رسانه خبری پیامِ ایرانی

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۰ نفر رسید


افغانستانحق نشر عکس
HOSHANG HASHIMI

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید با شناسایی سه نمونه مثبت کرونا در ولایت‌های کاپیسا در شمال کابل، بلخ و سمنگان در شمال این کشور، شمار مبتلایان شناسایی شده در افغانستان به ده مورد رسیده است.

تاکنون ۵ نمونه مثبت کرونا در ولایت هرات، ۳ مورد در ولایت شمالی سمنگان، یک مورد در ولایت کاپیسا و یک مورد دیگر در ولایت بلخ به ثبت رسیده‌اند.

این نخستین موارد مثبت ویروس کرونا در ولایت کاپیسا و بلخ است.

پیش از این وزارت صحت اعلام کرده بود که همه افراد مبتلا به ویروس کرونا کسانی هستند که به تازگی از ایران برگشته‌ و یا با این افراد در تماس بوده‌اند. اما از سه نمونه اخیر اطلاعی در دست نیست.

پیش از این ده‌ها مورد مشکوک در ولایات مختلف این کشور معاینه و منفی تثبیت شده‌اند.

این نمونه‌های مشکوک از ولایات هرات، هلمند، فراه، غور، بغلان، بلخ، فاریاب، غزنی، لوگر، دایکندی، پروان، پکتیا و کابل جمع آوری شده است.

دو روز قبل محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور نیز در جلسه شورای عالی اقتصادی با بخش خصوصی روی آمادگی‌ها و تدابیر برای شیوع احتمالی ویروس کرونا تاکید کرد.

آقای غنی گفت دولت حاضر است تا در قسمت واردات ادویه و مواد غذایی با کیفیت از بخش خصوصی حمایت کند.

کرونا در افغانستان

حدود بیست روز قبل نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در ولایت غربی هرات در همسایگی ایران به ثبت رسید.

تاکنون در افغانستان ۱۸۱ مورد مشکوک ویروس کرونا آزمایش شده که از این میان ده مورد آن مثبت و باقی منفی بوده‌اند. ۵ مورد در ولایت غربی هرات، ۳ مورد در ولایت شمالی سمنگان، یک مورد در ولایت کاپیسا در شمال کابل و یک مورد دیگر در ولایت بلخ در شمال این کشور.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که ۵۲ نمونه مشکوک دیگر تحت بررسی‌های لابراتواری قرار دارند.

شش نفر از این بیماران از ایران وارد شدند و یکی از آنها با این افراد در تماس بوده است. تاکنون مشخص نیست سه فردی که به تازگی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند به ایران سفر داشته‌اند یا نه.

مقام‌های بهداشتی افغانستان از ورود هزاران تبعه این کشور از ایران به عنوان یک خطر برای شیوع بیماری کرونا یاد می‌کنند.

افغانستان پس از ثبت نخستین مورد مثبت این بیماری در این کشور، برای یک روز مرز با ایران را بست اما بعدا مجبور به باز کردن این مرز شد زیرا به گفته مقام‌ها هزاران افغان آن سوی مرز گیر مانده بودند.

اما شیوع کرونا در افغانستان سبب شد که ازبکستان مرزش را با این کشور ببندد و پاکستان نیز یکی از گذرگاه‌های مرزی‌اش را برای دو هفته با افغانستان مسدود کند.

سفارت پاکستان در افغانستان نیز اعلام کرده به گونه موقت صدور ویزا را برای اتباع افغانستان متوقف کرده است.

هند نیز اعلام کرده برای اتباع کشورهای مختلف از جمله افغانستان دیگر ویزا صادر نمی‌کند.

این در حالی است که شمار زیادی از افغان‌ها روزانه به کشورهای هند و پاکستان سفر می‌کنند. شمار قابل ملاحظه‌ای از این افراد بیمارانی هستند که برای مداوا به این کشورها می‌روند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

عکس از آرشیو، وزیر صحت عامه گفته اخیرا هزاران تبعه افغانستان به گونه گروهی و اجباری از ایران اخراج شدند

تدابیر برای جلوگیری از شیوع کرونا در افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواستار بسیج ملی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شده است.

دولت افغانستان برای اخذ تدابیر ویژه برای جلوگیری از شیوع این بیماری ۲۵ میلیون دلار را اختصاص داده است.

آقای غنی چند روز پیش نیز در مراسم افتتاح پارلمان گفت که اگر شیوع ویروس کرونا در افغانستان سرعت یابد، حکومت بودجه ملی را برای مقابله با این پدیده تعدیل و دوباره برای تصویب به مجلس نمایندگان خواهد فرستاد.

تدابیر ویژه برای شناسایی بیماران احتمالی در مرزها و میدان‌های هوایی این کشور روی دست گرفته شده اما افغانستان تنها در کابل، پایتخت، امکان تشخیص ابتلا به این ویروس را دارد و افراد مشکوک باید تا زمان مشخص شدن نتیجه تشخیص، در ولایت‌ها در قرنطینه بمانند.

هر کیت تست ویروس کرونا در افغانستان ۱۶۰۰ دلار هزینه دارد که برای تست ۵۰ نفر استفاده می‌شود.

دولت افغانستان اعلام کرده که دانشگاه‌ها و مکاتب/مدارس در ولایت هرات نیز با تاخیر باز خواهد شد. وزارت بهداشت همچنین از مردم خواسته در مراسم نوروز اشتراک نکنند و از حضور در تجمعات خودداری کنند.

یک روز پس از ثبت شدن یک مورد مثبت کرونا در ولایت شمالی سمنگان، ریاست معارف/آموزش و پرورش این ولایت نیز اعلام کرده مراکز آموزشی در این ولایت تا اطلاع بعدی تعطیل است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.