین کنیم، چرا باید آنها را به اجبار برای کار کردن متقاعد کنیم. حداقل فایده مرخصی دادن به کارگران قطعه‌‌سازی و خودروسازی‌ها این است که صدها هزار کارگر به خانه می‌روند و «خود قرنطینگی» را انجام می‌دهند که در نتیجه فشار موجود از روی دوش دولت برای قرنطینه کردن شهرها، برداشته می‌شود».

ایلنا به نقل از «یک منبع آگاه» نوشته است در جلسه روز پنجشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در رابطه با تاثیرات ویروس کرونا بر صنایع، خبر مرگ یکی از کارگران ایران خودرو بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا اعلام شده اما روابط عمومی شرکت ایران خودرو حاضر به توضیح در این باره نیست.

کارخانه ایران خودرو جمعه ۲۳ اسفند اعلام کرد از روز شنبه آینده خطوط تولید این کارخانه تا پایان تعطیلات نوروز تعطیل و برای انجام تعمیرات بنیادی در اختیار کارکنان بخش خدمات فنی خود قرار می‌گیرد. چنانچه از بیانیه ایران خودرو پیداست کارکنان بخش خدمات فنی این کارخانه تمام ایام تعطیلات نوروز هم باید کار کنند.


در همین زمینه:

کارگران و کرونا در ایران: تبعیض، نگرانی و اعتراض

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *