امیر رضا واعظ آشتیانی، عضو دوره دوم شورای شهر تهران در گفت‌و‌گو با روزنامه «آرمان ملی» با اشاره به مبحث پول‌های کثیف در انتخابات گفته است: «در انتخابات اخیر نماینده مجلسی وجود دارد که برای پیروزی در انتخابات حداقل ۱۰ میلیارد تومان هزینه کرده است. برخی از چند روز قبل از انتخابات در بین مردم ارزاق تولید می‌کنند. از سوی دیگر برخی به وسیله باندهای درشت جمع آوری رأی تلاش می‌کنند آرای مردم را به سمت خود هدایت کنند». به گفته این عضو سابق حزب موتلفه اسلامی، هنگامی که از یک فرد ثروتمند سوال شد که چرا از فرزند خود در انتخابات حمایت مالی می‌کنید و هزینه‌های هنگفتی را متحمل می‌شوید، او در پاسخ گفته است: «دوست دارم پسرم طعم سیاست را بچشد».
واعظ آشتیانی همچنین گفت: «برخی از نمایندگانی که وارد مجلس شده‌اند براساس توانایی خود وارد مجلس نشده‌اند و بلکه با هزینه کردن‌ وارد مجلس شده‌اند. در انتخابات مجلس پول‌های کثیف نقش تعیین کننده‌ای داشت و برخی از رقابت‌های انتخاباتی را به سود افراد خاصی تحت تاثیر قرار داد.»
مسئله فساد مالی کاندیداها و ورود «پول‌های کثیف» در زمان تبلیغات انتخاباتی، دست‌کم از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به این‌سو، به معضل جدی برای برگزارکنندگان انتخابات، از جمله شورای نگهبان و وزارت کشور تبدیل شده است.
اصطلاح «پول کثیف» به «ورود هر نوع پول با منبع نامعلوم از لحاظ شرعی و قانونی» در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی گفته می‌شود.
دوم اسفند انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با مشارکت تنها ۴۲,۵۷ درصد کل واجدین شرایط شرکت در انتخابات برگزار شد. رقمی که پایین‌ترین نرخ مشارکت در تاریخ انتخابات مجلس شورای اسلامی است.