رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزیر امور صلح افغانستان: زندانیان را آزاد می‌کنیم، اگر طالبان خشونت را کاهش داده و ‘گفتگو’ کند


.

سلام رحیمی، وزیر امور صلح دولت افغانستان، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که دولت آماده آزادی زندانیان طالبان است اما طالبان نیز باید به تعهدات خود عمل کرده، خشونت را کاهش دهد.

آقای رحیمی در مصاحبه اختصاصی با علی حسینی، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت در همین هفته اولین گروه زندانیان طالبان آزاد خواهد شد، از طرف حکومت افغانستان مانعی وجود ندارد. اما طالبان باید گام‌هایی را در راستای تعهداتشان بردارند.

آقای رحیمی می‌گوید کاهش دوام‌دار خشونت “یک امتحان” برای طالبان است که باید نشان دهند که می‌توانند. نیروهای دولتی هیچ حرکتی نکردند که باعث بالا بردن سطح خشونت‌ها شود.

آقای رحیمی همچنین گفت “توان و اراده” طالبان مهم است. اگر طالبان خشونت‌ها را کاهش ندهند و پایبند نمانند به این معناست که “به روند صلح پایبند نیستند”.

بنا به فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، قرار بود بخشی از زندانیان طالبان روز گذشته آزاد شوند اما نشدند؛ که آقای رحیمی دلیل آن را شروع نشدن گفتگوها با طالبان دانست و گفت “مذاکرات هم باید شروع می‌شد و یکجا پیش می‌رفت.”

گروه طالبان هر نوع گفتگو و تماس با حکومت آقای غنی را رد می‌کند.

آقای رحیمی می‌گوید موضع طالبان “مفهوم ندارد”. همه زندانیان “یکجا آزاد شده نمی‌تواند، عملا در یک روز ۵ هزار نفر را نمی‌توانید آزاد کنید. این پیش‌شرط طالبان مانع روند کار می‌شود.”

با آنهم تاخیر پیش آمده از نظر آقای رحیمی “عادی است، روندهای پیچیده چند روز پس و پیش” می‌شود.

آقای رحیمی در پاسخ به سوالی درباره نقش آمریکا می‌گوید “با آمریکا در جنگ شریک بودیم و درصلح نیز شریک هستیم. شراکت را نگه می‌داریم و پروسه صلح را به پیش می‌بریم.”

چالش تعیین هیات مذاکره‌کننده

وزیر امور صلح افغانستان همچنین گفت که اعضای هیات مذاکره کننده تکمیل شده، یک هیات ۱۵ نفری است که از جمهوری اسلامی افغانستان نمایندگی می‌کند. شورای رهبری صلح ایجاد می‌شود و یک شورای ۱۵۰ نفری مشورتی نیز ایجاد می‌شود.

آقای رحیمی تاکید دارد که فقط حدود ده درصد هیات مذاکره کننده در مذاکره با طالبان دولتی هستند. تنها دو نفر از ۱۵ نفر هیات از دولت است و حضور زنان و نمایندگان گروه‌های مختلف در نظر گرفته شده است.

امروز فهرستی از اعضای تیم مذاکره کننده افغانستان توسط زلیم خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در صلح افغانستان منتشر شد که نام‌های: باتور دوستم، کریم امین، ضرار مقبل، محمد ناطقی، رسول طالب، حبیبه سرابی، کلیم‌الله نقیبی، جنرال ایوب انصاری، اورزلا نعمت، نادر نادری، متین بیگ، زینب موحد، عنایت الله بلیغ، شریفه زرمتی و عبدالهادی ارغندیوال دیده می‌شوند.

منابع در وزارت امور صلح به بی‌بی‌سی درباره این لیست گفتند که “نه تایید و نه رد” می‌کنیم.

مجیب رحیمی، سخنگوی عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه پیشین افغانستان، در فیس‌بوک نوشته که فهرستی که از طرف خلیلزاد به رسانه‌ها داده شده “مورد تایید ما نیست”

آقای عبدالله با بجا آوردن مراسم تحلیف همزمان خود را “رئیس جمهور حکومت همه‌شمول” افغانستان اعلام کرده است.

در نشست روز گذشته چهره‌های سیاسی در خانه کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت که آقای عبدالله نیز حضور داشت ایجاد یک هیات برای گزینش افراد مذاکره کننده را اعلام کردند.

حق نشر عکس
facebook

این چهره‌های سیاسی در اعلامیه‌ای تاکید کرده اند که “هیچ مساله‌ای نباید مانع پیشرفت روند صلح شود” و خواستار یک هیات مذاکره‌کننده شدند که “ملی، همه‌شمول و متشکل از شخصیت‌های شایسته، کارفهم و مورد اعتماد ملت و تمام طرف‌های سیاسی و محورهای ملی باشد.”

در این اعلامیه آمده که “هیاتی موظف شده تا روی انتخاب یک هیات مذاکره‌کننده جامع، همه‌شمول و قابل قبول کار کند. اما ذکر نشده که این هیات جدا از هیاتی است که ارگ ریاست جمهوری روی دست دارد یا مشترک خواهد بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.