دموگرافی انتخابات مجلس یازدهم در استان کرمانشاه

به اشتراک گذاشتن۸ ساعت،۴ دقیقه

به گزارش «ایران وایر»، رییس ستاد انتخابات استان کرمانشاه میزان مشارکت مردم این استان در انتخابات را ۴۳ درصد اعلام کرد. 

آمار انتخابات مجلس یازدهم

 

رای اولی‌ها: ۵۸.۰۰۰ نفر

تعداد شعب اخذ رای: ۱۵۸۵ شعبه

تعداد کرسی‌های تعیین تکلیف شده: ۶ از ۸ کرسی

تعداد کرسی‌های موکول شده به مرحله دوم انتخابات: ۲ کرسی. انتخابات برای تعیین نماینده سوم کرمانشاه و نماینده اسلام آباد غرب به دور دوم کشید. 

تعداد نمایندگان این استان در مجلس دهم که به مجلس یازدهم نیز راه یافته اند: ۲ منتخب

عبدالرضا مصری و جواد حسینی کیا ۲ نماینده استان کرمانشاه در مجلس دهم هستند که توانسته‌اند کرسی خود را در مجلس برای چهار سال آینده حفظ کنند.

جز ۲ نماینده فعلی استان کرمانشاه در مجلس دهم، سایر منتخبان این استان، سابقه نمایندگی مجلس ندارند. از چهار کاندیدایی هم که به دور دوم انتخابات در دو حوزه انتخابیه این استان راه یافته‌اند تنها ابراهیم عزیزی سابقه نمایندگی در مجلس پنجم را دارد.  از این حیث می‌توان گفت نمایندگان کرمانشاه در مجلس یازدهم، در امور پارلمانی به نسبت کم‌تجربه هستند.

میزان آرا کاندیداهای پیروز

تکلیف ۶ کرسی از ۸ کرسی انتخابات مجلس یازدهم در استان کرمانشاه در دور اول انتخابات روشن شد. اسامی راه یافته‌گان به مجلس یازدهم به همراه تعداد و درصد آرا آنها به این شرح است:

 

گرایش سیاسی منتخبان استان کرمانشاه

نگاهی به اسامی منتخبان استان کرمانشاه در مجلس یازدهم نشان می‌دهد از ۶ کاندیدایی که تاکنون از این استان به مجلس راه یافته‌اند ۴ نفر اصولگرا،  ۱ نفر اصلاح‌طلب و ۱ نفر مستقل هستند.

 

چهره‌های نظامی کرمانشاه در مجلس یازدهم

از ۶ منتخبی که تاکنون از استان کرمانشاه به مجلس راه یافته اند یک نفر سابقه عضویت در سپاه پاسداران را دارد و دو نفر نیز از بسیجیان شناخته شده این استان هستند.

عبدالرضا مصری، منتخب اول کرمانشاه در سال‌های ابتدای انقلاب عضو سپاه پاسداران بوده و مسئولیت تعاون سپاه غرب کشور را بر عهده داشته است.

علی رضایی، کاندیدای اصولگرایی که از هرسین به مجلس یازدهم راه یافته بسیجی است و سابقه حضور در جنگ ایران و عراق را دارد.

دیگر نماینده بسیجی استان کرمانشاه  حجه الاسلام جواد حسینی‌کیا، منتخب حوزه انتخابیه سنقر است که از نزدیکان به آیت الله مصباح یزدی است و سال‌ها مدیریت کل موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، متعلق به مصباح یزدی را در قم بر عهده داشته است.

سابقه مدیریت کلان

از میان ۶ منتخب استان کرمانشاه ، عبدالرضا مصری، نماینده اول حوزه انتخابیه کرمانشاه از بقیه با سابقه تر است. مصری که نایب رئیس مجلس دهم نیز هست در دولت اول احمدی‌نژاد به مدت سه سال وزارت رفاه و تامین اجتماعی را بر عهده داشت.

علی رضایی، منتخب هرسین، نیز سابقه دبیری کمیته سیاست داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام را در کارنامه خود دارد و شهریار حیدری، منتخب قصرشیرین، نیز پیش از ورود به انتخابات مجلس مدیر کل امور مرزی وزارت کشور بود. آرش لهونی، منتخب پاوه نیز با وجود جوانی از سوابق مدیریتی قابل توجهی برخوردار است. وی که عضو شورای شهر سنندج در دوره دوم آن نیز بوده سابقه فرمانداری جوانرود و معاونت استانداری کرمانشاه را در کارنامه خود دارد.

در مجموع، منتخبان استان کرمانشاه از سابقه مدیریت کلان بالایی برخوردار هستند.

۱ وزیر، ۲ مدیر کشوری، ۱ روحانی، ۱ استاد دانشگاه و ۱ مدیر استانی در میان منتخبان استان کرمانشاه در مجلس یازدهم حضور دارند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *