رسانه خبری پیامِ ایرانی

شهردار مشهد: چیزهای بدی دارد اتفاق می‌افتد | ایران | DWآستان قدس رضوی در اطلاعیه‌ای از بسته بودن سه روزه حرم امام رضا خبر داد و اعلام کرد که زیارت این مکان از شنبه تا دوشنبه (۲۴ – ۲۶ اسفند) به دلیل “شستشو و تنظیف” میسر نیست. آستان قدس رضوی و فرماندار مشهد از مردم خواسته‌اند از سفر به مشهد حذر کنند.

محمدرضا کلانی، شهردار مشهد نیز در پستی اینستاگرامی، روزهای آینده را سرنوشت‌سازترین هفته برای شهر و مردم آن خواند و نوشت: «متاسفانه خیلی از چیزهای بدی که پیش‌بینی کرده بودیم دارد اتفاق می‌افتد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کلانی پیش‌تر هشدار داده بود که سفر مردم به مشهد می‌تواند یک “فاجعه انسانی” به بار بیاورد. او هم‌زمان خبر داده که شورای شهر خواهان توقف فعالیت قطار شهری و اتوبوسرانی شده است.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، از جمله کسانی بود که به تعطیلی نماز جمعه در این شهر اعتراض کرد و در مخالفت با تدابیر پیشگیرانه علیه گسترش ویروس کرونا گفت: « امیدواریم مردم دین‌دار ما از بلای فرود آمده از بلاد کفر مصون و محفوظ بمانند.»

نصرت‌الله پژمانفر، نماینده مشهد و کلات نیز با اشاره به لغو سخنرانی نوروزی خامنه‌ای در این شهر‌، از مردم خواسته که موضوع را جدی بگیرند و راهی سفر به مشهد نشوند.

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان رضوی ۳۹۵ نفر و تعداد درگذشتگان ۲۸ نفر اعلام شده است. رضا شیرانی خراسانی، نماینده مشهد، چند روز قبل با اشاره به تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان‌های شهر در انتقاد از نادرستی آمارهای ارائه شده از مرگ و میر در خراسان گفته بود: «بحث آمار فوتی‌ها متاسفانه مانند نرخ تورم در کشور شده است. هنگامی که می‌خواستیم تورم را مشخص کنیم، کالاهایی که تورمشان بالا بود را حذف می‌کردیم؛ امروز هم کسانی هستند که قاطعانه نمی‌توانیم بگوییم بر اثر کرونا فوت شده‌اند و این افراد را از این دایره بیرون می‌کنند.»

وزارت بهداشت آمار قربانیان ویروس کرونا در ایران تا ظهر شنبه ۲۴ اسفند  را ۶۱۱ نفر و تعداد کل مبتلایان را ۱۲۷۲۹ نفر اعلام کرده است. افکار عمومی و رسانه‌های مستقل اما میزان درگذشتگان را با توجه به مشاهدات مستقیم و تناقض در داده‌های وزارت بهداشت و دانشگاه‌های پزشکی، بیش از هزار نفر می‌دانند.

خلاء خودقرنطینگی

سرایت ویروس کرونا در ایران در حالی فراگیرتر می‌شود که قرنطینه شهرها همچنان در دستور کار نیست و بین تصمیم‌گیرندگان نیز اراده واحدی برای پیشگیری از خطر وجود ندارد.فرماندار خوانسار از جمله در پیامی تصویری اعلام کرده که قرنطینه این شهرستان تبعات بدی دارد و اسم‌ آن تا سال‌ها روی شهر می‌ماند. او می‌گوید: «دوستان اصرار دارند به قرنطینه خوانسار… من این کار را نمی‌کنم… شهری که ریشه‌دار است و دارالمومنین است و علما و فقهای زیادی تربیت کرده، معرفی آن به اسم قرنطینه پدیده خوبی نخواهد بود.»

قرنطینه خانگی یا “خودقرنطینگی” نیز برای خیل کثیری از مردم که پشتوانه مالی ندارند، کابوسی بیش نیست. کسب و کار و در خانه ماندن برای کارگران و گروه اجتماعی بزرگی که روزمزد یا مستاجر هستند، معنایی جز بی‌پولی، تعویق اجاره خانه و گرسنگی ندارد. پروانه مافی، نماینده مجلس و رئیس فراکسیون خانواده می‌گوید بالاخره وقتی دولت به مردم می‌گوید از خانه بیرون نیایید باید مایحتاج آنها را تامین کند: «من شخصا مراجعات متعددی دارم اعم از زنان سرپرست خانوار یا مردانی که روزمزد هستند. اینها می‌گویند قبول ما در خانه می‌نشینیم اما چه کسی به ما غذا می‌دهد و مخارج روزانه ما را تامین می‌کند؟» 

شهردار مشهد نیز در اینستاگرام در پاسخ به انتقاد از فعالیت کارگران فضای سبز این شهر در روزهای گذشته، علت را نیاز آنها به مزد روزانه خوانده و گفته که اکنون به دلیل حاد شدن وضعیت باید به کار آنها به شرط حمایت، خاتمه داد: «اگر شورای شهر مشهد موافقت کند تا پرداخت حمایتی به آنها خصوصا کارگران روزمزد داشته باشیم تمام این فعالیت‌های را از یکشنبه تعطیل می‌کنیم.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

محمدرضا کلانی می‌گوید یک لایحه حمایتی به شورای شهر مشهد پیشنهاد شده که شامل “بخشودگی عوارض کسب و پیشه در سه ماه اول سال ۹۹، تخفیف ۵۰ درصدی اجاره واحدهای تحت تملک شهرداری در مدت مذکور، اعطای مهلت در پرداخت بدهی‌های تقسیط شده مردم به شهرداری و معافیت تاکسی‌ها از پرداخت آبونمان برای چهار ماه” است. رئیس اتحادیه هتلداران مشهد یک هفته قبل عنوان کره بود که تنها پنج درصد از ۲۵۰ هتل شهر فعالیت دارند: «اگر هر هتل به طور متوسط ۱۰۰ کارگر داشته باشد، خیل عظیمی از کارگران صنعت گردشگری بیکار شده‌ یا در مرخصی اجباری به سر می‌برند.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.