رسانه خبری پیامِ ایرانی

۳۰۰ سرباز امریکایی افغانستان را ترک کردند؛ در امریکا قرنطین شدندمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داد، ۳۰۰ سرباز امریکایی شنبه ۱۴ مارس افغانستان را ترک کردند، به دلیل احتیاط از انتشار ویروس کرونا در امریکا قرنطین شدند.

در این گزارش آمده، به دلیل شیوع ویروس کرونا، سربازان امریکایی پس از بازگشت از افغانستان برای ۱۴ روز قرنطین می‌شوند.

براساس این گزارش، این ۳۰۰ سرباز امریکایی پس از انجام ۹ ماه مأموریت در افغانستان به امریکا برگشتند و حالا به دلیل احتیاط از انتشار ویروس کرونا، قرنطین شدند.

در گزارش ذکر شده، پس از اعلام همه‌گیر شدن ویروس کرونا، این یکی از بزرگترین گروه‌های نظامی امریکا است که افغانستان را ترک کردند و قرنطین شدند.

قابل ذکر است که شیوع ویروس کرونا اواخر ماه نوامبر ۲۰۱۹ در شهر «ووهان» در مرکز چین آشکار شد. سازمان جهانی بهداشت شامگاه چهارشنبه ۱۱ مارس ۲۰۲۰ بیماری ناشی از ویروس کرونا را همه گیر جهانی(پاندمی) اعلام کرد و گفت، اروپا به کانون ویروس کرونا تبدیل شده است.

براساس گزارش‌ها، ویروس کرونا تا کنون به بیش از ۱۲۵ کشور جهان سرایت کرده است. در افغانستان تا کنون ۱۶ مورد مثبت ویروس کرونا ثبت شده و این کشور هنوز مورد فوتی ندارد.

از سوی دیگر، امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان از گروه طالبان خواسته به مردم تحت کنترل اش اجازه دهند تا به خدمات بهداشتی دسترسی داشته باشند و ویروس کرونا با حملات انتحاری از بین نمی‌رود.

امرالله صالح در صفحه رسمی توییترش نوشت: «کسی از آی‌اس‌آی (سازمان استخباراتی) پاکستان باید به شورای کویته طالبان تفهیم کند که (۱۹COVID-) یا ویروس کرونا با حملات انتحاری، بمب‌گذاری‌ها و ماین‌های کنار جاده‌ای از بین نمی‌رود. آن‌ها باید به مردم در ولسوالی‌های زیر کنترل‌‌شان اجازه دهند که به اطلاعات و خدمات صحی دست‌رسی داشته باشند. رویکرد قرون وسطایی طبابت کارکرد ندارد. اکنون ۲۰۲۰ است».

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ به حضور نمایندگان ۳۰ کشور و سازمان های جهانی در دوحه قطر امضا شد.

براساس این توافقنامه، در ظرف ۱۳۵ روز باید ۸۶۰۰ سرباز امریکایی از افغانستان خارج شوند و سربازان باقیمانده تا ۱۴ ماه دیگر از این کشور خارج شوند.

اما وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که روند کاهش سربازان شان از افغانستان آغاز شده و در ظرف ۱۳۵ روز، ۸۶۰۰ سرباز امریکایی از افغانستان خارج خواهند شد و روند خروج سربازان شان با درنظرداشت اوضاع افغانستان انجام می‌شود.

امریکا در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز در افغانستان دارد که در بخش‌های آموزش و مشوردهی نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.