رسانه خبری پیامِ ایرانی

ویروس کرونا؛ ترامپ می‌گوید نیازی به قرنطینه‌کردن خود ندارد


فابیو واینگاتن که در حال تنظیم میکروفن ژائیر بولسونارو است هفته پیش به آمریکا آمده بودحق نشر عکس
Reuters

Image caption

فابیو واینگاتن که در حال تنظیم میکروفن ژائیر بولسونارو است هفته پیش به آمریکا آمده بود

پس از آن که دستیار رئیس‌جمهور برزیل کرونا مثبت اعلام شد دونالد ترامپ که با این فرد در مجتمع تفریحی خود در فلوریدا روبرو شده بود زیر فشار قرار گرفته که از توصیه وزارت بهداشت دولت خودش پیروی کند و ضمن موافقت با انجام تست کرونا، خود را برای دست کم ۱۴ روز قرنطینه کند. اما رئیس جمهوری آمریکا که بالاخره موافقت کرده تست کرونا بدهد گفته نیازی به قرنطینه شدن ندارد.

قرنطینه داوطلبانه یکی از اصلی‌ترین پروتکل‌های پیشنهادی مرکز کنترل بیماری‌های آمریکاست که طی آن به تمامی افرادی که در تماس مستقیم با یک مبتلا به ویروس کرونا بوده‌اند، ماندن در قرنطینه داوطلبانه به مدت ۱۴ روز توصیه شده است.

فابیو واینگارتن، دستیار رئیس‌جمهوری برزیل پس از ترک مجتمع تفریحی مارالاگو آقای ترامپ در فلوریدا تست کرونا داد و نتیجه آن مثبت بود.

با این حال، آقای ترامپ، روز جمعه، ۱۳ مارس، به خبرنگاران که علت تست ندادن او را پرسیده بودند گفت: “ما هیچ علائمی نداریم”.

او بعد از موجی از سوالات درباره علت مخالفت او با تست دادن بالاخره در این کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که با انجام تست کرونا موافق است.

فابیو واینگارتن کمی بعد از ترک فلوریدا عکسی را منتشر کرد که در آن شانه به شانه و خیلی صمیمی کنار آقای ترامپ ایستاده است.

دکتر آنتونی فائوچی، رئیس مرکز آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا که مدیریت تیم مقابله با کرونا را در کاخ سفید در دست دارد، در پاسخ به این سوال که آیا اگر کسی کنار یک فرد حامل ویروس کرونا ایستاده باشد باید تست دهد گفته بود “بله”.

حق نشر عکس
Instagram

Image caption

در این عکس فابیو واینگاتن در کنار دونالد ترامپ و مایک پنس دیده می‌شود

روز جمعه گزارش شد که تعداد مبتلایان در آمریکا به ۱۷۰۱ نفر رسیده و آمار جان باختگان بیماری کووید-۱۹ هم در این کشور اکنون به ۴۰ نفر رسیده است.

در بقیه جهان هم آمار تازه مبتلایان طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۷هزار و ۶۶۰ نفر اعلام شد و در همین مدت زمان ۲۵۰ نفر دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند تا شمار قربانیان در نقاط مختلف جهان – بدون آمار چین – به ۱۲۶۶ نفر برسد.

در آمریکا هم چندین ایالت اقداماتی برای کاستن سرعت انتشار این ویروس اتخاذ کرده‌اند. از جمله تعطیل کردن مدارس و لغو اجتماعات بزرگ و مسابقات ورزشی چون لیگ بستکبال ان‌بی‌ای.

آقای ترامپ هم عصر جمعه با اعلام وضعیت اضطراری ملی دست دولت را برای صرف حدود ۴۰ میلیارد دلار کمک اضطراری باز گذاشت.

چه خطری ترامپ را تهدید می‌کند؟

فابیو واینگارتن، مدیر رسانه‌ای ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل است. او در جریان سفر اخیر آقای بولسونارو به آمریکا، با دونالد ترامپ و مایک پنس در مجتمع تفریحی رئیس جمهوری آمریکا در فلوریدا دیدار کرد.

آقای واینگارتن تنها چند روز بعد خبر داد که جواب تست کرونا او مثبت بوده است.

فرنسیس سوآرز، شهردار میامی فلوریدا که او هم در جریان سفر رئیس‌جمهوری برزیل با آقای واینگارتن دیدار کرده بود، امروز، جمعه ۱۳ مارس، اعلام کرد که جواب تست کرونا او هم مثبت بوده است.

هیات همراه رئیس‌جمهوری برزیل علاوه بر دیدار با دونالد ترامپ و مایک پنس، با ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهور، جرد کوشنر، همسر ایوانکا و رودی جولیانی، وکیل شخصی آقای ترامپ هم دیدار کرده و عکس یادگاری گرفته بودند.

سناتور برجسته جمهوری‌خواه، لیندزی گراهام هم یکی دیگر از کسانی بود که در مجتمع تفریحی مارالاگو با هیات برزیلی دیدار کرده بود. او روز پنجشنبه اعلام کرد که برای رعایت احتیاط، خودش را به مدت ۱۴ روز قرنطینه خواهد کرد. بدین ترتیب، لیندزی گراهام هم به جمع چند عضو دیگر کنگره پیوست که در یک هفته گذشته به قرنطینه داوطلبانه رفته‌اند؛ از جمله سناتور تد کروز.

آیا آقای ترامپ در جای دیگری هم با مبتلایان مرتبط بوده؟

ماجرای خطر ابتلای آقای ترامپ به ویروس کرونا نخستین بار از دو هفته گذشته مورد توجه قرار گرفت پس از آن که رئیس جمهور آمریکا در همایش کنش سیاسی محافظه‌کاران (سی‌پک) در واشنگتن دی‌سی حضور یافت؛ جایی که یکی از میهمانان که با بسیاری از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره معاشرت کرده بود بعدا اعلام کرد که تست کرونا او مثبت بوده است.

در جریان آن همایش کسانی چون مت گاتز، نماینده ایالت جورجیا، داگ کالینز، نماینده ایالت آریزونا، پل گوسار و تد کروز، سناتور تگزاس همگی اعلام کردند که به علت رویارویی نزدیک با این فرد تصمیم گرفته‌اند که خود را قرنطینه کنند.

آقایان کالینز و گاتز که کمی بعد از این اجلاس با دونالد ترامپ دیدار کرده بودند اعلام کرده‌اند که تست کرونا آنها منفی بوده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چگونه موبایل‌هایمان را کرونا‌زدایی کنیم

واکنش کاخ‌سفید چه بوده؟

کاخ سفید تلاش کرده با کم اهمیت جلوه دادن مواجهه رویاروی آقای ترامپ با افراد مبتلا به ویروس کرونا، نیاز به گرفتن تست و قرنطینه شدن رئیس‌جمهوری آمریکا را بی‌مورد جلوه دهد.

وقتی خبرنگاران از سخنگوی کاخ سفید پرسیدند که آیا نباید آقای ترامپ هم مانند چند عضو دیگر کنگره که بعد از همایش سی‌پک خود را قرنطینه کردند عمل کند، جواب شنیدند که “نه” نگرانی از بابت رویارویی مستقیم آقای ترامپ با این فرد مبتلا وجود ندارد.

استفانی گریشام، سخنگوی کاخ‌سفید گفته: “آقای ترامپ تقریبا هیچ مراوده ای با این فرد کرونا مثبت نداشته و نیازی به دادن تست ندارد… در حال حاضر هیچ دلیلی برای این که از کسی که نشانگان بیماری را بروز نداده تست گرفته شود وجود ندارد و فقط کسانی که وقت زیاد و مفصلی با یک مبتلا به کرونا صرف کرده‌اند نیاز به قرنطینه خود دارند.”

جاستین ترودو چه کرد؟

در تحولی موازی آن هم تنها در چند صد کیلومتری شمال کاخ‌سفید، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و همسرش اعلام کرده‌اند پس از آن که نتیجه تست کرونا سوفی گرگوار ترودو، همسر نخست‌وزیر مثبت اعلام شد این دو خود را به مدت دو هفته قرنطینه خواهند کرد.

گزارش شده که فعلا بنا نیست از آقای ترودو تست کرونا گرفته شود.

آقای ترودو روز جمعه در گفتگو با خبرنگاران که از او درباره توصیه پزشکان پرسیدند گفت: “به من گفته شده تا زمانی که هیچ نشانه‌ای بروز نداده احتیاجی به گرفتن تست نیست.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.