بر اساس گزارش‌های رسیده از درون زندان‌ سنندج و بوکان، این دو زندان فاقد بسیاری از امکانات بهداشتی و حفاظتی برای در امان نگه‌ داشتن جان زندانیان در برابر خطر همه‌گیری کرونا است. انتشار این گزارش‌ها در حالی است که با وجود صدور بخشنامه از سوی ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به محکومان با احکام زیر پنج سال، هم اکنون پنج فعال کارگری محبوس در زندان سنندج با وجود دارا بودن شرایط، از اعزام به مرخصی محروم مانده‌اند.
به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، مسئولان زندان‌های بوکان و سنندج با اعزام به مرخصی پنج فعال کارگری به نام‌های خبات دهدار، توفیق محمودی، اسحاق روحی، زانیار دباغیان و هادی تنومند موافقت نکرده‌اند.
خانواده‌های این فعالان کارگری اعلام کردند که مسئولان زندان‌های دو شهر بوکان و سنندج هیچ پاسخ مشخصی به آنها برای ممانعت از اعزام به مرخصی این زندانیان سیاسی نداده‌اند.
مراد فتحی، مدیر کل زندان‌های استان کردستان اما روز ۱۱ اسفند مدعی شد که زندان‌های این استان در برابر ویروس کرونا «ایمن‌سازی» شده‌اند.
این ادعای مسئولان زندان‌های کردستان در حالی است که پیشتر افشین حسین پناهی، زندانی سیاسی محبوس در زندان سنندج، در تماس با خانواده خود از کمبود شدید امکانات بهداشتی و پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع کرونا در این زندان خبر داده بود.
به گفته این زندانی سیاسی، جمعی از زندانیان در روزهای اخیر خطاب به مسئولان زندان اعلام کردند در صورتی که به خواسته‌های آنها مبنی بر اعطای حق مرخصی و همچنین انجام اقدامات بهداشتی برای زندانیان پاسخی داده نشود، آنها نیز در اقدامی اعتراضی دست به اعتصاب غذای دسته جمعی خواهند زد.