رسانه خبری پیامِ ایرانی

مرحله دوم انتخابات مجلس ایران به تعویق افتاد 


سخنگوی شورای نگهبان، اعلام کرد که به دلیل شرایط کشور در مقابله با ویروس کرونا، مرحله دوم انتخابات مجلس ایران که قرار بود در ۲۹ فروردین سال ۱۳۹۹ برگزار شود به ۲۱ شهریور این سال موکول شد.

عباسعلی کدخدایی، یکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸، در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «با توجه به شرایط کشور در مقابله با ویروس منحوس کرونا، وزیر محترم کشور پیشنهاد تغییر زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس را از ۲۹ فروردین به شهریور سال آینده داشت».

او در ادامه افزود: «از دو تاریخ ۲۱ و ۲۸ شهریور که پیشنهاد شده، شورای نگهبان با تاریخ ۲۱ شهریور برای برگزاری مرحله دوم انتخابات موافقت نمود».

مرحله نخستین این انتخابات همزمان با شیوع کرونا در تاریخ ۲ اسفندماه برگزار شد که با حاشیه‌هایی همراه شد.

بر اساس گزارش خبرآنلاین، محمود ثمینی، رئیس ستاد انتخابات استان لرستان در تاریخ ۲ اسفندماه از حذف الزام برای اخذ اثر انگشت از رای دهندگان در تمام شعب اخذ آرا خبر داد.

او دلیل این تصمیم را «رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از شیوع بیماری ویروس کرونا» اعلام کرده بود.

با حذف این الزام، بلافاصله گزارش‌هایی از انجام تقلب در انتخابات منتشر شد. برخی ویدیوهایی که نشان می‌داد تعرفه‌های انتخاباتی توسط مسئولین شعب اخذ رای پر می‌شود، در فضای مجازی منتشر شد.

رحیم علیشپور، دادستان پاکدشت نیز به خبرگزاری فارس گفت که ۳۰ نفر درارتباط با خرید و فروش رأی دستگیر شده‌اند. او همچنین گفت که برخورد با متخلفین تا آخرین ساعات رای‌گیری ادامه دارد.

از سوی دیگر، رکورد کمترین میزان مشارکت مردم در ۴۱ سال گذشته در انتخابات مجلس یازدهم ثبت شد. هر چند تبلیغات گسترده حکومتی برای تشویق مردم به مشارکت، انجام شده بود.

این در حالی است که رهبر ایران آن را «درخشش مطلوب» خواند و از مشارکت‌کنندگان در این انتخابات تشکر کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.