رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان زنجان


به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۱۳۹۸، یک زندانی در زندان مرکزی زنجان اعدام شد.

هویت این زندانی که با اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود، “علیرضا سعدایی، اهل شهرستان ماه نشان” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “علیرضا به اتهام قتل پسر عمویش در سال ۱۳۹۴ بازداشت و به اعدام محکوم شده و عمویش شاکی پرونده‌اش بود. پسرعموی علیرضا خواهر او را دوست داشت و یک روز با خواهر علیرضا به بیرون شهر رفته بود. علیرضا هم بعد از آمدن خواهرش سراغ احمد می‌رود و او را با ضربات چاقو به قتل می‌رساند”.

این منبع در ادامه گفت: “علیرضا در زمان ارتکاب قتل مشروب خورده بود ولی دادگاه به این موضوع توجهی نکرد. عموی علیرضا نیز راضی به دریافت دیه و گذشت از اعدام نشد”.

اعدام این شهروند تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.