رسانه خبری پیامِ ایرانی

نماینده دبیرکل سازمان ملل در افغانستان به‌خاطر دیدار با عبدالله به وزارت خارجه ‘احضار’ شد


.حق نشر عکس
Mfa

وزارت خارجه افغانستان عصر امروز تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان را به این وزارت احضار کرده است.

هارون چخانسوری سرپرست وزارت خارجه در این دیدار مراتب اعتراض حکومت افغانستان را به‌خاطر دیدار روز گذشته آقای تادامیچی با عبدالله عبدالله ابلاغ کرده است.

آقای تادامیچی روز گذشته با آقای عبدالله دیدار و گفتگو کرده بود. عبدالله عبدالله مدعی ریاست جمهوری است و خود را “رئیس دولت همه‌شمول افغانستان” می‌داند. او همزمان با اشرف غنی در کابل مراسم تحلیف برگزار کرد.

وزارت خارجه افغانستان در صفحه توئیترش آورده که به تادامیچی یاماموتو گفته شده که دیدارها و “گفتگوها درباره سیاست افغانستان نباید در تضاد با قانون اساسی و نرم‌های بین المللی باشد”.

در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده که در این دیدار به نماینده دییرکل یادآوری شده که “روند انتخابات افغانستان به پایان رسیده و محمد اشرف غنی به عنوان رئیس جمهور شناخته شده و مراسم تحلیف را بجا آورده است. آقای غنی در سخنرانی مراسم تحلیف وعده تشکیل یک حکومت همه‌شمول را داده است.”

در خبرنامه وزارت خارجه آمده است که آقای یاماموتو در این دیدار پاسخ داده که “بنا به اصول، سازمان ملل هیچ دولت موازی را در افغانستان به رسمیت نشناخته و حمایت نمی‌کند.”

اشرف غنی فرمان لغو ریاست اجرایی را صادر کرد؛ عبدالله رد کرد

واکنش آمریکا به مراسم تحلیف دوگانه در افغانستان: دولت موازی را قبول نداریم

ارگ ریاست جمهوری افغانستان پیشتر در یک رشته توییت از پیام تبریک آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت انتخاب مجدد محمد اشرف غنی، به عنوان رییس جمهوری افغانستان خبر داد.

در این اعلامیه به نقل از آقای گوترش آمده است: “خرسندم که از تعهد دوامدار ملل متحد در زمینه همکاری با حکومت و مردم افغانستان در راستای رسیدگی به فرصت‌ها و چالش‌های پیشرو با روحیه مشارکت و تشریک مساعی اطمینان می‌دهم.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.