رسانه خبری پیامِ ایرانی

کمپ تازه پناهجویی در لسبوس؛ درگیری بین مردم و پلیس ضد شورش | جهان | DWتداوم حضور پناهجویان در کمپ‌های لسبوس، خیوس و ساموس و تصمیم دولت یونان برای احداث یک اردوگاه تازه در این جزایر، با اعتراض گسترده ساکنان محلی همراه شده است. آنها نگران از دست رفتن فضای آرام این جزایر و شلوغی بیش از حد هستند و برای برچیدن کمپ‌ها اعتصاب عمومی کرده‌اند.

اغلب ادارات و فروشگاه‌های سه جزیره یاد شده روز چهارشنبه ۲۶ فوریه (هفتم اسفند) تعطیل ماندند. تلویزیون یونان گزارش داد که اعتصاب عمومی با فراخوان سندیکاها، تشکل‌ها و اتحادیه خدمات دولتی تحت شعار “جزایر ما را پس دهید” آغاز شده است. ساکنان این جزایر در خیابان‌ها بست نشستند اما پلیس ضد شورش یونان برای متفرق کردن آنها از گاز اشک آور، اسپری فلفل و باتوم استفاده کرد. 

 کشمکش و زد و خورد بین طرفین، دستکم ۵۰ مصدوم به جا گذاشت. به گزارش رسانه‌های محلی، تظاهرکنندگان شعارهای تندی علیه پلیس دادند. دانش آموزان نیز به خیابان‌ها ریختند و خشونت با اهالی را محکوم کردند. 

در حال حاضر و به دستور نخست وزیر یونان، ماموران ضد شورش از لسبوس و خیوس خارج شده‌اند. همزمان کلیه مقامات این جزایر دعوت شده‌اند تا برای مذاکره با رئیس دولت به آتن بروند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

حدود ۴۲هزار پناهجو در اردوگاه‌های موقت جزایر یاد شده مستقرند؛ در حالی که ظرفیت این کمپ‌ها حداکثر هشت هزار نفر است. لسبوس، خیوس و ساموس، دروازه ورود به خاک اروپا محسوب می‌شوند و روزانه ده‌ها پناهجوی دیگر نیز از ترکیه به جمعیت پناهجویان آنها اضافه می‌شوند.

کمپ‌های موجود در لسبوس و خیوس برای ثبت نام تازه واردان ایجاد شده‌اند و قرار بوده که حضور پناهجویان در آنها موقتی باشد. خواست سکنه این است که دولت آتن هرچه زودتر متقاضیان را به نقاط دیگری منتقل کند و این اردوگاه‌ها را ببندد.

در کمپ‌های پناهجویی این جزایر نیز آرامش وجود ندارد. محیط کثیف و امکانات بهداشتی اندک، تراکم بالای جمعیت، دیوارهای بلند با ردیف‌ طولانی سیم خاردار و حضور سنگین پلیس و نیروهای امنیتی، در کنار انتظار طولانی برای تقسیم و توزیع به جایی دیگر، ساکنان این اردوگاه‌ها را مستعد خشونت‌ کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.