رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزارت خارجه عراق سفیران آمریکا و بریتانیا را احضار کرد


Share

وزارت خارجه عراق به خاطر بمباران پایگاه‌های حشد الشعبی در سراسر آن کشور سفیران آمریکا و بریتانیا را احضار کرد. در همان حال ژنرال مک‌کنزی فرمانده سنتکام اعلام کرد که هدف از این حملات انهدام توانایی تسلیحاتی شبه‌نظامیان طرفدار ایران در عراق بوده و در هماهنگی با نهادهای اطلاعاتی آن کشور انجام شده است.

پایگاه‌ کتائب حزب‌الله در حوالی فرودگاه کربلا بعد از بمباران (عکس: توییتر)

بامداد جمعه ۱۳ مارس/ ۲۳ اسفند پایگاه‌های جرف النصر، مصیب، نجف، اسکندریه و همینطور مقر اصلی حشد الشعبی و مرکز فرماندهی لشکر ۱۹ و ساختمانی در دست احداث در حوالی فرودگاه کربلا هدف بمباران‌های جنگنده‌های آمریکایی قرار گرفتند. در این حملات سه نفر کشته و پنج نفر مجروح شدند و از فرودگاه کربلا هم جز حفره‌ای به جای نماند. یک سخنگوی وزارت خارجه عراق از برگزاری یک نشست اضطراری در بغداد خبر داد:

«وزیر خارجه یک نشست اضطراری برگزار کرد که در آن معاونان وزیران، مشاوران و سخنگوی این وزارتخانه درباره اقدامات مربوط به تجاوز اخیر آمریکا بحث و گفت‌وگو کردند. وزیر دستور احضار سفیران آمریکا و بریتانیا در بغداد را صادر کرده است.»

دولت عراق حمله شامگاه گذشته جنگنده‌های ارتش آمریکا به انبارهای تسلیحاتی کتائب حزب‌الله را به عنوان نقض حاکمیت ملی آن کشور درک کرده است. وزارت دفاع آمریکا صبح جمعه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده با یک «حمله پیشگیرانه‌» انبارهای سلاح کتائب حزب‌الله را بمباران کرده و این حملات در تناسب با تهدیدی بود که از طرف جنگجویان مورد حمایت ایران متوجه نیروهای آمریکایی شده بود.

شامگاه چهارشنبه ۱۱ مارس/ ۲۱ اسفند بین ۱۰ تا ۱۵ راکت کاتیوشا به پایگاه نظامی التاجی، محل استقرار نیروهای آمریکایی در شمال بغداد اصابت کرد. در این حمله سه نفر از جمله دو نظامی آمریکایی و یک نظامی بریتانیایی کشته و بین ۱۰ تا ۱۱ نفر هم مجروح شدند. ژنرال مک‌کنزی، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) بعد از ظهر جمعه در یک نشست خبری گفت:

آمریکا دلایلی دارد که نشان می‌دهد شلیک موشک به پایگاه التاجی کار گردان‌های کتائب حزب‌الله بوده است. مک‌کنزی همچنین گفت سنتکام «ارتباط مستحکمی» با مقامات و سازمان‌های اطلاعاتی عراق دارد و اقدامات آمریکا در این کشور ماهیت دفاعی دارد. فرمانده سنتکام اعلام کرد که آمریکا به حضور نظامی خود در عراق ادامه می‌دهد و مقامات عراقی اهمیت و فایده‌ حضور نیروهای آمریکایی در این کشور را درک می‌کنند. ژنرال مک‌کنزی در ادامه سخنانش گفت:

 «حملات ما  حامل پیام برای ایران است. به این کشور اجازه نمی‌دهیم نیروهایمان در عراق را از طریق نیروهای وابسته به خود هدف قرار دهد. »

شامگاه گذشته وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اجازه مقابله با حمله‌ به پایگاه التاجی و بمباران مواضع حشد الشعبی در عراق را صادر کرده است.

بیشتر بخوانید:

آمریکا پایگاه‌های حشدالشعبی در سراسر عراق را بمباران کرد

 

 

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.