رسانه خبری پیامِ ایرانی

کارشناسان سازمان ملل: کره شمالی احتمالا سلاح اتمی دارد | جهان | DW


بسیاری از کشورهای عضو سازمان ملل متحد معتقدند که کره شمالی علیرغم تحریم‌های بین‌المللی برنامه اتمی‌اش را پیش برده و هم‌اکنون “احتمالا” صاحب سلاح‌های کوچک اتمی است که قابل حمل و پرتاب توسط موشک‌های بالستیک هستند.

این موضوع در گزارشی محرمانه که سازمان ملل آن را تهیه کرده و محتوای آن از سوی دیپلمات‌ها نیز تایید شده، آمده است. نام کشورهایی که در تهیه این گزارش سهیم بوده‌اند در آن ذکر نشده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این گزارش از سوی یک گروه کارشناسی سازمان ملل به منظور بررسی میزان پایبندی کره شمالی به تحریم‌های بین‌المللی تهیه شده است. در این گزارش تصریح شده است: «جمهوری خلق کره برنامه اتمی‌اش را پیش برده است، از جمله تولید اورانیوم غنی‌شده با غلظت بالا و ساخت آزمایشی رآکتورهای آب سبک».

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونال ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونال ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

مذاکراتی در حد عکس یادگاری

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به دنبال سلاح اتمی است. او به تازگی در یک سخنرانی تصریح کرد که زرادخانه سلاح‌های اتمی کشورش را تضمینی برای امنیت می‌داند. رهبر کره شمالی توانایی هسته‌ای کشورش را “بازدارنده و موثر برای جلوگیری از وقوع جنگی دیگر در این سرزمین” خواند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره هدف اصلی مذاکراتی بوده که بارها میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ صورت گرفت. اوج این مذاکرات دیدار دوجانبه دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا با کیم‌جونگ‌اون در ویتنام در فوریه ۲۰۱۹ بود.

هیچ کدام از طرفین نتوانستند در این مذاکرات بر سر برنامه‌ای برای خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره به توافق برسند و نتیجه این مذاکرات تنها عکسی یادگاری بود که رهبر کره شمالی را در کنار رییس‌جمهور امریکا ثبت کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.