رسانه خبری پیامِ ایرانی

سایه بحران کرونا بر اقتصاد آلمان و ترس از وقوع رکود اقتصادی | آلمان | DW


دولت آلمان اعلام کرده است که برنامه جامعی برای مقابله با پیامدهای اقتصادی شیوع بیماری کرونا تهیه خواهد کرد. این در حالی است که سندیکاهای آلمان از دولت این کشور خواسته‌اند میلیاردها یورو برای کمک به مردم و واحدهای اقتصادی اختصاص دهد.

خبرگزاری آلمان روز جمعه ۲۳ اسفند (۱۳ مارس) با انتشار گزارشی از برلین به پیامدهای اقتصادی کرونا در آلمان پرداخته است. سندیکاهای آلمان و دست‌اندرکاران امور اقتصادی این کشور از دولت خواسته‌اند با تزریق میلیاردها یورو، با عواقب منفی بیماری کرونا برای اقتصاد این کشور مقابله کند.

هدف از این اقدام، مانع شدن از وقوع رکود اقتصادی در این کشور اعلام شده است. بسیاری از کارشناسان احتمال اینکه اقتصاد آلمان دچار رکود شود را بسیار جدی ارزیابی کرده‌اند.

انتظار نرخ رشد اقتصادی آلمان ظرف هفته‌های گذشته چند بار به سمت پائین تصحیح شده است. حتی پیش‌بینی شده بود که نرخ رشد اقتصادی آلمان در سال جاری نازل‌تر از نیم درصد گردد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان بحران کرونا را “چالشی کلان” برای کل اقتصاد این کشور اعلام کرده است. سندیکای وردی نیز از دولت آلمان خواسته‌ است با توزیع “چک‌های مصرفی” بین شهروندان این کشور، مانع از وقوع یک بحران اقتصادی گردد.

توزیع “چک‌های مصرفی” با هدف افزایش توان خرید شهروندان و ایجاد رونق در بازار درخواست شده است. فرانک ورنکه، رئیس سندیکای وردی آلمان که پیشنهاد توزیع این “چک‌های مصرفی” را داده است در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان گفته است که چنین اقدامی در هنگ‌کنگ صورت گرفته و نتایج مثبتی داشته است. دولت محلی هنگ‌کنگ به هر شهروندی ۱۵۰۰ دلار برای خرید و مصرف پرداخت کرده است.

افزون بر آن از دولت آلمان درخواست شده تا با واگذاری وام و اعتبار، توان پرداخت هزینه‌های جاری شرکت‌ها و واحدهای اقتصادی را افزایش داده و از این منظر مانع از بروز نارسایی در کار این واحدهای اقتصادی شوند.

عدم دریافت به موقع بسیاری از لوزام یدکی و قطعات مورد نیاز صنایع ماشین‌سازی و خودروسازی آلمان از چین نه تنها باعث ایجاد اختلال در خطوط تولید شده، بلکه به الزام تجدید نظر در تامین این قطعات از کشورهای خاوردور دامن زده است.

Deutschland | Wenig Betrieb am Flughafen Hamburg (picture-alliance/dpa/B. Marks)

تصویری ناآشنا از فرودگاه هامبورگ

اریک شوایتز، رئیس اتاق صنایع و بازرگانی آلمان نیز پیش بینی کرده است که ماه‌های بسیار دشواری در انتظار اقتصاد آلمان است. به باور او، وقوع یک رکود اقتصادی در آلمان در شرایط کنونی اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد. اما دولت با اقدامات گسترده اقتصادی خود باید از دامنه این بحران بکاهد.

دیتر کمپف، رئیس اتحادیه سراسری صنایع آلمان اخیرا در گفت‌وگو با هفته‌نامه اشپیگل گفته بود که خطر رکود حتی پیش از بروز بحران کرونا اقتصاد آلمان را تهدید می‌کرد. او از دولت آلمان خواسته است تا با حمایت و پشتیبانی مالی گسترده و مدیریت کارآمد بحران مانع از آسیب دیدن بیشتر اقتصاد کشور گردد.

برنامه دولت آلمان

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه ۱۲ مارس در ارتباط با پیامدهای اقتصادی شیوع بیماری کرونا گفته بود که دولت این کشور برنامه جامعی را طراحی خواهد کرد.

در همین رابطه قرار است پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان از حزب دموکرات مسیحی، در همراهی با اولاف شولتس، وزیر دارایی از حزب سوسیال دموکرات روز جمعه ۱۳ مارس برنامه جامعی ارائه دهند.

بسیاری از تحلیلگران امور اقتصادی از دولت این کشور درخواست کرده‌اند تا سیاست بودجه بدون کسری را رها کرده و برای مهار پیامدهای ناشی از بحران کرونا، بودجه ویژه‌ای اختصاص دهد.

در همین رابطه، کمیسیون اروپا نیز اعلام کرده است که محدودیت‌های ناظر بر بدهی‌های دولتی کشورهای عضو اتحاد پولی یورو را برای مدتی کاهش خواهد داد تا دولت‌ها بتوانند بودجه بیشتری برای مقابله با چالش‌های اقتصادی برآمده از کرونا اختصاص دهند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.