رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران و کره جنوبی بر سر صدور کالاهای پزشکی به توافق رسیدند | اقتصاد | DWخبر توافق بین مسئولان ایران و کره جنوبی بر سر نحوه بازپرداخت میلیاردها دلار پول بلوکه شدن ایران در کره جنوبی در شرایطی صورت می‌گیرد، که مسئولان ایران کره جنوبی را تهدید به اقدامات قانونی کرده بودند.

بزرگ‌ترین خبرگزاری کره جنوبی، خبرگزاری “یونهاپ” (Yonhap) روز یکشنبه دو اوت (۱۲ مرداد) با انتشار گزارشی از سئول از توافق بین مسئولان ایران و کره جنوبی بر سر بازرگانی دو کشور خبر داده است. گفته می‌شود که مذاکرات مسئولان دو کشور هفته گذشته به شکل مجازی صورت گرفته است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، مقامات دو کشور بر سر صدور کالاهای پزشکی به ایران و از جمله صدور کیت‌های تست کرونا به توافق رسیده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

گفته می‌شود که مذاکرات درباره راهکار انجام این بازرگانی دو جانبه در اوایل ماه سپتامبر ادامه خواهد یافت. هنوز اطلاعات دقیقی پیرامون زمان صدور این کالاها به ایران منتشر نشده است.

هزینه صدور کالاهای پزشکی و از جمله داروهای مقابله با آنفلوانزا و همچنین دیابت به ایران از طریق موجودی ارزی ایران در دو بانک کره جنوبی تامین خواهد شد.

هفت میلیارد دلار پول ایران

در گزارش یونهاپ موجودی ایران در کره جنوبی حدود هفت میلیارد دلار اعلام شده است. این پول عملا مبلغی است که کره جنوبی به علت واردات نفت خام به ایران بدهکار است.

عدم تمدید معافیت واردات نفت از ایران از سوی دولت ترامپ، عملا نه تنها به امکان ادامه واردات نفت از این کشور خاتمه داد، بلکه تحریم بانک مرکزی ایران و ایجاد محدودیت بر سر تراکنش‌های مالی مانع از پرداخت این پول به ایران شد.

صدور کالاهای پزشکی و حیاتی به ایران اکنون به عنوان راهکاری جایگزین برای ادامه تبادل بازرگانی با ایران پیش‌بینی شده است.

گفته می‌شود که کره جنوبی نیز همچون سوئیس برای صادرات کالاهای پزشکی و دارویی به ایران با مقامات آمریکا به توافق رسیده است. به عنوان نمونه، در ماه آوریل، ایالات متحده آمریکا مجوز صدور نیم میلیون دلار کالای پزشکی و دارویی توسط کره جنوبی را به‌رغم تحریم بانک مرکزی ایران صادر کرده بود.

باید یادآور شد که مبلغ پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی در برخی از رسانه‌های داخلی حدود ۹ میلیارد دلار اعلام شده است. این در حالی است که خبرگزاری یادشده این رقم را حدود هفت میلیارد دلار اعلام کرده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

چندی پیش، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مقامات کره جنوبی را تهدید کرده بود که هرگاه اقدامی برای آزاد کردن این پول ‌نکنند، ایران به خرید کالاهای ساخت آن کشور و از جمله فرآورده‌های شرکت سامسونگ و ال‌جی پایان خواهد داد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.