رسانه خبری پیامِ ایرانی

درس‌های کره جنوبی برای مقابله موفق با شیوع بیماری کرونا | جهان | DW


کره جنوبی از منظر تامین امکانات پزشکی و سرعت در مقابله با بیماری‌های واگیردار از موقعیتی ممتاز در سطح جهان برخوردار است. هیچ‌ کشور دیگری در جهان از این نظر به پای سامانه بهداشتی و درمانی کره جنوبی نمی‌رسد.

آمادگی کره جنوبی به مقابله با بیماری‌های مسری به برنامه این کشور در ارتباط با بیماری مرس (بیماری تنفسی خاورمیانه) بازمی‌گردد. کره جنوبی در سال ۲۰۱۲ برای مقابله با شیوع احتمالی این بیماری، بر آمادگی خود در برابر بیماری‌های واگیردار افزود.

در چارچوب این برنامه جامع و فراگیر دسترسی به تجهیزات پزشکی مدرن ممکن گشت و کنفرانس‌های علمی در ارتباط با بیماری‌های واگیردار در این کشور همه ساله برگزار شد. این آمادگی اکنون به کار دولت این کشور در برخورد با کرونا آمده است.

سایت “اشپیگل‌آنلاین” روز جمعه ۲۳ اسفند (۱۳ مارس) در مقاله‌ای با عنوان “آنچه جهان می‌تواند از کره جنوبی بیاموزد” به رئوس برنامه موفق کره جنوبی در مهار این بیماری پرداخته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر اساس این گزارش، بهره‌گیری از مدرن‌ترین تکنیک‌های پزشکی و همچنین انجام تست‌های سریع و فراگیر در کشور از جمله علل موفقیت کره جنوبی در مقابله با بیماری کرونا اعلام شده است.

شیوه “درایو این”

یکی از شیوه‌هایی که کره جنوبی برای مقابله با بیماری کرونا به کار گرفته است، استفاده از راهکار تست‌های خیابانی “درایو این” است. بر اساس این شیوه افراد بدون نیاز به پیاده شدن از خودروی خود، توسط کادر پزشکی تست کرونا می‌دهند. ایده‌ای که ابتکار آن از شرکت ساندویچ‌فروشی “مک‌دونالد” است.

در شماری از پارکینگ‌های کره جنوبی امکان تست “درایو این” پیش بینی شده است. راننده خودرو پس از ورود به این پارکینگ توسط یک کادر پزشکی سه نفره مورد معاینه قرار می‌گیرد.

ابتدا پرستاری همه مشخصات فردی راننده خودرو را ثبت می‌کند. پرستار دیگر تب او را اندازه‌گیری کرده و از او درباره نشانه‌ها و علائم احتمالی بیماری کرونا می‌پرسد. پس از آن، پزشکی دو نمونه از مخاط بینی و دهان آن فرد می‌گیرد.

این معاینه مجموعا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از آن راننده می‌تواند به راه خود ادامه دهد. لازم به تذکر است که پزشک و هر دو پرستار با پوشش کامل ایمنی از جنس لاتکس، ماسک و پوشاندن کامل چشمان معاینه را انجام می‌دهند.

مزایای شیوه “درایو این”

در کره جنوبی ۵۰ مرکز آزمایشگاهی در پارکینگ‌ها ایجاد شده است. تست کرونا برای شهروندان رایگان است. هزینه این تست برای وزارت بهداشت کره جنوبی ۴۸ یورو است. این در حالی است که انجام این تست در کلینیک‌ها هزینه‌ای معادل ۱۲۱ یورو دارد.

صرف‌نظر از هزینه این تست برای سیستم بهداشتی کره جنوبی، استفاده از شیوه تست در پارکینگ‌ها امکان انجام گسترده‌تر آن را فراهم می‌کند.

از سوی دیگر، سیستم پزشکی کره جنوبی در موقعیتی است که می‌تواند خیلی سریع نتایج تست‌ها را به دست آورد. برخلاف بسیاری از کشورها، کره جنوبی در موقعیتی است که نتایج نمونه‌برداری از سیستم تنفسی افراد را در مدت کوتاهی بین شش تا ۲۴ ساعت کسب کند.

در صورت مثبت بودن نتیجه تست، امکان جدا کردن سریع فرد بیمار از سایر شهروندان وجود دارد. همین موضوع از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری می‌کند.

تست سریع و گسترده کرونا

یکی از مهم‌ترین عوامل در کنترل شیوع بیماری کرونا تست به موقع شهروندان است. کره جنوبی از این منظر در موقعیتی بسیار ممتاز قرار دارد. به عنوان نمونه کره جنوبی تا روز ۱۰ مارس موفق شده بود از بیش از ۲۱۰ هزار نفر از شهروندان خود تست کرونا بگیرد.

این در حالی است که تعداد کسانی که در ایتالیا تست کرونا داده‌اند ۶۰ هزار نفر است. افرادی که در بریتانیا تست کرونا داده‌اند ۲۶ هزار نفر بوده و در آمریکا کمتر از نه هزار نفر تست کرونا داده‌اند.

یکی دیگر از کارهایی که کره جنوبی انجام داده، ایجاد یک اپلیکیشن برای کنترل آمد و شد افرادی است که قرنطینه شده‌اند. بر اساس این اپلیکیشن، دولت می‌تواند از محل حضور این دسته از افراد مطلع شود.

کره جنوبی، تلاش کرده با همراهی مردم و به گونه‌ای دموکراتیک با مشکل کرونا مقابله کند. گرچه دولت در جنوب این کشور و پس از آن در بخش‌هایی از سئول اقدام به بستن کافه‌ها و باشگاه‌ها نموده است، اما بر روی همکاری گسترده شهروندان حساب می‌کند.

دولت کره جنوبی به جای بستن مرز شهرها و استان‌های خود، از شهروندان خواسته است تا از رفت‌وآمدهای خود بکاهند و در صورت مشاهده علائم و نشانه‌های این بیماری مقررات تعیین شده را اجرا کنند تا از شیوع بیشتر این بیکاری کاسته شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.