رسانه خبری پیامِ ایرانی

پمپئو: قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران هفته آینده ارائه می‌شود | جهان | DWبه‌رغم مخالفت روسیه و چین، دولت آمریکا مصمم است تا تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را پیش از پایان موعد ملغی شدن آن در اکتبر سال جاری تمدید کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور طرح پیش‌نویس قطعنامه‌ای ناظر بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را هفته آینده به اعضای شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

گفته می‌شود طرح این پیش‌نویس کمابیش شبیه به همان پیش‌نویسی است که آمریکا در ماه ژوئن به شورای امنیت عرضه کرده بود. روسیه و چین از هم اکنون اعلام کرده‌اند به این پیش‌نویس رای منفی خواهند داد.

لازم به یادآوری است که لغو تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی یکی از نکات منظور شده در توافق هسته‌ای پنج به اضافه یک با ایران بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر اساس توافق برجام، قرار بوده تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی ایران پس از پنج سال به پایان برسد. به این ترتیب، تحریم‌های سازمان ملل در مورد منع فروش جنگ‌افزار و سامانه‌های دفاعی به ایران روز ۱۸ اکتبر سال جاری به پایان می‌رسد.

برای آنکه روسیه و چین ناگزیر به استفاده از حق وتوی خود در شورای امنیت بشوند، پیش‌نویس این قطعنامه می‌بایست رای مثبت نه عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت را جلب کند. دیپلمات‌ها نسبت به موفقیت طرح پیش‌نویس آمریکا در زمینه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی تردید دارند.

موازین پایه‌ای شورای امنیت

مایک پمپئو روز چهارشنبه پنجم اوت (۱۵ مرداد) ضمن اعلام زمان ارائه این پیش‌نویس به شورای امنیت تاکید کرده بود که تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در راستای تقویت و تثبیت صلح و امنیت جهانی است.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که اصلی‌ترین وظیفه شورای امنیت سازمان ملل نیز دفاع از صلح و ثبات سیاسی در جهان است. حال آنکه عدم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران عملا به صلح و ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه و همچنین جهان آسیب می‌رساند و از این منظر، چنین اقدامی برخلاف موازین این نهاد بین‌المللی است.

مایک پمپئو گفته است طرح پیش‌نویسی که از سوی آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد شد، طرحی منطقی است. وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که آمریکا به هر روی مانع از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران خواهد شد.

ایران تهدید کرده که تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت به معنای مرگ قطعی توافق هسته‌ای است.

پیش  از آن، برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز پیش از این اعلام کرده بود: «مادامی که ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد، ما همچنان درگیر این بحث خواهیم بود که این کشور چه موقع به یک قدرت اتمی تبدیل خواهد شد؟»

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

در صورتی که پیش‌نویس قطعنامه آمریکا نتواند در شورای امنیت به تصویب برسد، آمریکا فرصت دارد ظرف ۳۰ روز شکایت خود را تحویل این نهاد بین‌المللی بدهد.

دیپلمات‌ها پیش‌بینی می‌کنند که آمریکا تا پایان ماه اوت اعتراض خود را رسما به اطلاع شورای امنیت خواهد رساند. آنگاه شورای امنیت نیز ۳۰ روز فرصت دارد تا درباره موضوع رای‌گیری کند. به این ترتیب، تصمیم‌گیری شورای امنیت پیش از پایان ماه سپتامبر صورت خواهد گرفت.

باید یادآور شد که روسیه ریاست ماهانه و چرخشی شورای امنیت را در ماه اکتبر برعهده خواهد گرفت و از این رو، آمریکا مایل است رای‌گیری درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران پیش از آن صورت گیرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.