رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | کشته شدن یک شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیستان و بلوچستان


خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، در پی تیراندازی ماموران هنگ مرزی در روستای پشامگ از توابع شهرستان سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان، یک شهروند در اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، طی روزهای گذشته، بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران هنگ مرزی به سمت یک خودروی حامل سوخت در استان سیستان و بلوچستان، یک شهروند جان خود را از دست داد.

هویت این شهروند “عاصف الله زهی، ۱۸ ساله، فرزند عبدالرسول و از اهالی هُنگ در نزدیکی روستای کلیر دن، از توابع پشامگ شهرستان سرباز” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از منابع محلی آمده است: “عاصف در مسیر روستای «کلیر دن» بود که صدای تیراندازی را از روستا شنید. از آنجایی که خودروی وی حامل سوخت بود با دیدن ماموران در ورودی روستا قصد بازگشت داشت که ماموران اقدام به تیراندازی کردند”.

منابع محلی در ادامه افزودند: “عاصف برای گریز از محل، این بار از ماشین پیاده شد، اما متاسفانه با رگبار گلوله ماموران جان خود را از دست داد”.

گفته می‌شود ماموران از شب قبل، برای بازداشت چند فرد مظنون به حمل مواد مخدر، اقدام به محاصره روستا کرده بودند.

بر اساس این گزارش، این واقعه اعتراض مردم محلی را به دنبال داشته و شماری از ساکنان روستا در واکنش به این حادثه، در مقابل ساختمان کلانتری روستا، دست به تجمع زد‌ه‌ و خواستار پاسخگویی مقامات در این خصوص شدند اما پاسخی دریافت نکرده‌اند.

لازم به ذکر است که روز جاری یکشنبه ۲۵ اسفندماه، پیکر «عاصف الله زهی» در محل سکونتش تشییع شد.

سالانه ده ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به جایی سوخت مشغول اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دی ماه امسال با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.