رسانه خبری پیامِ ایرانی

طالبان می‌گوید با آزادی ۷۹ زندانی دیگر توافق بر سر زندانی‌ها با آمریکا را تکمیل می‌کند


افغانستان

توضیح تصویر،

گروه طالبان گفته که به اساس توافقنامه صلح این گروه با آمریکا، امروز با رهایی ۷۹ زندانی دولت، رهایی یک هزار زندانی را تکمیل می‌کند

گروه طالبان می‌گوید بر اساس توافقنامه صلح این گروه با آمریکا، امروز با رهایی ۷۹ زندانی دولت، رهایی یک هزار زندانی را تکمیل می‌کند.

ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان طالبان گفته که امروز (پنجشنبه ۹ اسد/مرداد) در بغلان، لوگر و هرات ۷۹ زندانی را رها خواهند کرد.

به گفته او، این گروه پیش از این ۹۲۱ زندانی را رها کرده بود که با رهایی زندانیان امروز شمار یک هزار نفر که در توافقنامه صلح این گروه با آمریکا آمده، تکمیل خواهد شد.

این در حالی است که دولت پیش از این گفته که اکثر زندانیانی که از سوی طالبان رها شده، غیرنظامی هستند در حالی که قرار بود این هزار زندانی نظامیان اسیر شده باشند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز روز گذشته اعلام کرد که این گروه “از روی دلسوزی و نشان دادن حسن نیت”، تا روز عید قربان باقی زندانیان دولت را رها می‌کند.

او در توییتی نوشت: “جانب مقابل هم باید بر اساس توافقنامه دوحه رهایی پنج هزار زندانیان را مطابق لیست سپرده شده تکمیل کند تا بعد از عید اضحی (قربان) زمینه مذاکرات بین الافغانی فراهم گردد.”

توضیح تصویر،

رهایی پنج هزار زندانی طالبان در بدل رهایی یک هزار زندانی دولت از نزد این گروه، بخشی از توافقنامه صلح آمریکا با طالبان است که به تاریخ دهم حوت/اسفند سال گذشته امضا شد

هبت الله آخوند زاده، رهبر گروه طالبان دو روز پیش در پیامی به مناسبت عید قربان خطاب به طرف‌های داخلی از آنها خواسته بود که موانع بر سر راه گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی را “بی درنگ” بردارند.

او در این پیام به روند تبادل زندانیان بر اساس موافقتنامه صلح این گروه با آمریکا اشاره کرد و گفت نباید در این روند تاخیر به میان می‌آمد زیرا عملی شدن آن هم اعتماد را به میان می‌آورد و هم راه صلح را کوتاه می‌کند.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان در مقابل آزادی یک هزار زندانی دولت از نزد این گروه، بخشی از توافقنامه صلح آمریکا با طالبان است که به تاریخ دهم حوت/اسفند سال گذشته امضا شد.

اعلام رهایی باقی زندانیان از سوی طالبان در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان بعد از دیدار با طالبان در دوحه، به کابل رفت و با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی دیدار کرد.

گفته شده که در این دیدار روی تبادل زندانیان، ادامه آتش بس و آغاز مذاکرات مستقیم دولت و طالبان گفت‌وگو شده است.

جزئیاتی از این دیدارها منتشر نشده و مشخص نیست که موضع دولت در مورد رهایی زندانیان باقیمانده طالبان تغییر کرده یا نه اما چند روز پیش در پاسخ به پیام توییتری طالبان، حکومت گفته بود که موضع دولت در مورد زندانیان گروه طالبان تغییر نکرده و آنها نزدیک به ۶۰۰ زندانی طالبان را که ملاحظات جرمی دارند، رها نخواهند کرد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.