رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعتراضات در ادلب به گشت مشترک ترکیه و روسیه


Share

وزارت دفاع ترکیه از آغاز گشت مشترک با روسیه در راستای بزرگراه مهم شمال غربی سوریه خبر داد. اما دولت روسیه و همینطور فعالان اپوزیسیون سوریه گفته اند که به خاطر اعتراضات مردم منطقه گشت مشترک دوام نیافته است.

A Syrian protester wearing the colours of opposition shouts slogans in a microphone as he stands in a crane during a demonstration against the government and calling for the release of those held in its prisons, in the rebel-held town of Maaret al-Numan, in the north of Idlib province on September 28, 2018. / AFP PHOTO / OMAR HAJ KADOUR

شورشیان سوریه در ادلب؛ عکس از AFP PHOTO / OMAR HAJ KADOUR

گشت مشترک مسکو و آنکارا در راستای بزرگراه مهم M4 که شرق و غرب استان ادلب را به هم متصل می‌کند بخشی از توافق آتش‌بس میان ترکیه و روسیه است که اوایل این ماه میان دو کشور امضا شد. امضای آتش‌بس ترمزی بود در برابر افزایش خشونت‌ها در منطقه و از ادامه رویارویی مستقیم ارتش ترکیه و سربازان دولت سوریه جلوگیری کرد.

بزرگراه M4 با عبور از شمال سوریه مدیترانه را به مرز عراق وصل می‌کند. بخشی از این بزرگراه از ۲۰۱۲ بسته شده است.

برخلاف بزرگراه شمال به جنوب M5  که نیروهای سوری در حملات اخیر خود به شورشیان آن را کاملاً تصرف کردند، بخش‌هایی از M4 هنوز در کنترل شورشیان سوریه است.

در سه روز گذشته ساکنان روستاها و مناطق شورشی اطراف بزرگراه علیه گشت نیروهای نظامی روسیه در منطقه اعتراض کردند زیرا مسکو حامی نیروهای دولت سوریه است.

با این حال وزارت دفاع ترکیه امروز یکشنبه ۲۵ اسفند/۱۵ مارس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اولین گشت مشترک زمینی ترکیه‌ـ‌روسیه در بزرگراه M4 صورت گرفت.»

گرچه وزارت دفاع رسیه نیز انجام گشت مشترک آنکارا و مسکو را تایید کرد، همزمان افزوده که در پی استفاده شورشیان از زنان و کودکان برای بستن راهها «مسیر گشت کوتاه شد.» این اعلام وزارت دفاع روسیه از سوی یک خبرگزاری دولتی این کشور مخابره شد.

وزارت دفاع روسیه گفته است که به آنکارا زمان بیشتری داده شده تا از امنیت سربازان در گشت مشترک اطمینان حاصل کنند.

فعالان اپوزیسیون سوریه اما گفته اند که ساکنان منطقه بزرگراه را با آتش‌زدن تایر بستند تا علیه گشت «نیروهای اشغالگر روسیه» اعتراض کنند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا که با شبکه ای از فعالان منطقه در ارتباط است اعلام کرد که گشت مشترک موفق نبوده است زیرا سربازان تنها مساقتی کوتاه از غرب شهر سراقب پیموده بودند تا از سوری معترضان متوقف شدند. سراقب شهری در استان ادلب است که به تازگی از سوی دولت سوریه تصرف شد.

این گروه همچنین نوشت که گروههای جهادی تهدید کرده اند که به نیروهای روسیه در بزرگراه حمله خواهند کرد. ادلب غالباً از سوی گرو‌های شبه‌نظامی نزدیک به القاعده اداره می‌شوند.

۶۰ سرباز ترکیه از اول فوریه بر اثر حملات زمینی و هوایی ارتش سوریه در ادلب کشته شده اند. دور جدید حملات ارتش سوریه برای بازپسگیری ادلب از کنترل شورشیان اوایل دسامبر آغاز شد.

حملات ارتش سوریه به کشته شدن صدها غیرنظامی و فرار میلیون نفر دیگر به مرز ترکیه منجر شد.

مقامات روسیه هفته گذشته به آنکارا رفتند تا به توافقی برای آتش‌بس دست پیدا کنند. بعد از چهار روز مذاکره، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه اظهار امیدواری کرد که توافقی همیشگی حاصل شده باشد.

روسیه و ترکیه پیش از این در جاهای دیگر سوریه نیز گشت مشترک انجام داده اند. نیروهای دو کشور در منطقه شمال شرقی سوریه در مرز ترکیه نیز گشت مشترک دارند.


در همین زمینه:

توافق ترکیه و روسیه در اکثر موضوعات آتش‌بس در ادلب

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.