‌سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران روز شنبه ۲۴ اسفند با انتشار مطلبی از درخواست کارگران کوره‌های آجرپزی برای تعطیلی این کوره‌ها در حاشیه شهر تهران خبر داد و به نقل از یکی از آنها نوشت: «کارگران این واحدها از شهرها و روستاهای مختلف هستند و روزانه با چندین راننده از شهرها و استان‌های دیگر به این کوره‌پز خانه‌ها می‌آیند و می‌روند که ممکن است ناقل ویروس باشند.»
به‌ غیر از کارگران اما ده‌ها کودک کار نیز در این کوره‌های آجرپزی مشغول فعالیت هستند.
همچنین به گفته فعالان حقوق کودک، در اطراف کوره‌پز خانه‌ها، چندین گود تخلیه زباله وجود دارد که روزانه صدها کودک زباله‌گرد در آنجا مشغول گشتن در زباله‌ها هستند. انجمن حمایت از حقوق کودکان روز ۲۰ اسفند ماه در نامه‌ای به وزیر بهداشت از مسئولان و نهادهای ذی‌ربط خواست تا با ایجاد شرایط مناسب برای کودکان کار به منظور جلوگیری از شیوع کرونا میان آنان، محیطی را خارج از گودهای تخلیه زباله و مراکز بازیافت برای استقرار آنها در نظر بگیرند.
به دنبال تشدید نگرانی‌ها از گسترده شدن شیوع کرونا در ایران، سازمان‌ها و انجمن‌های مردم‌نهاد حامی کودکان کار خواستار حمایت وزارت بهداشت و دیگر نهادهای دولتی از این کودکان شده‌اند. سازمان‌ها و مراکز متولی دولتی اما اقدام بایسته‌ای در این زمینه انجام نداده‌اند.