رسانه خبری پیامِ ایرانی

مناقشه آمریکا و چین بر سر منشا ویروس کرونا | جهان | DWمیان چین و آمریکا جنگی تبلیغاتی بر سر منشا ویروس کرونا درگرفته است و طرفین یکدیگر را به اشاعه آن متهم می‌کند. اقدام مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در نامیدن ویروس جدید به عنوان “ویروس ووهان” خشم چین را برانگیخته است. مقام‌های چینی این نامگذاری را “غیرمسئولانه” خوانده‌اند.

ووهان شهر بزرگ چین است که ویروس کرونا دسامبر گذشته ابتدا در آنجا تشخیص داده شد. متخصصان این فرضیه را مطرح کرده‌اند که ویروس کرونا در بازار حیوانات این شهر به انسان منتقل شده است.

سازمان جهانی بهداشت در باره نامیدن ویروس کرونا با عنوان “ویروس ووهان” یا “ویروس چینی” هشدار داده و این نامگذاری را مانعی احتمالی در جدی‌گرفتن ویروس توصیف کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

همزمان مقام‌های چینی به ابراز تردید در این باره روی آورده‌اند که منشا ویروس کرونا واقعا شهر میلیونی ووهان بوده است. 

ژائو لیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه یک گام جلوتر رفت و روز پنجشنبه در یک پست توئیتری بدون ارائه سند و مدرکی مدعی شد که ویروس کرونا می‌تواند به وسیله ارتش آمریکا در ووهان منتشر شده باشد.

روز جمعه هم ژائو لینکی را از یک سایت اینترنتی منتشر کرد که در ایام پس از یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به خاطر تمرکز بر تئوری‌های توطئه در باره حمله به برج‌های دوقلوی نیویورک مشهور شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

لینک  حاوی یک ویدئوست که در آن یک مقام اداره بهداشت آمریکا می‌گوید درجسد فوت‌شدگان ناشی از سرماخوردگی در آمریکا آثاری از بیماری ریوی کووید ۱۹ دیده شده که ویروس کرونا موجب آن است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر  جمهوری اسلامی ایران هم این احتمال مطرح است که شیوع ویروس کرونا در ایران “حمله بیولوژیکی” بوده باشد. او این فرضیه را در فرمانی برای تشکیل قرارگاه بهداشتی و درمانی مقابله با کرونا و خطاب به سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران عنوان کرده است.

 

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.