رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بحران کرونا؛ ثمین مقصودی به مرخصی اعزام شد


خبرگزاری هرانا – ثمین مقصودی، شهروند بهایی امروز یکشنبه ۲۵ اسفندماه از زندان اوین به مرخصی اعزام شد. خانم مقصودی در اردیبهشت ماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس محکوم شد و آبان ماه امسال جهت تحمل دوران محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۸، ثمین مقصودی، شهروند بهایی محبوس در بند زنان زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش نگرانی ها از سرنوشت صدها هزار زندانی، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه در اسفندماه سال جاری به هدف کنترل وضعیت بهداشتی زندانها شرایطی را برای اعزام به مرخصی زندانیان اعلام کرد که عمدتا شامل زندانیان مالی و همینطور زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال می شد.

این شرایط در مورد زندانیان سیاسی سختگیری مضاعفی دارد علاوه بر اینکه مسئولان قضایی یا سازمان زندانها در روند اداری مرخصی برخی زندانیان عقیدتی مانع تراشی های فراقانونی می کنند. با اینحال در روزهای اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی موفق شدند با توسل به این بخشنامه و تامین قرار در به مرخصی اعزام شوند. عمدتا این مرخصی ها در ۱۵ یا بعضا ۳۰ اسفند پایان می یابد.

اعزام خانم مقصودی به مرخصی نیز براساس همین بخشنامه صورت گرفته و تا تاریخ ۱۵ فروردین ۹۹ برقرار خواهد بود.

ثمین مقصودی در اردیبهشت ماه ۹۷ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه از بابت اتهام “اداره تشکیلات بهایی” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم در شهریورماه سال جاری توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر، عینا تائید و به وی ابلاغ شد. صدور این حکم در ارتباط با پرونده ای است که در سال ۹۶ علیه وی گشوده شده است. ثمین مقصودی در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۶ در جریان برگزاری مراسم دویستمین سالگرد تولد بهاالله، پیامبر آیین بهایی در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

این شهروند بهایی در تاریخ ۱۸ آبان ماه جهت  تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.