رسانه خبری پیامِ ایرانی

یونیسف: هر۱۰ ساعت یک کودک سوری در اثر جنگ کشته می‌شود | جهان | DWصندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف با انتشار گزارش جدیدی در آستانه دهمین سالروز آغاز جنگ در سوریه، اعلام کرد که بسیاری از کودکان و نوجوانان جنگ‌زده این کشور تجربه‌ای غیر از جنگ ندارند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

یونیسف در گزارشی که روز جمعه ۲۳ اسفند (۱۳ مارس) منتشر کرد نوشته که “نتیجه جنگ در سوریه این شده است که در هر ۱۰ ساعت، یک کودک سوری جان خود را از دست می‌دهد”.

بر اساس آمارهای منتشر شده یونیسف در روز ۹ مارس، از سال ۲۰۱۴ تا پایان سال ۲۰۱۹ ، تعداد کودکان کشته شده در نتیجه جنگ در این کشور به عدد ۵۴۲۷ نفر رسیده است. کارشناسان همچنین برآورد کردند که بیش از۵ میلیون کودک نیازمند کمک در داخل سوریه وجود دارند و حدود دو و نیم میلیون کودک هم به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

یونیسف با انتشار ویدئویی در توئیتر خاطرنشان کرده که همه کودکان زیر ۹ سال ساکن در سوریه، در سال‌های زندگی خود با موضوعی غیر از جنگ آشنا نیستند.

کریستین اشنایدر، نماینده سازمان یونیسف در آلمان گفته است: «کمک‌های بشردوستانه شاید به خاتمه یافتن جنگ کمک نکند ولی باعث کاهش درد و رنج آسیب‌دیدگان خواهد شد».

او در توئیتر خود با اشاره به اینکه از روز یکشنبه، جنگ در سوریه وارد دهمین سال خود می شود، اظهار امیدواری کرد که “این تاریخ سالروز اسفبار و دهشتناک دیگر در سال ۲۰۲۱ معنایی نداشته باشد».

در گزارش جدید یونیسف اعلام شده که این سازمان تا کنون تنها ۴۰ درصد از بودجه مورد نیاز خود را برای سال ۲۰۲۰ دریافت کرده است و کمبود بودجه آن به مبلغ ۶۸۲ میلیون دلار معادل ۶۱۰ میلیون یورو همچنان پابرجاست.

۱۰ سال جنگ و میلیون‌ها نفر آواره

جنگ در سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ با اعتراضات علیه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه آغاز شد و با دخالت چند کشور و تحرکات گروه‌های شبه‌نظامی، ابعاد پیچیده‌ای به خود گرفت و هر روز بر دامنه آن افزوده شد.

روسیه و ایران به این جنگ پیوستند و از بشار اسد حمایت کردند. نیروهای غربی، از جمله آمریکا با دادن کمک‌های نظامی به نیروهای شورشی کرد، اعلام کردند که قصد دارند با نفوذ و حضور “دولت اسلامی” موسوم به داعش مقابله کنند. گروه داعش پیش از این کنترل بخش‌های زیادی از خاک عراق و سوریه را در اختیار خود داشت.

جنگ در سوریه طی هفته‌های اخیر به شمال این کشور و به استان ادلب که مرز مشترک با ترکیه دارد، کشیده شده است.

این درگیری‌ها باعث شده طی هفته‌های اخیر، نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر از جمله بیش از ۵۰۰ هزار کودک برای نجات جان خود از مناطق مختلف در استان ادلب فرار کنند.

ترکیه به عنوان همسایه سوریه تا کنون حدود ۴ میلیون پناهنده را به کشور خود راه داده است. در روزهای اخیر و با افزایش هجوم پناهندگان جدید به مرزهای ترکیه، مقامات این کشور اعلام کردند که پناهندگان می‌توانند با گذر از مرزهای این کشور، به سمت اروپا حرکت کنند. این موضوع با واکنش مقامات اتحادیه اروپا مواجه شده است.

آلمان از اتحادیه اروپا خواسته است از میان این پناهندگان به حدود ۱۵۰۰ کودک بی‌سرپرست که خانواده‌ای همراه آنها نیست، پناه بدهند و آنها را پذیرش کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.