کرونا در ایران؛ حسن روحانی: هیچ استانی تاکنون ۲ بار پیک کرونا را تجربه نکرده است!

به اشتراک گذاشتن۴ ساعت،۲۶ دقیقه

در حالی‌که وضعیت استان‌های ایران به لحاظ شدت شیوع کرونا در هفته‌های اخیر روز به روز بحرانی‌تر شده است و اکنون و با استانداردهای وزارت بهداشت، ۲۸ استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند و در دو هفته اخیر تنها ۳ استان خوزستان، کرمانشاه و کردستان، کاهش شدت بیماری را تجربه کرده‌اند، حسن روحانی مدعی شده است حدود ۱۰ استان کشور از پیک عبور کرده‌اند. روحانی همچنین مدعی شد تا امروز هر استانی که وارد یک دوره پیک بیماری شده و مشکلات را پشت سر گذاشته، پیک دوم را تجربه نکرده است. وضعیت فعلی گلستان، مازندران و تهران، اصفهان و خراسان رضوی، کذب بودن ادعای حسن روحانی را نشان می‌دهد.

رئیس‌جمهور ایران با اشاره به این‌که مقررات ستاد برای همه لازم الاجرا است و تا رسیدن به واکسن قابل قبول اقدامات سختگیرانه ادامه خواهد یافت، مدعی شد حدود ۱۰ استان کشور که هفته‌های قبل در شرایط سخت بودند امروز از پیک بیماری عبور کرده‌اند و با مراعات بیشتر در روزهای آینده به نقطه ثبات و آرامش خواهند رسید. روحانی به نام این استان‌ها اشاره نکرد تا بتوان به صورت موردی نادرستی‌اش را نشان داد اما در هفته گذشته جز ۳ استان خوزستان و کُردستان و کرمانشاه، وضعیت سایر استان‌ها تغییری معناداری در حدی که او مدعی شده است، نداشته‌اند. 

روحانی همچنین مدعی شد که تا امروز هر استانی که وارد یک دوره پیک بیماری شده و مشکلات را پشت سر گذاشته، پیک دوم را تجربه نکرده است. وضعیت فعلی گلستان، مازندران و تهران، اصفهان و خراسان رضوی، کذب بودن ادعای حسن روحانی را نشان می‌دهد.

حسن روحانی همچنین گفت به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی نحوه عزاداری امسال باید متفاوت باشد و دستورالعمل‌های لازم در مورد نحوه عزاداری‌ها تا پایان هفته مشخص و هفته آینده تصویب و ابلاغ می‌شود که باید مراعات و به طور کامل اجرا شود.

در همان حال و در شرایطی که تست نگرفتن از افراد مشکوک به ابتلا مگر این که بسیار بدحال باشند و یا بالای شصت سال باشند، سیاست رسمی اعلامی وزارت بهداشت است، رئیس جمهور مدعی شد ادامه انجام تست و شناسایی افراد مبتلا راه مقابله با این بیماری است و باید بدانیم چه کسی حامل و ناقل ویروس است تا بعد از شناسایی افراد آلوده، او را از جامعه جدا کنیم.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی به استناد یک سند محرمانه دریافتی از یک منبع دولتی در ایران، خبر داده است که تا ۳۰ تیر ۱۳۹۹، در مجموع ۴۱ هزار و ۹۵۲ نفر که یا مبتلا به کرونا تشخیص داده شده‌اند یا مشکوک به ابتلا به کرونا بودند در مراکز درمانی ایران درگذشته‌اند. این تعداد ۲.۸ برابر ۱۴ هزار و ۴۰۵ نفر آمار رسمی است که وزارت بهداشت ایران به عنوان مجموع درگذشتگان تا ۳۰ تیر منتشر کرد.

بنا براین اسناد، بی‌بی‌سی نوشته است در بهمن  کرونا در ایران ۵۲ قربانی گرفته است. لازم به اشاره است که آمار رسمی ایران وجود کرونا و مرگ‌و‌میر ناشی از آن را تا پیش از ۳۱ بهمن ۱۳۹۸ به کلی انکار می‌کند و مر‌گ‌و‌میر کرونای آن روز را هم فقط ۲ نفر اعلام می‌کند.

در همین آمار، گفته شده است تا ۳۰ تیر ۱۳۹۹ در مجموع ۸۱۲۰ نفر در اثر کرونا در استان تهران فوت کرده‌اند. بر اساس آماری که ایران‌وایر در ماه‌های اخیر از نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا در شهر تهران دریافت کرده است تا ۳۰ تیر حدود ۷۳۰۰ نفر در تهران بر اثر کرونا فوت کرده‌اند. این آمار بر اساس گزارش‌های روزانه بهشت‌زهرا تنظیم می‌شود، چند بار از سوی مسئول کمیته بهداشت شورای شهر تهران عینا تائید شده است.

امروز هم ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، با اشاره به تداوم وضعیت قرمز کرونا در تهران گفت با بهتر شدن رعایت پروتکل‌ها انتظار می‌رود تا دو هفته دیگر آمار مبتلایان در تهران کمتر شود. دکتر خداکرمی با اشاره به این‌که آمار روزانه متوفیان کرونا در پایتخت در حال حاضر همچنان نزدیک به ۱۰۰ نفر و حتی بالاتر است و در مجموع به ۸۶۰۰ نفر رسیده است، گفت تخت‌های مراقبت‌های ویژه هم کاملا اشغال است و افزایش آمار مبتلایان به دلیل کمبود امکانات این چنینی فاجعه‌بار می‌شود.

به این ترتیب می‌توان گفت در این مدت از ساکنان شهرستان‌های استان تهران، بیش از ۸۰۰ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند، یعنی کسانی که (چه در بیمارستان تهران و چه شهرستان‌های بستری بوده باشند) پیکرهای آنان برای تشریفات قانونی تحویل سایر آرامستان‌های استان تهران (به جز بهشت‌زهرا) شده است.

پس از سخنان دیروز علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دال بر این‌که در عزاداری‌ها معیار باید اعلام و نظر ستاد ملی کرونا باشد و او خودش آن اعلام‌ها را رعایت می‌کند و به مداحان و هیات‌ها توصیه می‌کند که آن‌ها هم رعایت کنند تا فاجعه‌ای بزرگ پدید نیاید، جمعی از مداحان در نامه‌ای به او تاکید کرده‌اند که در محرم امسال نشان خواهند داد که «محافل مذهبی و مجالس و دسته‌های عزادار با اقامه مراسمات پرشور خود، مصداق هم‌نشینی شریعت، عقلانیت، فتوت و مسئولیت‌پذیری خواهند بود» و از مدیران و سیاست‌گذاران خواسته‌اند ضمن استفاده از نظرات فعالان هیات‌ها در جهت اقناع افکار عمومی و رفع نگرانی و تشویش خاطر جامعه، از چندصدایی و اتخاذ مواضع متعدد، سلیقه‌ای و بعضاً متناقض پرهیز کرده و در اسرع وقت تدابیر لازم برای ابلاغ و آموزشِ ضوابط بهداشتی و تامین زیرساخت‌های حمایتی برای اجرای این ضوابط در برگزاری مراسم محرم را اتخاذ کنند.

شورای هیات‌ مذهبی کشور هم در بیانیه‌ای با اشاره به این‌که «شرط حسینی بودن ولایت‌پذیربودن است» و همه هیات‌های مذهبی باید از مواضع علی خامنه‌ای پیروی کنند و اشاره به چند شیوه برگزاری مراسم آن‌لاین و تلویزیونی، اعلام کرد برگزاری هرگونه تجمع و فراخوان در سطح هر نقطه از کشور، بدون موافقت و تایید ستاد ملی کرونا و ستادهای استانی، تحت عنوان هیات‌های مذهبی ممنوع بوده و عواقب آن به‌عهده برگزار کنندگان خواهد بود.

در واکنش به گزارش بی‌بی‌سی فارسی از آمار محرمانه مبتلایان و مرگ‌و‌میر کرونا بر اساس اسناد داخلی وزارت بهداشت، سخنگوی وزارت بهداشت ایران با اشاره به اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت از شیوه گزارش‌دهی از مرگ‌و‌میر کرونا، مدعی شد که سیستم گزارش دهی کرونا در ایران از همان روزهای نخست با معیارهای سازمان جهانی بهداشت انجام و تایید شده است و ایران قاطعانه مسیر علمی و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت را دنبال می‌کند.

«علی‌رضا زالی»، فرمانده ستاد کرونای تهران، با اشاره به این‌که اکنون بیماران با وضعیت وخیم‌تر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، هشدار داد که در این وضعیت کادر پزشکی با سویه‌های قوی‌تری مواجه می‌شوند و بیشتر در معرض بیماری قرار می‌گیرند. به نظر می‌رسد شبه جهشی در ساختار ویروس رخ داده و پیش‌بینی می‌شود بر اثر این شبه جهش ساختاری، میزان سرایت پذیری بیماری هشت برابر شده است.

استاندار تهران با اشاره به تمدید دورکاری یک سوم کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان تهران در هفته جاری، گفت در هفته جاری طرح ترافیک در پایتخت به حالت تعلیق درآمده و بقیه محدودیت‌‍‌ها همچون هفته‌های گذشته پابرجاست چون حضور و تجمع مردم در اماکن مختلف به ویژه سیستم حمل‌ونقل عمومی به شیوع گسترده‌تر این ویروس در تهران منجر شد.

در اردبیل که به طور سنتی مراسم محرم در آن خیلی جدی و مفصل برگزار می‌شود و نگرانی بابت آن بالا گرفته است، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هشدار داد وضعیت بحرانی و قرمز در اردبیل در حالی آزاردهنده به نظر می‌رسد که به گفته ایشان همچنان با غفلت شهروندان کرونا به شکل مرگبار در آن دیار جولان می‌دهد و آمار بستری‌ها و مراجعین به مراکز بیمارستانی صعودی است و در این مدت مجموع بستری‌ها به ۳۹۳ نفر رسیده است و ۹ نفر نیز جان باخته‌اند.

استاندار اردبیل هم اعلام کرد برگزاری عزاداری خانگی در آن استان چون به تراکم حضور مردم منجر می‌شود ممنوع است و این مراسم به دور از تجمع متمرکز به ویژه در مکان‌های سر پوشیده و با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

در شرایطی که همدان هنوز در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد، استاندار همدان از لغو محدودیت‌های ۹گانه هفته اخیر استان به جز تالارها و رستوران‌ها خبر داد و گفت وضعیت پنج شهرستان‌ استان همدان قرمز، سه شهرستان نارنجی و یک شهرستان زرد است اما روند افزایشی کرونا کنترل شد اما همچنان باید فاصله گذاری رعایت شود و تجمعی صورت نگیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با اعلام این‌که تاکنون در همدان ۳۰۵۰ مبتلا شده و ۳۶۹ هم فوت کرده‌اند و ۵۲۰ بیمار هم در بیمارستان بستری هستند، گفت علت اصلی ابتلا به کرونا در استان، ۴۴ درصد تماس‌های خانوادگی و ۳۳ درصد شرکت در مراسم عروسی و دورهمی‌ها است. گفتنی است که بر اساس آمار افشا شده از سوی بی‌بی‌سی، شمار جان‌باخته‌های همدان تا ۳۰ تیر ۸۳۲ نفر است.

سیما سادات‌لاری، سخنگوی وزارت بهداشت گفت همچون روزهای پیشین، استان‌های تهران، مازندران، گلستان، فارس، آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، خراسان رضوی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، لرستان هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های آذربایجان غربی، خوزستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، زنجان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، یزد، گیلان و قم هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

اما همچون روزهای پیشین اشاره کنم که بر مبنای اطلاعات منتشر شده از سوی مقامات و دانشگاه‌های استان‌ها، علاوه بر استان‌های فوق‌الذکر در لیست قرمز، استان‌های خراسان جنوبی، قزوین، همدان، سیستان‌وبلوچستان، بوشهر و مرکزی چندین روز است در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند و استان‌های کُردستان، کرمانشاه نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

بنا بر اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، تا ظهر شنبه ۴ مرداد، ۲۵۴۸ مبتلای دیگر به کرونا شناسایی شدند که ۱۰۶۷ نفر از آن‌ها بستری شدند و مجموع مبتلایان به ۳۰۶ هزار و ۷۵۲ نفر رسید. در همین مدت ۲۱۶ بیمار دیگر هم درگذشتند و مجموع درگذشتگان کرونا در ایران به ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر رسید.

مطالب مرتبط:

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ ژانویه ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ فوریه ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ مارچ ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ آوریل ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ می ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ ژوئن ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ جولای ۲۰۲۰منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *