رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بیانیه کانون نویسندگان ایران در اعتراض به احضار سه عضو این تشکل جهت تحمل دوران محکومیت


خبرگزاری هرانا – کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای نسبت به احضار سه عضو این تشکل به نام های رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن جهت تحمل دوران محکومیت خود به شعبه یک اجرای احکام دادسرای شهید مقدسی، واکنش نشان داد. کانون نویسندگان ایران در اعتراض به این موضوع در بخشی از بیانیه نوشته است، “عزم دستگاه قضایی برای زندانی کردن این سه نویسنده، در این مقطع زمانی که ویروس کرونا به شدت در حال گسترش و قربانی گرفتن است، آیا معنایی جز این دارد که مسئولین امنیتی و قضایی می‌خواهند منتقدین خود را به قربانگاه بفرستند؟ صدور چنین حکم‌ها و ابلاغیه‌هایی در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نشانه‌ای آشکار از پایبند نبودن این دستگاه به بدیهی ترین معیارهای اخلاقی و ابتدایی ترین موازین حقوق بشر است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کانون نویسندگان ایران، روز جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸، کانون نویسندگان ایران در اعتراض به احضار جهت تحمل دوران محکومیت رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن سه نویسنده و عضو این کانون، به شعبه یک اجرای احکام دادسرای شهید مقدسی، بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه کانون نویسندگان ایران با اشاره به شیوع ویروس کرونا و وضعیت بحرانی کشور، صدور چنین حکم‌ها و ابلاغیه‌هایی را محکوم کرد و خواستار لغو حکم‌های صادر شده علیه این سه نویسنده، ابطال ابلاغیه‌های اخیر و بازگرداندن همه‌ی زندانیان، به ویژه زندانیان سیاسی و عقیدتی که زیر فشار مضاعف هستند، به آغوش خانواده‌های آنان شد.

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

ابلاغ اجرای حکم زندان سه عضو کانون نویسندگان ایران را محکوم می کنیم

در شرایطی که شیوع ویروس کرونا کشور ما را در بحرانی عمیق و فاجعه بار فرو برده است، شعبه‌ی یک اجرای احکام دادسرای شهید مقدسی در تاریخ بیستم اسفند ۱۳۹۸ با فرستادن ابلاغیه‌های جداگانه، سه نویسنده‌ی عضو کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن را برای اجرای حکم مجموعا پانزده سال و شش ماه زندان فراخوانده است. در این ابلاغیه‌ها به این سه نویسنده از تاریخ ابلاغ حکم (بیستم اسفند) پنج روز مهلت داده شده است که خود را به شعبه‌ی یکم اجرای احکام واقع در اوین معرفی کنند .

عزم دستگاه قضایی برای زندانی کردن این سه نویسنده، در این مقطع زمانی که ویروس کرونا به شدت در حال گسترش و قربانی گرفتن است، آیا معنایی جز این دارد که مسئولین امنیتی و قضایی می‌خواهند منتقدین خود را به قربانگاه بفرستند؟ صدور چنین حکم‌ها و ابلاغیه‌هایی در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نشانه‌ای آشکار از پایبند نبودن این دستگاه به بدیهی ترین معیارهای اخلاقی و ابتدایی ترین موازین حقوق بشر است.

زندانی کردن این سه نویسنده در شرایطی که هم اکنون ویروس کرونا سلامت و جان صدها زندانی را تهدید می کند و هرآینه ممکن است به فاجعه ای انسانی منجر شود، اقدامی جنایتکارانه است که وجدان بیدار جامعه در برابر آن سکوت نخواهد کرد. رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین دو عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران هریک به شش سال و کیوان باژن عضو پیشین هیئت دبیران این کانون به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

کانون نویسندگان ایران صدور چنین حکم‌ها و ابلاغیه‌هایی را محکوم می‌کند و از همه‌ی آزدی خواهان و نهادهای مدافع حقوق بشر انتظار دارد به ظلمی چنین آشکار اعتراض کنند. کانون نویسندگان خواستار لغو حکم‌های صادرشده علیه این سه نویسنده، ابطال ابلاغیه‌های اخیر و بازگرداندن همه‌ی زندانیان، به ویژه زندانیان سیاسی و عقیدتی که زیر فشار مضاعف هستند، به آغوش خانواده‌های آنان است تا از بروز فاجعه‌ای جبران ناپذیر در زندان‌های کشور، جلوگیری شود.

کانون نویسندگان ایران / ۲۳ اسفند ۱۳۹۸

لازم به ذکر است روز سه شنبه ۲۰ اسفند ماه، بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، سه نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران جهت تحمل دوران محکومیت خود به شعبه یک اجرای احکام دادسرای شهید مقدسی فراخوانده شده بودند.

پیشتر دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۸ دیماه ۹۸، این افراد را را مجموعا به ۱۵ سال و شش ماه زندان محکوم کرد. بر اساس رای صادره که روز شنبه ۷ دی ماه به وکلای مدافع آنان ابلاغ شده است، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی، دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران هر یک به ۶ سال حبس تعزیری و کیوان باژن به ۳ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند. این شهروندان پیشتر در دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۱۸ سال حبس محکوم شده بودند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.