رسانه خبری پیامِ ایرانی

شیوع کرونا؛ اروپا اکنون کانون ویروس کرونا در جهان است


زنی در میلان از کنار فرد بی‌خانمان رد می‌شودحق نشر عکس
EPA

Image caption

زنی در میلان از کنار فرد بی‌خانمان رد می‌شود

در حالی که آمریکا اعلام وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده سازمان جهانی بهداشت اروپا را کانون تازه اپیدمی ویروس کرونا اعلام کرده است.

ایتالیا که بیشترین موارد ابتلا به این ویروس را در اروپا دارد روز جمعه بیشترین تلفات روزانه خود را بر اثر بیماری کووید-۱۹ اعلام کرد. اسپانیا که دومین رتبه را در اروپا دارد روز جمعه، ۱۳ مارس، با افزایش ۵۰ درصدی تلفات ناشی از کووید-۱۹ روبرو شد.

همزمان سازمان جهانی بهداشت از راه‌اندازی صندوقی برای کمک به افراد حقیقی و حقوقی برای مقابله با ویروس جدید کرونا خبر داده است.

کووید-۱۹ تا روز جمعه دست‌کم جان ۵۳۸۱ نفر را در سراسر جهان گرفته. بیش از دو هزار نفر از قربانیان خارج از چین که کانون اولیه این ویروس شناخته می‌شود، بوده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید این اروپاست که حالا به کانون ویروس همه‌گیر کرونای جدید بدل شده است.

سازمان جهانی بهداشت در کنار بنیاد خیریه سوییس و بنیاد ملل متحد صندوق تازه‌ای برای حمایت از فعالیت‌های خود در واکنش به کوید-۱۹ ایجاد کرده است.

این صندوق قرار است با حمایت مالی افراد و شرکت‌ها وارد عمل شود و به افراد، شرکت‌ها و سازمان‌ها در هر گوشه جهان کمک کند تا مستقیما در تلاش جهانی برای مقابله با کرونا همکاری کنند.

رییس این سازمان گفته این صندوق راه را برای افراد و سازمان‌هایی که برای کمک اعلام آمادگی کرده بودند باز می‌کند. شرکت‌هایی مثل گوگل و فیس‌بوک در کنار افراد بشردوست از این صندوق حمایت می‌کنند.

،سازمان جهانی بهداشت و شرکای آن به دنبال بودجه برای گسترش تلاش‌های خود هستند. تهیه لوازم و لباس‌های ایمنی جهت استفاده کادر درمانی کشورهای مختلف، مجهز کردن آزمایشگاه‌ها، افزایش رصد بیماران و جمع‌آوری اطلاعات راه‌اندازی واحدهای مراقبت ویژه، تسریع تحقیقات برای تولید واکسن و تمام تدابیر مهم دیگری که برای توقف ویروس کرونا ضروری است.

تدروس گبرییسوس، دبیر سازمان جهانی بهداشت روز جمعه گفت: “بچه‌ها هنوز به دنیا می‌آیند. جراحی‌های ضروری ادامه دارد. مردم هنوز بعد از تصادف‌های جاده‌ای به مراقبت نیازمندند. مبتلایان به سرطان، دیابت، ایدز و مالاریا نیز به کادر درمانی نیاز دارند. برای همه این‌هاست که ما به کادر درمانی سالم احتیاج داریم و من از تک‌تک کارکنان بخش درمان در جهان تشکر می‌کنم”.

“کشورهای جهان نباید تنها به آزمایش، یا قرنطینه یا ردیابی ویروس اکتفا کنند. همه اینها باید با هم انجام شود. هر یک از افراد کادر درمانی باید بتواند بیماری را به خوبی تشخیص دهد و توان و لوازم مراقبت از بیمار را داشته باشد و بداند برای بیمارش چه کاری باید انجام دهد.”

با این همه دکتر مارک رایان تاکید کرده که طرح خانه ماندن و جدا ماندن داوطلبانه از دیگران تنها برای کنترل و کند کردن مراجعه به بیمارستان‌هاست تا بخش‌های درمانی بتوانند با وضعیت فعلی مقابله کنند. به گفته او این تدبیر باعث توقف همه‌گیری ویروس نخواهد شد.

روز جمعه د ر فرانسه هم نزدیک به ۸۰۰ مورد تازه ابتلا به ویروس کرونا گزارش شد که مجموع مبتلایان این کشور را به ۳۶۶۱ نفر رساند.

فرانسه نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر اروپا در تلاش است تا با بستن مدارس و دانشگاه‌ها و ممنوع‌کردن گردهمایی بیش از ۱۰۰ نفر گسترش ین ویروس را محدود کند.

همزمان در ولز بریتانیا وزیر بهداشت هشدار داده ممکن است ویروس کرونا در این منطقه‌، ‌در بدترین شرایط ۲۰ هزار نفر تلفات در پی داشته باشد.

بریتانیا برخلاف برخی کشورهای دیگر اروپا هنوز بارها و رستوران‌های خود را نبسته و گردهمایی‌های بزرگ را ممنوع نکرده است.

در تحولی دیگر، اوکراین به کشورهایی اضافه شده که برای مهار ویروس کرونا مرزهای خود را بسته است.

علیرغم گسترش موارد ابتلا در تمامی کشورها، کره‌جنوبی و چین توانسته‌اند آمار موارد جدید ابتلا به ویروس را کاهش دهند.

کره جنوبی با حدود ۵۰ میلیون جمعیت برخلاف بسیاری کشورها رفت و آمد شهروندان خود را محدود نکرده و در عوض قدرت خود را بر افزایش آزمایش گسترده شهروندان متمرکز کرده است. روزانه بیش از ۱۰ هزار نفر در این کشور تست کرونا می‌شوند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.