رسانه خبری پیامِ ایرانی

توافق مهم دولت آمریکا و دموکرات‌ها برای یاری به مردم در مقابله با کرونا | جهان | DW


نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، شامگاه جمعه ۲۳ اسفند (۱۳ مارس به وقت محلی) در نامه‌ای اطلاع داد که نمایندگان دموکرات با دولت دونالد ترامپ بر سر یک بسته حمایتی برای شهروندان و خانواده‌های مبتلا به کرونا به توافق رسیده‌اند و قانون مربوط به آن به زودی اجرایی خواهد شد.

دونالد ترامپ در پیامی توییتری از این اقدام ستایش کرد و گفت، مایل است هرچه زودتر قانون و مقررات تازه را امضا کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بنا به نوشته خانم پلوسی، مهم‌ترین نکته این طرح قانونی حق دسترسی به تست ویروس کرونا است. به گفته او: «از تمام افرادی که نیاز داشته باشند، به صورت رایگان تست کرونا گرفته می‌شود».

دولت ترامپ زیر ضربات انتقاد رفته بود، زیرا برای شمار بسیار کمی از شهروندان آمریکا تست کرونا انجام شده و انجام آزمایش در اختیار و امکان همگان نبوده است.

امکانات رفاهی بیشتر برای نیازمندان

طبق طرح قانونی تازه، تمام کسانی که به علت ابتلا به ویروس کرونا قادر به کار کردن نباشند، به مدت دو هفته همچنان حقوق جاری خود را دریافت می‌کنند.

قانون تازه حقوق بیکاری را به صورت بهتر و برای عده بیشتری تضمین می‌کند و به افراد فاقد بیمه‌های درمانی، تمام خدمات بهداشتی را در رابطه با ویروس کرونا عرضه می‌کند.

طبق قانون، خورد و خوراک ۲۲ میلیون دانش‌آموزی که در مدرسه به غذای رایگان یا ارزان دسترس دارند، همچنان تأمین خواهد شد. در برخی از ایالت‌های آمریکا مدارس به علت شیوع کرونا تعطیل شده‌اند.

طرح قانونی شامگاه شنبه (۱۴ مارس) در مجلس نمایندگان به رأی گذاشته می‌شود، سپس به مجلس سنا می‌رود و سرانجام باید به تصویب رئیس جمهور برسد؛ اما گمان می‌رود که تمام این مراحل به راحتی طی شود.

وضعیت فوق‌العاده در آمریکا

دونالد ترامپ عصر دیروز جمعه در ایالات متحده وضعیت اضطراری اعلام کرد تا دولت او بتواند مطابق قانون مقابله با “فاجعه‌های طبیعی” از خزانه عمومی به صندوق‌های محلی و ایالتی کمک کند. اکنون دست دولت برای تخصیص ۵۰ میلیارد دلار برای مبارزه با ویروس کرونا باز شده است.

دولت ایالات متحده در شرایط اضطراری می‌تواند منابعی از صندوق ویژه فدرال را بدون گرفتن تاییدیه کنگره برای کمک به دولت‌های ایالتی برداشت کند.

رئیس جمهور آمریکا که در کاخ سفید سخن می‌گفت، اعلام وضعیت اضطراری را برای مقابله مؤثر با ویروس کرونا، به ویژه از نظر هماهنگی مراکز بهداشتی و درمانی و نقل و انتقال بیماران، لازم دانست.

ترامپ در برابر خبرنگاران از تصمیم اخیر خود مبنی بر ممنوعیت سفر از کشورهای اروپایی عضو شنگن، دفاع کرد. او این تصمیم را در راستای حفاظت از مردم آمریکا دانست و گفت که سازمان جهانی بهداشت نیز نظر او را تأیید کرده است.

وضعیت گسترش کرونا در آمریکا

بنا به گزارش مقام‌های بهداشتی آمریکا تاکنون بیش از ۱۶۰۰ مورد ابتلا به کووید ۱۹ در کشور ثبت شده است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ‌آمریکا، از گسترش ویروس کرونا در ۴۶ ایالت این کشور خبر داده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

از نیمه ژانویه تاکنون تنها کمتر از ۱۴ هزار تست انجام گرفته است؛ بنابراین می‌توان گفت که شمار مبتلایان بسیار بالاتر است. تاکنون بیش از ۴۰ نفر بر اثر کرونا در آمریکا جان باخته‌اند.

ترامپ در پاسخ به این انتقاد که در آمریکا تعداد بسیار اندکی تست گرفته شده است، گفت که شرکت‌های درمانی و دارویی می‌کوشند تا به زودی از پنج میلیون شهروند تست گرفته شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.