رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | امیرحسین مرادی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام در پی وخامت حال به بیمارستان منتقل شد


خبرگزاری هرانا –  امیرحسین مرادی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، صبح امروز شنبه ۲۴ اسفندماه در پی وخامت حال از زندان تهران بزرگ به بیمارستان رازی تهران منتقل شد اما بدون رسیدگی پزشکی به زندان بازگردانده شد. آقای مرادی از شب گذشته به دلیل حمله عصبی ناشی از بیماری خود حال نامساعدی داشت که پس از چندین ساعت بی‌توجهی مسئولین نهایتا با اعتراض همبندی‌های وی به بهداری این زندان منتقل شد. این زندانی سیاسی به بیماری “پارالیز” مبتلا بوده و در روزهای اخیر به دلیل فشار عصبی وارده بر او در تکلم و راه رفتن دچار مشکل شده و سراسر بدنش پوشیده از لکه‌های قرمز شده است. در روزهای اخیر بازجوی آقای مرادی به او خبر داده بود در روزهای آینده اعدام خواهد شد، این موضوع در کنار اعلام خبر ساختگی ابتلای او به ویروس کرونا توسط مسئولین زندان باعث فشار روانی و شدت یافتن بیماری او شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز شنبه ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۸، امیرحسین مرادی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام از زندان تهران بزرگ به بیمارستان رازی تهران منتقل شد.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی در این خصوص به هرانا گفت: “طی هفته گذشته و زمانی که امیرحسین در بیمارستان بود، بازجوی وزارت اطلاعات به اتاقش رفته و به او گفته بود، قرار است هفته بعد اعدام شوی و برای ما به صرفه نیست که بودجه‌ای صرف درمانت کنیم. همین تهدید هم باعث تشدید استرس، علائم بیماری‌ و ایجاد مشکل در تکلم و راه رفتن‌اش شد. شب گذشته با اعتراض شدید همبندی‌های امیرحسین او را به بهداری منتقل کردند و تا حدود ساعت ۳ بامداد آنجا بود. در نهایت نیز امروز صبح به بیمارستان رازی اعزام شد”.

منبع نزدیک به آقای مرادی تایید کرد، علیرغم اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان، مامورین زندان به بهانه نرسیدن دستور قضایی او را بدون معاینه پزشک و رسیدگی پزشکی به زندان بازگرداندند.

امیرحسین مرادی اخیرا به همراه سعید تمجیدی، محمد رجبی، میلاد ارسنجانی، جمیل قهرمانی و ۱۴ تن دیگر از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال از سالن دربسته واقع در تیپ ۴ زندان تهران بزرگ به تیپ ۵  زندان بازگردانده شده بود.

هفته گذشته این شهروندان از سوئیت شماره ۱۱ تیپ ۱ زندان تهران بزرگ به سالن دربسته واقع در تیپ ۴ منتقل شده‌ و میثم خاکی نیز به صورت موقت آزاد شده بود. بنا به گزارش‌هایی که به دست هرانا رسیده، در حالی که مسئولین در زمان خارج کردن این زندانیان از تیپ ۵ زندان تهران بزرگ به آنان گفته بودند دلیل این انتقال ابتلا یا مشکوک به مبتلا بودن آنان به ویروس کرونا است ،اما مدتی بعد مدعی شدند این ادعا نادرست بوده و انتقال مذکور به صورت تنبیهی انجام شده است. نزدیکان این زندانیان عمل صورت گرفته را در صورت صحت نوعی از شکنجه و آزار زندانیان سیاسی با سوءاستفاده از شرایط بحرانی سلامت عمومی دانستند.

هرانا پیشتر در گزارشی از انتقال بیست تن از زندانیان به بهانه مثبت اعلام شدن تست کرونا یکی از این افراد و مشکوک بودن سایرین به جهت اعزام به بیمارستان یافت آباد و انتقال به سوئیت شماره ۱۱ تیپ ۱ این زندان خبر داده بود.

وضعیت جسمی امیرحسین مرادی به دلیل ابتلا به بیماری “پارالیز” نامساعد بوده و سراسر بدنش از لکه پوشیده شده و توان تکلم و راه رفتن را از دست داده است. این بیماری به گونه‌ای است که فشار عصبی منجر به از دست دادن تونایی فرد در کنترل ماهیجه‌ها شده و بیمار موقتا فلج می‌شود.

امیرحسین مرادی یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال است که همراه با دو هم‌پرونده‌ای دیگر خود به نام‌های سعید تمجیدی و محمد رجبی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به حبس، شلاق و اعدام محکوم شده است. مژگان اسکندری، زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین نیز در این پرونده توسط دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده و پرونده “شیما ر.” متهم دیگر این پرونده نیز کماکان در دست بررسی است.

هرانا پیشتر در گزارشی به ارائه جزییات ناگفته از پرونده این افراد از جمله فعالیت‌ها، بازداشت، دیپورت و محاکمه و همین‌طور شرح آخرین وضعیت آنها پرداخته شده بود.

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.