رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایجاد مرکز نظامی مشترک روسیه و ترکیه در استان ادلب | جهان | DW


گفت‌وگو و تماس‌ها میان دولت‌های روسیه و ترکیه بر سر استقرار آتش بس در استان ادلب سوریه ادامه دارد. در همین رابطه یک گروه نظامی روسیه برای پیشبرد این مذاکرات راهی استانبول شده است.

خبرگزاری آلمان روز جمعه ۲۳ اسفند (۱۳ مارس) گزارشی درباره ادامه گفت‌وگوهای دو کشور ترکیه و روسیه بر سر سوریه منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است که پس از توافق ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در مسکو بر سر استقرار آتش‌بس در ادلب، توافق‌های دیگری نیز بین دو کشور به دست آمده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

باید یادآور شد که در ادلب، دو کشور ترکیه و روسیه در دو سوی منازعات قرار دارند. در حالی‌که روسیه از دولت بشار اسد حمایت و پشتیبانی می‌کند، ترکیه همچنان به دفاع و حمایت خود از شورشیان سوری ادامه می‌دهد.

مضمون توافق‌های جدید

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، توافق‌های جدید این کشور با روسیه را در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری دولتی آنادولو رسانه‌ای کرده است.

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده است که دو کشور تصمیم گرفته‌اند از روز یکشنبه ۱۵ مارس با تشکیل یک نیروی گشت متشرک بر اوضاع امنیتی یکی از راه‌های استراتژیک ادلب نظارت کنند.

Türkei Verteidigungsminister Hulusi Akar Syrien (picture-alliance/dpa/A. Akdogan)

وزیر دفاع ترکیه و عملیات نظامی این کشور در سوریه

افزون بر آن تصمیم گرفته شده است که یک مرکز مشترک هماهنگی نظامی بین دو کشور ایجاد شود. هدف از ایجاد این مرکز نظارت بر اجرای آتش‌بس اعلام شده است.

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده است که روسیه برای اجرای توافق هفته گذشته بین پوتین و اردوغان یک گروه نظامی به استانبول اعزام کرده است.

توافق هفته گذشته بین رهبران دو کشور در مسکو در شرایطی کسب شد که پیشروی ارتش سوریه در ادلب به تنش در این استان دامن زده بود.

در جریان پیشروی نظامی ارتش سوریه که با حمایت و پشتیبانی نیروی هوایی روسیه صورت گرفته بود، شمار قابل ملاحظه‌ای از سربازان ترکیه مستقر در آن منطقه کشته شده بودند.

پس از تشدید خشونت در ادلب، حدود یک میلیون نفر از شهروندان سوری ساکن این منطقه آواره شده بودند.

خلوصی آکار بازگشت شماری از آوارگان سوری به خانه‌های خود را نشانه مثبتی دانسته و آن را نتیجه توافق حاصله بین رهبران ترکیه و روسیه دانسته است.

وزیر دفاع ترکیه از رویکرد مثبت روسیه در مناقشه بر سر کنترل منطقه ادلب قدردانی کرده و خواستار ادامه همکاری خوب دو کشور در این زمینه شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.